۱۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۹

تدوین راهنمای عمومی اخلاق حرفه‌ای به وسیله سازمان نظام پزشکی/ تضمین سلامت اخلاق پزشکی باعث بهبود روابط بین پزشک و بیمار می‌شود

مدیر دبیرخانه اخلاق پزشکی سازمان نظام پزشکی گفت: راهنما‌های عمومی اخلاق حرفه‌ای باهدف بهبود روابط بین پزشک و بیمار و تصمیم گیری درست در زمینه مسائل حساس و مهم تدوین شده است.
سعید بیرودیان مدیر دبیرخانه اخلاق پزشکی سازمان نظام پزشکی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: امروزه اخلاق پزشکی به عنوان یک رشته در حوزه اخلاق کاربردی در زمینه موضوعات مختلف پزشکی مطرح شده است که موضوع اخلاق در پزشکی اهمیت زیادی به دلیل ارتباطش با مسائل بین پزشک و بیمار و تصمیم گیری‌های مختلف در زمینه موضوعات مختلف پزشکی اهمیت پیدا کرده است.

او ادامه داد: امروزه اخلاق پزشکی در زمینه سلول‌های بنیادی، فناوری و سلامت بیماران و حتی بیوتکنولوژی مطرح شده است به طوری که رعایت اخلاق پزشکی از بروز بسیاری مسائل و تخلفات به طور کامل پیگیری می‌کند به همین دلیل سازمان نظام پزشکی اهمیت و توجه ویژه‌ای به این موضوع دارد.

بیرودیان بیان کرد: از دیگر موضوعات مهم مرتبط با اخلاق پزشکی بحث تصمیم گیری درباره مرگ‌های اختیاری بیماران و بررسی مسائل مختلف مانند جدا کردن دستگاه است و در کشورمان موضوع اخلاق پزشکی در مقطع دکترا از سال ۸۷ مورد توجه ویژه قرار گرفته و این رشته از همین سال راه اندازی شده است به طوری که در گذشته فلوشیپ اخلاق پزشکی در دانشگاه‌های کشورمان تدریس میشد و هدف از برگزاری این دوره‌ها تربیت نیرو در زمینه‌های مختلف پزشکی و رعایت اخلاق در این حرفه است تا همکاران ما بتوانند بهترین تصمیم گیری در زمینه مسائل حساس و مهم بیماران مراجعه کنندگانشان بگیرند.

مدیر دبیرخانه اخلاق پزشکی سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: خوشبختانه در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، بهشتی، ایران و حتی شیراز اقدامات خوبی در زمینه اخلاق پزشکی و موضوعات مرتبط با آن گرفته شده است و این دانشگاه‌ها در این زمینه پیشرو هستند. بیشتر بخوانید: 

او یادآوری کرد: سازمان نظام پزشکی برنامه‌های مختلفی در زمینه اخلاق پزشکی که یکی از آن‌ها تدوین راهنمای عمومی اخلاق حرفه‌ای است و کار‌های خوبی در این زمینه و با هدف آموزش اخلاق حرفه‌ای پزشکی انجام گرفته است.

منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking