۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۷

وضعیت تشعشعات ایستگاههای موبایل در چین بررسی شد

وضعیت تشعشعات ایستگاههای موبایل در چین بررسی شد
با اوج گرفتن نگرانی‌های ناشی از تشعشعات و شایعاتی مبنی بر مضر بودن آنتن‌های موبایل بر سلامتی انسان، سازمان‌های مرتبط به انجام تحقیقاتی در این زمینه و اظهارنظرهایی در این مورد پرداخته‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، بحث مضر بودن تشعشعات دکل های دریافت کننده و انتقال دهنده امواج رادیویی یا ایستگاه های فرستنده و گیرنده پایه (BTS)، به‌ مدت‌ها پیش برمی‌گردد، اما با اوج گرفتن نگرانی‌های ناشی از این تشعشعات و شایعاتی مبنی بر مضر بودن این آنتن‌ها بر سلامتی انسان، به آنجا کشیده شده که برخی از مردم حتی از نصب آنتن‌های BTS تلفن‌همراه در مناطق زندگی خود ممانعت می‌کنند؛ تا حدی که اپراتورهای موبایل در برخی نقاط مسکونی امکان نصب این دکل‌ها را ندارند.

در همین راستا و برای رفع این مشکلات، سازمان‌های مرتبط در کشورهای مختلف به انجام تحقیقاتی در این زمینه و اظهارنظرهایی در این مورد پرداخته‌اند. براین اساس وضعیت استفاده از این آنتن ها در چند کشور از جمله چین و واکنش مردم این کشور نسبت به آن بررسی شده است.

اینترنت ۲۰ مگابیتی موبایل برای کاربران چینی 

چین برای توسعه تلفن های همراه و امور مخابراتی و اطلاعاتی، سه شرکت مهم دارد که رقابت شدیدی را با یکدیگر تجربه می کنند. این سه نهاد مهم که برنامه های توسعه تلفن های ثابت و همراه را دنبال می کنند و از بهترین و پیشرفته ترین تجهیزات مخابراتی دنیا بهره می برند، شرکت های «چاینا موبایل»، «چاینا تله کام» و «چاینا یونیکام» هستند.

خدماتی که این شرکت ها به مشتریان می دهند، تفاوت های زیادی با یکدیگر ندارد؛ اما برای اینکه بتوانند مشتریان بیشتری بدست آورند رقابت سختی پیش روی آنهاست. از جمله اینکه شرکت های مذکور اکنون در حال رقابت برای کاربران بیشتری هستند که می خواهند از نسل چهارم اینترنت برای تلفن های همراه بهره بگیرند. این خدمات اصولاً تقسیم بندی های خاص خود را دارد و برای اینکه کاربران به این خدمات روی آورند، حتی کسانی که مشتری خدمات این شرکت ها  شوند می توانند از مزایایی چون گرفتن تلفن به صورت رایگان در صورت خرید خدمات نسل چهارم و یا استفاده از شارژهای مجانی بر اساس استفاده بیشتر از این تلفن ها استفاده کنند.

دولت چین بتازگی اعلام کرده است که در سال جدید میلادی هم بهای اینترنت را کاهش خواهد داد و هم سرعت آن را از ۹ مگابیت برثانیه در شرایط حاضر به ۲۰ مگابیت بر ثانیه ارتقا می دهد که یکی از بهترین امکانات سرعتی برای وصل شدن به شبکه اینترنت محسوب می شود.

نصب یک میلیون ایستگاه نسل چهارم موبایل در چین

سه شرکت یاد شده از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون توانسته اند خطوط لوله و فیبر نوری را تهیه کرده و بیش از یک میلیون ایستگاه انتقال سیگنال ها و علائم مخابراتی برای نسل چهارم تلفن های همراه در نظر بگیرند. حال اگر یکی از این شرکت ها بتواند ایستگاه های انتقال سیگنال را افزایش دهد، آن زمان طبیعتا می تواند شماره تلفن های بیشتری از نسل چهارم را به مشتریان بدهد.

نزدیک به ۲۰۷ هزار ایستگاه انتقال سیگنال در سال گذشته میلادی فقط مخصوص چاینا موبایل بوده و توانسته است در این زمینه و ارائه خدمات نسل چهارم موفق تر از دو اپراتور دیگر مخابراتی عمل کند. چاینا تله کام نیز ۷۰ هزار و چاینا یونیکام نیز ۳۰ هزار از این ایستگاه ها را که به BTS معروف است ایجاد کرده اند. با این حساب اکنون چاینا موبایل ۴۷۷ هزار ایستگاه BTS و چاینا تله کام ۳۲۰ هزار و چاینا یونیکام ۲۵۰ هزار از این ایستگاه های انتقال سیگنال های مخابراتی را در اختیار دارند.

حالا پس از سال ها تجارت اینترنتی تلفن های همراه، کار توسعه خطوط بی سیم برای تلفن های نسل چهارم نیز آغاز شده است که طبیعتا خدمات به مشتریان در چین را گسترده تر خواهد کرد.

موسسه تحقیقات فناوری و ناظر بر فعالیت های آنتن های BTS در چین اعلام کرده که براساس آخرین تحقیقات خود درباره میزان تشعشعات اطراف ایستگاه های مختلف، بالاترین میزان تشعشعات در اطراف بزرگترین ایستگاههایBTS کمتر از یک درصد خط قرمز موجود در رِنج استاندارد بوده و این میزان به ندرت به چند درصد رسیده و هرگز از رقم ۱۰ درصد فراتر نرفته است.

این موسسه، شرکت های ارائه دهنده خدمات تلفن همراه را نیازمند پیروی از چارچوب های قانونی کرده که توسط نهادهای قانونگذار چین تعیین شده اند. این ایستگاه های رادیویی باید امواج مناسبی که توان پوشش منطقه ای وسیع را دارند و همچنین نگهداری آن ها قابل دسترس است، در نظر گیرند.

در حال حاضر، نزدیک به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر در چین مشترک تلفن همراه هستند و بیشتر آنها نیز از این تلفن برای وصل شدن به اینترنت استفاده می کنند که این رقم معادل نزدیک به چهار برابر جمعیت آمریکا است.

آمار نشان می دهد که درآمد ناشی از دارندگان تلفن های همراه برای شرکت های مخابراتی چین تنها در نیمه اول سال گذشته میلادی بالغ بر ۵۵ میلیارد دلار بوده است که ۱۰ درصد بیشتر از دوره مشابه سال ۲۰۱۴ بوده است.

چاینا موبایل که بزرگترین عامل تلفن همراه در چین و بزرگترین پایگاه مشتریان تلفن همراه در جهان محسوب می شود قرار است در سال آینده میلادی ۱۵۰ هزار ایستگاه انتقال سیگنال برای تلفن های همراه ایجاد کند تا روستاییان نیز همانند شهرنشینان بتوانند از این خدمات نسل جدید موسوم به «نسل چهارم» استفاده کنند.

چینی ها نسبت به نصب آنتن های موبایل معترض نیستند

جالب آنجاست که توسعه و گسترش هر روزه سایت های BTS در سطح شهرها و روستاهای چین به علت پیروی کردن اپراتورهای آن از جدیدترین استانداردهای نصب و راه اندازی با اعتراض از سوی مردم مواجه نشده است. همچنین تاکنون گزارش مستندی در مورد ساطع شدن امواج مضر رادیویی از سوی این ایستگاه های BTS از سوی سازمان های ناظر آن منتشر نشده است.

در واقع، فناوری های نسل چهارم موسوم به «LTE»، که انقلاب بزرگ خوانده می شود، به همراه فناوری «FDD» استانداردهایی هستند که نهادهای مخابراتی چین برای نسل چهارم مورد استفاده قرار می‌دهند و براساس همین استانداردها دکل های مخابراتی نصب کرده و ایستگاه های انتقال علائم مخابراتی «BTS» ایجاد می کنند.

نباید فراموش کرد که رمز اولیه توسعه فناوری مخابرات و نسل های جدید پرسرعت اینترنتی و همچنین تلفن های همراه همکاری چین با کشورهای دیگر و حضور اپراتورهای بزرگی چون «موتورولا» و «نوکیا» در سال های قبل و حضور شرکت هایی چون اپل و سامسونگ در زمان حاضر است و این شرکت ها میلیاردها دلار در مخابرات چین سرمایه گذاری کرده اند و همکاری های نزدیکی میان آنها با چین برقرار است و همین موضوع باعث گوناگونی و تنوع و گستردگی خدمات به مشتریان تلفن های همراه و اینترنت در چین شده است.

طبق اعلام راديو بين‌المللي چين، دولت این کشور هدف از سرمایه‌گذاری های میلیاردی اخیر خود در زمینه مخابرات را تبدیل چین به «کشور قدرتمند مخابراتی» در سال های آتی اعلام کرده و برای آن برنامه ریزی کرده است.

کلیدواژه ها :اپراتور BTS
منبع : مهر

پربازدیدترین امروز

website tracking