۲۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۵

مدیرعامل شرکت بورس تهران:

سود معاملات سهام از مالیات معاف شد

مدیرعامل شرکت بورس تهران تأکید کرد: تا پایان امسال هیچ مالیاتی از سود معاملات سهام و همچنین سود سپرده‌های بانکی تا پایان امسال دریافت نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی صحرایی در نشست خود با خبرنگاران، با اشاره به اینکه معافیت مالیاتی از جمله جذابیتهای بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها برای سرمایه گذاران است، تأکید کرد: تا پایان امسال هیچ مالیاتی از سود معاملات سهام در بورس و نیز سود سپرده بانکی دریافت نخواهد شد.
وی ادامه داد: در حال حاضر ارزش بازار بورس 320 تریلیون تومان است که این آمار درسال 98 رشد 64 درصدی داشته است. همچنین ارزش معاملات بورس در سال جاری 100 هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال گذشته رشد 118 درصدی را به ثبت رسانده است.
مدیرعامل شرکت بورس تهران افزود: بورس تهران رتبه اول بازدهی و رشد شاخص‌ها را در میان کشورهای WFE (فدراسیون بورس‌های آسیایی) در سال جاری کسب کرده است.
صحرایی همچنین با اشاره به نقش عرضه های اولیه در تأمین مالی شرکتها اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون شش شرکت در بورس تهران عرضه اولیه شده است.
وی با اشاره به راه اندازی آتی سبد سهام درسال 97 توضیح داد: این ابزار با تصویب کمیته فقهی سازمان بورس راه اندازی شده است که برای سرمایه گذاران و فعالان این بازار جذاب بوده و با چهار نماد معاملات آن آغاز و در حال حاضر تعداد این نمادها به هفت رسیده است.
این مقام مسئول اضافه کرد: 135 نماد در بازار اول و 136 نماد در بازاردوم بورس در حال معامله هستند.
صحرایی با بیان اینکه 50 درصد معاملات خرد در بورس از طریق معاملات برخط انجام می‌شود، گفت: این درحالی است که توصیه می‌کنیم معامله گران باید به صورت غیرمستقیم در بازار سهام سرمایه گذاری کنند که این یک چالش جدی فرهنگی برای بازار سرمایه است. بنابراین باید تلاش کنیم تا اصلاح رفتاری برای معامله گران بورس به ویژه تازه واردان اتفاق بیفتد.
وی عنوان کرد: الزام شرکتهای پذیرفته شده در بازار سرمایه برای معرفی بازارگردان‌ها نیز از دیگر اقدامات مثبت در این زمینه بوده است. چرا که نقدشوندگی یکی از کارکردهای اصلی این بازار است که امنیت خاطر را برای سرمایه گذاران به همراه خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت بورس تهران در خصوص دلایل عدم اقبال سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه یادآور شد: محدودیت‌های مربوط به نقل و انتقال پول به دلایل شرایط تحریم یکی از این دلایل است با وجود این بازار سرمایه ایران یکی از بازارهای جذاب برای سرمایه گذاران خارجی به دلیل تنوع صنایع می‌باشد.
صحرایی گفت: باید با اطلاع رسانی به مردم فرهنگ سازی مناسبی در این زمینه انجام دهیم و سرمایه گذاران برای معامله نباید تنها به فضای مجازی بسنده کنند. چرا که برای درمان بیماری به پزشک متخصص مراجعه می‌کنید و جای تعجب است برای حضور در بازار سرمایه فقط بخواهیم شایعات و فضای مجازی را ملاک عمل خود قرار دهیم.
کلیدواژه ها :رشد
منبع : کیهان

پربازدیدترین امروز

website tracking