۱۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۵

رقابت قصه‌گویان منطقه 3 کشور در شیراز

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، مرحله منطقه‌ای بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه‌گویی ۱۸ و ۱۹ آبان۹۸ ساعت۸ تا ۱۸ به میزبانی شیراز در هتل هما برگزار می‌شود.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس در جمع خبرنگاران قصه و قصه گویی را کهن ترین سند تفکر انسانی دانست و اظهار داشت: از شنبه ۱۸ آبان تا دوشنبه، بیست و دومین جشنواره منطقه۳ کشور به میزبانی شیراز برگزار خواهد شد و قصه‌گویان شش استان کشور در این مرحله باهم به رقابت می‌پردازند‌.

زهرا افتخاری با بیان اینکه انسان باقصه زاده می‌شود، باقصه زندگی می‌کند و با قصه آسمانی می‌شود، اظهارداشت: ایران از دیرباز مهد قصه‌گویی بوده و بزرگان ما از قصه برای انتقال مفاهیم و ارزش‌ها بهره بردند. جایگاه قصه در تعالیم ارزشمند اسلام و قران هم بر کسی پوشیده نیست.

وی ادامه داد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم باتوجه به ماهیت و ماموریتی که در فعالیت‌های ۴۲ گانه خود دارد از قصه بهره بسیاری برده است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس در خصوص این جشنواره توضیح داد: مرحله کتابخانه‌ای جشنواره بیست و دوم تابستان۹۸ شروع شد، مهرماه مرحله استانی جشنواره رقم خورد و اکنون در آستانه مرحله کشوری و پس از آن بین المللی هستیم.

افتخاری قصه گو را هنرمندی دانست که در قاب قصه گویی اثرگذاری تربیتی و فرهنگی به دنبال دارد.وی یادآور شد: نام‌دارانی چون عباس جهانگیریان، اصغرهمت و علی خانجانی به عنوان داوران این مرحله معرفی شدند. امسال با اتکا به حضور نوجوانان، داوران نوجوان هم در کنار داوران بزرگسال خواهیم داشت و از سه نوجوان و عضوتوانمند کانون دعوت کردیم که در داوری آثار نوجوانان ما را یاری کنند.

وی توضیح داد: مجموعه قصه‌های برگزیده در شش استان اکثرا قصه‌های کهن و کلاسیک و قصه‌های بومی و محلی و همچنین  قصص قرآنی بوده است.

این مقام مسئول سال ۹۸ را نقطه عطفی عنوان کرد که بلوغ دستاوردهای کانون در حوزه قصه‌گویی مشاهده شد و جمعیت قصه‌گویان شرکت کننده در این جشنواره حدودا تا دو برابر نسبت به دوره قبل افزایش یافت.
 
افتخاری اعلام کرد:  صبح شنبه۱۸ آبان ماه آئین افتتاح مرحله منطقه‌ای بیست و دومین جشنواره قصه‌گویی باحضور مهمانان ویژه از هنرمندان قصه‌گو و مسئولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور درشیراز برگزار می‌شود و ۱۹ آبان ماه در آئین اختتامیه ضمن قرائت بیانیه داوران پنج قصه‌گوی شایسته تقدیر و پنج قصه‌گوی برگزیده مرحله منطقه‌ای برای رقابت در مرحله بین المللی معرفی خواهند شد. مرحله بین المللی آخر آذرماه همزمان با شب یلدا در تهران برگزار خواهد شد.

افتخاری ضمن تشکر از همکاری شهرداری شیراز در تبلیغات محیطی و شهرداری تهران در برگزاری جشنواره اظهارداشت: همه علاقمندان به قصه و قصه‌گویی به این جشنواره دعوت هستند و حضور عموم در جشنواره آزاد است.

وی با اعلام اینکه شعار جشنواره «آینده ساختنی است» و رویکرد جشنواره تمرین زندگی است، ابراز داشت: هنرمندان شش استان فارس، بوشهر، چهارمهال وبختیاری،  اصفهان، خوزستان و کهکلویه و بویراحمد دراین مرحله باهم رقابت می‌کنند که امیدواریم میزبان خوبی برای آن‌ها باشیم. هشت کمیته از حدود دوماه پیش درحال فراهم کردن مقدمات این رقابت‌ها هستند.این رقابت‌ها همزمان در پنج منطقه در کشور برگزار می‌شود و برگزیدگان پنج منطقه در مرحله بین المللی به مصاف همتایان خارجی خود  می‌روند. افتخاری همچنین نشست تخصصی قصه‌گویان با داوران را از جمله برنامه‌های جنبی این مرحله برشمرد.

به گزارش فارس، بیست و دومین جشنواره قصه‌گویی با افزایش دوبرابری مشارکت قصه‌گویان تا پایان پائیز به سرانجام می‌رسد.

منبع : فارس

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking