۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۲۱

خوراکی هایی که اگر آنها را ناشتا بخورید مثل سیانور هستند

خوراکی هایی که اگر آنها را ناشتا بخورید مثل سیانور هستند
زمان درست مصرف خوراکی‌ها به اندازه سلامت آنها مهم است، خوردن برخی مواد غذایی حتی سالم در وعده صبحانه تاثیر مخربی به اندازه سیانور دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، یک فنجان قهوه یا چای و آب پرتقال تازه، این چیزی است که اکثر مردم هنگام فکر کردن به یک صبحانه عالی به آن می رسند. اما باید توجه داشته باشیم، خوراکی‌هایی که هنگام صبح با معده خالی مصرف می‌کنیم، نقش مهمی در سلامت دستگاه گوارش ما ایفا می‌کنند.

همه ما تقریبا مواد غذایی مضر برای سلامتی را می‌شناسیم، اما زمان درست مصرف خوراکی‌ها هم بسیار مهم است. خوردن برخی مواد غذایی حتی سالم در وعده صبحانه تاثیر مخربی به اندازه سیانور دارد.

چای و قهوه

نوشیدن قهوه و چای با معده خالی باعث افزایش اسیدیته معده می‌شود که به نوبه خود باعث سوزش سر دل و سوء هاضمه در طول روز می‌شود. نوشیدن چای روی معده خالی می‌تواند صفرا و اسید موجود در معده را کاهش دهد که هضم کلی غذا  و روند تنظیم کلسترول  را مختل کند.

شیرینی‌ها و غذاهای  فرآوری شده 

همه ما می‌دانیم که مقدار زیاد قند برای سلامتی مضر است. اما آیا می‌دانید قند اضافه شده به بیشتر غذا‌های فرآوری شده - از جمله شربت ذرت با فروکتوز بالا و سایر شیرین کننده ها- مانند نوشیدن زیاد الکل بر روی کبد تأثیر دارد؟ قندی که به طور طبیعی در میوه‌ها یافت می‌شود با فیبر آن مقابله می‌کند، اما مقادیر فراوانی فروکتوز به ویژه در معده خالی منجر به آسیب به کبد شود. از طرفی غذا‌های حاوی مخمر باعث تخریب پوشش معده می‌شوند و ممکن است باعث نفخ شوند. 

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی اگرچه مملو از مواد مغذی و مقادیر زیادی ویتامین C است، اما همچنین حاوی مقادیر زیادی اسید تاننیک است که باعث افزایش اسیدیته در معده می‌شود و می‌تواند منجر به زخم معده شود. گوجه فرنگی‌ها را برای سالاد شام مصرف کنید.

ماست

دلیل اصلی خودداری از  خوردن ماست با معده خالی این است که فواید باکتری‌های اسید لاکتیک موجود در ماست به دلیل اسیدیته زیاد محیط معده بی اثر می شود؛ بنابراین با مصرف ماست در صبح مزایای بسیار کمی از  ماست برای سلامتی را به دست می‌آورید.

 موز

موز یکی از معروف‌ترین غذا‌های رژیمی است. این  میوه برخی از  بیماری های دستگاه گوارش را تسکین می‌بخشد، در رفع یبوست کمک می‌کند و از نظر برخی کارشناسان بهداشت یک غذای فوق العاده محسوب می‌شود. با این حال، موز حاوی مقادیر زیادی منیزیم و پتاسیم است که در صورت خوردن آن با  معده کاملاً خالی، می‌تواند منجر به عدم تعادل منیزیم و پتاسیم خون شود. موز یک نمونه اصلی از خوردن غذای مناسب در زمان اشتباه است.

بیشتر بدانید: اگر فرزندی زیبا و سالم می‌خواهید، از این برنامه غذایی پیروی کنید

اما در کنار موادغذایی مضری که از آنها نام بردیم، خوردن برخی از موادغذایی نه تنها با معده خالی مضر نیست بلکه بهترین زمان برای مصرف این خوراکی ها درست زمانی است که ناشتا باشید. این خوراکی ها، فرآیند هضم را بهبود می‌بخشد و انتخابی عالی برای صبحانه هستند.

 میوه تازه

میوه یک گروه غذایی فوق العاده سالم  و مملو از ویتامین‌ها، مواد مغذی، فیبر و آب است. ترکیب مناسب میوه در رژیم غذایی شما، به روش صحیح، به دستگاه گوارش شما اجازه می‌دهد از طریق دریافت ویتامین و بهبود هضم، از مزایای بیشتری بهره‌مند شود. شروع روز  با میوه به شما کمک می‌کند تا سیستم بدنی خود را سم زدایی کنید. میوه ها انرژی بدنی زیادی را برای شما فراهم می‌کنند، می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند و انرژی مورد نیاز و تمرکز را برای سایر فعالیت‌های زندگی فراهم کنند.

قند‌های ساده موجود در میوه به زمان نیاز دارند تا کاملاً جذب بدن شوند. هنگامی که میوه‌ها به تنهایی خورده می‌شوند و معده شما خالی است، می‌توان همه مواد مغذی، فیبر و قند‌های ساده موجود در آن را آسان‌تر فرآوری کرد. 

 جو دوسر، گندم سیاه و فرنی ذرت

خوردن اولین ماده جو دوسر در صبح یا روی معده خالی چندین مزیت دارد. ابتدا پوشش روی معده را فراهم می‌کند که از تحریک بدن شما به طور طبیعی اسید هیدروکلریک (HCL) جلوگیری می‌کند. جو دوسر همچنین حاوی فیبر محلول است که به هضم غذا کمک می‌کند و کلسترول را کاهش می‌دهد.

گندم سیاه و فرنی ذرت نیز با کاهش فشار خون و کلسترول خون هضم غذا را تحریک می‌کنند. آن‌ها سموم و فلزات سنگین را از روده شما خارج کرده و برای مدت زمان طولانی احساس خستگی ایجاد می‌کنند.

 عسل

عسل به بیدار کردن سیستم ایمنی و هضم بدن کمک می‌کند. نشان داده شده است که عسل به "سندرم روده تنبل" و سایر مشکلات معده کمک می‌کند. همچنین با رها کردن بدن از ویروس‌ها و باکتری‌های مضر به عنوان یک ماده تمیز کننده عمل می‌کند.

تخم مرغ

تخم مرغ برای شما بسیار خوب است و هر زمان که مصرف شود، فواید بیشماری از سلامتی را برای شما فراهم می‌کند. چیزی که باعث می‌شود آن‌ها غذایی مناسب برای مصرف معده خالی باشند، این واقعیت است که باعث می‌شوند احساس طولانی‌تر شدن احساس احساس کنند. مطالعات نشان داده است که هنگام خوردن تخم مرغ در صبح، کل کالری مصرفی روزانه کاهش می‌یابد و تخم مرغ نیز به کاهش چربی کمک می‌کند.

کلیدواژه ها :چای به سلامتی قهوه
منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking