۳۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۵۳

آواره شدن بیش از ۵ هزار سوری به خاک عراق پس از حمله ترکیه

آواره شدن بیش از ۵ هزار سوری به خاک عراق پس از حمله ترکیه
بیش از ۵ هزار تن از مردم سوریه پس از عملیات نظامی ترکیه در شمال این کشور وارد خاک عراق شده اند.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از راشاتودی، سازمان پزشکان بدون مرز از آوارگی بیش از ۵ هزار تن از مردم سوریه و ورود آن‌ها به خاک عراق پس از عملیات نظامی ترکیه در شمال این کشور خبر داد.

بر این اساس، از زمان اجرای عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه موسوم به چشمه صلح، ۵ هزار و ۳۰۰ سوری با گذشت از مرز وارد خاک عراق شده اند.

سازمان پزشکان بدون مرز ۲ بیمارستان صحرایی برای این آوارگان در خاک عراق احداث کرده است. برخی از این آوارگان به دلیل پیاده روی زیاد دچار مشکلات جسمانی شده اند.

بیشتر بخوانید: احتمال باقی ماندن برخی از نظامیان آمریکا در شمال سوریه

ترکیه هفدهم مهر، عملیات موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه با هدف آنچه «ایمن کردن مرز‌های کشور بوسیله پاکسازی عناصر تروریستی، تضمین بازگشت امن پناهجویان و حفظ تمامیت ارضی سوریه» می‌خواند، آغاز کرد.

این عملیات یک روز پس از آن آغاز شد که رئیس‌جمهور آمریکا طی یک تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود از تصمیم آمریکا برای خروج نظامیانش از شمال سوریه خبر داد. اقدامی که چراغ سبز واشنگتن به آنکارا برای آغاز این عملیات بود. شبه‌نظامیان کُرد که جزء ائتلاف آمریکا بودند، چنین اقدامی را «خنجر از پشت» توصیف و همکاری نظامی خود با واشنگتن را متوقف کردند.

کلیدواژه ها :آمریکا سوریه
منبع : باشگاه خبرنگاران
website tracking