۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۳۷

اعتراضات شیلی| اعلام مقررات منع آمد و شد در «سانتیاگو»

اعتراضات شیلی| اعلام مقررات منع آمد و شد در «سانتیاگو»

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دولت شیلی پس از گسترش اعتراضات در این کشور اعلام کرد در شهر پایتخت، «سانتیاگو» مقررات منع آمد و شد برقرار خواهد بود.  

 

به دنبال وقوع اعتراضات و ناآرامی گسترده در سانتیاگو پایتخت شیلی، به آتش کشیده شدن یک ساختمان و بسته شدن سیستم مترو، «سباستین پینرا» رئیس جمهور این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد.  

به گزارش خبرگزاری رویترز، جرقه اعتراضات مردم این کشور پس از آن آغاز شد که دولت تصمیم گرفته قیمت بلیط مترو و دیگر سیستمهای حمل و نقل عمومی را بالا ببرد.

به گفته شاهدان عینی و چیزی که در تصاویر شبکه های اجتماعی دیده می‌شود، معترضان که نقابها و لباسهای مشکی پوشیده‌اند اتوبوسهای عمومی، چندین ایستگاه مترو را در پایتخت به آتش کشیده و مغازه‌ها را تخریب و یا غارت کرده‌اند. در مقابل پلیس و نیروهای امنیتی شیلی برای پراکنده کردن معترضان از باتون و گاز اشگ آور استفاده کردند. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سباستین پینرا در ساعات اولیه صبح شنبه وضعیت اضطراری اعلام کرد و به ارتش دستور داده است برای کمک به نیروهای امنیتی وارد عمل شوند. 

پینرا که از حزب راست میان شیلی است، همچنین تهدید کرده که برای «جنایتکارانی» که به اموال عمومی آسیب زده‌اند برای تحت پیگرد قرار دادن آنها از قانون ایالتی ویژه استفاده می‌کند هرچند که با درخواستهای مشروع معترضان از جمله افزایش قیمتها همبستگی کرده است.  

رئیس جمهور شیلی در ادامه اضافه کرد، در روزهای آینده دولت خواستار گفت‌وگو خواهد شد تا رنج و سختی افرادی که به واسطه افزایش قیمتها تحت تاثیر قرار گرفته‌اند کاهش یابد.

در حال تکمیل...

منبع : فارس
website tracking