۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۲۵

فارس من| لزوم گسترش فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف آب

فارس من| لزوم گسترش فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف آب

به گزارش خبرگزاری فارس از سبزوار، مخاطبان سوژه‌ای را در «فارس من» با عنوان «کم‌آبی و بی‌آبی در روستاهای سبزوار» را ثبت و درخواست پیگیری آن را داشته‌اند.

مدیر امور آب و فاضلاب سبزوار در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سبزوار گفت: 58 روستای این شهرستان با مشکل کم‌آبی یا بی‌آبی مواجه هستند و این مشکل بیشتر در فصل تابستان مشاهده می‌شود.

عباس واهبی یکی از مهم‌ترین عوامل مشکل آبی در روستاها را افزایش دما در فصل تابستان دانست و افزود: متاسفانه برخی از روستاییان برای آبیاری فضای سبز از آب شرب استفاده می‌کنند که این موضوع نیز افزایش مصرف آب را به دنبال داشته است.

مدیر آب و فاضلاب روستایی سبزوار با بیان اینکه در ایام تابستان مراجعه افراد غیرساکن به روستاها از جمله روستاهای حاشیه شهر سبزوار افزایش می‌یابد، اضافه کرد: اقامتگاه‌های موقت در روستاهای این شهرستان حدود 20 درصد مشترکین را محسوب می‌شود که این افراد تنها در ایام تابستان به روستاها مراجعه می‌کنند.

واهبی با اشاره به فرسودگی شبکه انتقال آب در مناطق روستایی، تصریح کرد: از مجموع یک هزار و 400 کیلومتر شبکه انتقال آب در سبزوار بیش از 50 درصد آن عمری بالای 30 سال دارد و فرسودگی لوله‌ها تامین آب روستاییان را با مشکل مواجه کرده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر تولید آب در روستاهای سبزوار براساس جمعیت نیست و در ایام تابستان برخی از روستاها با مشکل کم‌آبی مواجه می‌شوند.

مدیر آب و فاضلاب روستایی سبزوار با تاکید بر لزوم گسترش فرهنگ صرفه جویی در مصرف آب، گفت: بیش از 26 هزار مشترک فعال در روستاهای سبزوار وجود دارد که از این تعداد 28 درصد مشترکین الگوی مصرف آب را رعایت نمی‌کنند و بخش زیادی از آب هدر می‌رود.

منبع : فارس
website tracking