۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۷

سرویس دوره‌ی ال نود

سرویس دوره‌ی ال نود
نکاتی که باید در سرویس ال نود مورد توجه قرار بگیرند در این مطلب بیان شده‌اند.

به گزارش ایسنا بنابراعلام سایت کارکالا، با این که بارها مواردی که باید در سرویس‌ها رعایت شود و یا زمان تعویض آنها اعلام شده اما با توجه به این نکته که این موارد یکجا و با شرح دقیق تا به امروز ارائه نشده، مجددا این مطالب و نکات مهم را جمع‌آوری و لیست کرده‌ایم تا کاربران گرامی در این زمینه و شیوه درست و صحیح نگه‌داری و سرویس ال نود دچار سردرگمی نشوند.

ال نود صفر کیلومتر تازه تحویل گرفته شده احتیاجی به سرویس اولیه ندارد. هر قدر روغن موتور فابریک و فیلتر روغن فابریک کارخونه زودتر تعویض شود بهتر است و به نفع موتور اتومبیل، ترجیحا بعد از ۵۰۰۰ کیلومتر کارکرد و یا کمی بیشتر.

فیلتر روغن حتما باید در هر دفعه عوض کردن روغن موتور به همراه روغن تعویض شود. روغن موتور اولیه و فابریک کارخانه نباید در زمان تعویض نخست، ساکشن شود و باید حتما با باز کردن پیچ زیر کارتل، از موتور خودرو تخلیه شود.

روغن‌ها و سیالات خودرو:

تعویض روغن موتور ال نود: هر ۱۰ هزار کیلومتر طبق دفترچه و ترجیحا روی ۸ هزار تعویض شود. اگر اتومبیل شما در شرایط سخت کار می‌کند و یا اغلب درجا کار می‌کند و یا به صورت اسپرتی و پر گاز از آن استفاده می‌شود، روغن موتور باید هر ۵۰۰۰ کیلومتر به همراه فیلتر روغن عوض شود.

روغن موتور پیشنهادی: ۱۰w۴۰

حجم روغن موتور: با تعویض فیلتر روغن، ۸/۴ لیتر

روغن گیربکس:

در دفترچه خودرو ذکر نشده اما طبق تجربه و کسب نظر از مهندس ناظر نمایندگی و چند نفر از تعویض روغن کارها، هر ۴۰ هزار کیلومتر عوض شود.

روغن گیربکس پیشنهادی: ۷۵w۸۰

حجم روغن گیربکس: ۳ لیتر

تعویض روغن ترمز: هر ۲ سال یا ۶۰ هزار کیلومتر هر یک که زودتر فرا برسد (طبق دفترچه)، روی همین زمان عوض شود مناسب می باشد و احتیاجی به تعویض کردن زودتر از موعد نیست.

تعویض روغن هیدرولیک فرمان: در دفترچه ذکر نشده اما مجددا طبق گفته ی مهندس ناظر و چند تعمیر کار ماهر، هر ۴۰ هزار کیلومتر به همراه روغن گیربکس عوض شود.

حجم روغن هیدرولیک فرمان : ۸۰۰ سی سی

تعویض مایع خنک کننده موتور : هر ۲ سال یک بار یا هر ۶۰ هزار کیلومتر یک بار. هر کدام که زودتر فرا برسد (طبق دفترچه)، روی همین زمان تعویض شود و احتیاجی به زودتر تعویض کردن نمی‌باشد، تنها اگر در این مدت به علل کاملا طبیعی مایع خنک کننده در منبع انبساط کمتر از سطح ماکس شد، با آب دو دفعه جوشیده شده و یا کمبود سطح آب حاصل از تقطیر دستگاه‌های خشک شویی، تا ماکس جبران گردد.

مارک مایع خنک‌کننده فابریک: به ازای هر یک لیتر از این مایع، ۲ لیتر آب را ترکیب کنید و بعد از آن در درون رادیاتور بریزید.

فیلترهای خودرو:

فیلتر روغن : هر ۸هزار یا ۱۰ هزار کیلومتر به همراه روغن موتور تعویض شود

فیلتر هوا: در دفترچه قید شده هر دو دفعه سرویس دوره ای ۱بار یعنی هر ۲۰ هزار کیلومتر که مورد تایید چند تن از مهندسین ناظر و تعمیر کاران ماهر می باشد، این مقدار بسیار بالاست و باید نهایتا روی ۱۰۰۰۰کیلومتر عوض شود.

فیلتر بنزین: هر ۱۰ هزار کیلومتر به همراه روغن موتور و فیلتر روغن و فیلتر هوا تعویض شود.

جهت خرید انواع فیلتر روغن، هوا، کابین و بنزین، انواع روغن موتور، هیدرولیک گیربکس و ... با قیمت ویژه و تخفیف بالا لطفا به سایت کارکالا مراجعه نمایید.

شمع های موتور:

شمع موتور : هر ۲۰۰۰۰ کیلومتر طبق دفترچه که ترجیحا بهتر هست زودتر از موعد تعویض شود چرا که کوئل‌های موتور ال نود دارای حساسیت بالایی هستند و با تمام شدن عمر مفید عملکرد شمع، بسیار تحت فشار قرار میگیرد و با توجه به حساس بودنشان، خیلی زود نیم سوز میشوند.

لنتهای ترمز:

لنت ترمز زمان تعویض خاصی ندارد و کاملا بستگی به نحوه رانندگی و اندازه استفاده راننده از ترمز دارد. بهتر هست همیشه هر ۱۰۰۰۰کیلومتر لنت‌های ترمز جلو بررسی شوند زیرا در صورت تمام شدن لنت روی دیسک ترمز خط می‌اندازد و دیسک ترمز هم دیگر قابل استفاده نخواهد بود و باید هر دو تعویض شوند.

لنت‌های ترمز عقب بخاطر کاسه‌ای بودن، عمر کارکرد خیلی بالایی دارند و تا ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار کیلومتر احتیاجی به تعویض ندارند، فقط باید هر ۵۰ هزار کیلومتر کاسه‌های ترمز عقب باز و سرویس شوند و در صورت احتیاج، رگلاژ.

تسمه‌ها :

تسمه تایمینگ : تسمه تایمینگ و مجموعه آن باید هر ۶۰ هزار کیلومتر یا ۴ سال هر کدام که زودتر فرابرسند تعویض شوند. چنانچه از اتومبیل در شرایط سخت استفاده می کنید و یا رانندگی با ماشین اغلب بصورت اسپرت و پر گاز هست و یا اتومبیل شما در حالت درجا زیاد کار می‌کند، باید هر ۴۰۰۰۰کیلومتر یا ۴ سال هر کدام که زودتر فرابرسد، عوض شود.

تسمه دینام : تسمه دینام و مجموعه آن هم باید هر ۶۰ هزار کیلومتر یا ۴ سال هر کدام که زودتر فرابرسند (طبق دفترچه) عوض شود. دقیقا شبیه به تسمه تایمینگ اگر اتومبیل در شرایطی که در بالا ذکر کردیم استفاده می‌شود باید هر ۴۰۰۰۰کیلومتر یا ۴ سال هر کدام که زود تر فرابرسند عوض شود.

نکته قابل توجه: تسمه تایم و تسمه دینام در کیلومتر ۶۰ هزار حتما به صورت کامل و به صورت کیت تعویض گردد و فقط به تعویض کردن تسمه‌ها و عوض نکردن هرزگردها اکتفا نشود.

انتهای رپرتاژ آگهی 

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking