۱۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۵

نخستین پیوند مغز استخوان آلوژن در استان خوزستان با موفقیت انجام شد

نخستین پیوند مغز استخوان آلوژن در استان خوزستان با موفقیت انجام شد
دکتر احمد احمدزاده دیلمی فوق تخصص خون و سرطان بالغین و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: برای اولین بار در استان خوزستان، پیوند مغز استخوان آلوژن با موفقیت در مرکز آموزشی –درمانی شفا اهواز انجام شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از اهواز نوین: دکتر احمد احمدزاده دیلمی فوق تخصص خون و سرطان بالغین و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: برای اولین بار در استان خوزستان، پیوند مغز استخوان آلوژن با موفقیت در مرکز آموزشی –درمانی شفا اهواز انجام شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه تصریح کرد: در روش جدید، عمل پیوند مغز استخوان از شخصی به شخص دیگر با گروه خونی مشابه یا غیرمشابه انجام می شود که این موضوع پروتکل درمانی را با روش قبلی پیوند متمایز می کند و با این روش درمانی، می توان بسیاری از بیماران مبتلا به اختلالات خونی، سرطان خون حاد و حتی بیماران تالاسمی را درمان نمود.

احمدزاده دیلمی ادامه داد: بیماری که این عمل بر روی وی انجام شد، مرد ۲۷ ساله و دچار سرطان حاد لنفاوی بود که در ابتدا سه جلسه شیمی درمانی طی مدت ۱۰ روز و سپس رادیوتراپی برای وی انجام گرفت و داروهایی که فقط در پیوندهای مغز استخوان آلوژن استفاده می شوند به بیمار داده شد و بدینصورت وی آماده انجام پیوند مغز استخوان گردید.

فوق تخصص خون و سرطان بالغین اظهار داشت: در این پیوند، فرد دهنده سلول های بنیادی، خواهر بیمار بود که به لحاظ ژنتیکی مشابه ولی از لحاظ گروه خونی با وی متفاوت بود و پس از جدا نمودن سلول های بنیادی از ایشان، حدود ۷ روز تزریق بر روی بیمار انجام گردید.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه انجام این گونه پیوند در افراد بالای ۶۵ سال ریسک بالایی را به دنبال خواهد داشت، اظهار داشت: برای اولین بار است که عمل پیوند مغز  استخوان آلوژن در بیمارستان شفا اهواز انجام می شود که انجام این مهم با حمایت های رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، معاون درمان دانشگاه و همچنین مسئولین بیمارستان، باعث گردید کادر پرستاری، تجهیزات و آزمایشگاه های این بیمارستان در این زمینه به روز شوند و دیگر نیاز به انجام شیمی درمانی های طولانی مدت برای بیماران و قرارگیری در صفوف طولانی مدت نوبت دهی پیوند در تهران و صرف هزینه های سرسام آور وجود نداشته باشد.

وی بیان نمود: پیش از این، خیلی از چنین بیمارانی به دلیل طولانی شدن صف نوبت دهی، جان خود را از دست می دادند که خوشبختانه در روش جدید، بیمار پس از انجام پیوند و دو هفته بستری بودن که سلول های مغز استخوان پیوند می خورند، قابل ترخیص است و می تواند در منزل خود و در اتاق ایزوله ای که برای وی آماده می شود، دوران نقاهت خود را سپری کند.

احمدزاده دیلمی در پایان افزود: گام بعدی در این خصوص، انجام پیوند سلول های بند ناف است که اقدامات اولیه آن در بیمارستان شفا اهواز انجام شده است و ان شاء الله با اتمام ساخت ساختمان پیوند مغز استخوان بیمارستان طی ماه های آینده، بخش دیگری از مشکلات بیماران مبتلا به اختلالات خونی در استان برطرف خواهد شد

 

 

 

منبع : دانا
website tracking