۱۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۹

اخبار کوتاه فرهنگی از خراسان جنوبی

آزمون قرآن و عترت در خراسان جنوبی برگزار می‌شود/ استقبال شهروندان طبسی از فیلم رسوائی 2

آزمون قرآن و عترت در خراسان جنوبی برگزار می‌شود/ استقبال شهروندان طبسی از فیلم رسوائی 2
برگزاری آزمون سراسری قرآن و عترت خراسان جنوبی آبان ماه در بیرجند، آغاز دوره بازیگری و کارگردانی مقدماتی و حرفه‌ای در طبس و استقبال شهروندان طبسی در اکران فیلم سینمایی رسوائی 2 از مهم‌ترین عناوین اخبار فرهنگی استان خراسان جنوبی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی اظهار داشت: آزمون سراسری قرآن و عترت فرهنگ و ارشاد اسلامی 20 آبان‌ماه امسال در دو نوبت در خراسان جنوبی به‌صورت همزمان با سراسر کشور برگزار می‌شود.

احمدمحبی بیان کرد:امسال نیز مسابقات سراسری قرآن و عترت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهداف تعیین شده و برنامه‌ریزی‌های لازم در پاییز سال جاری برگزار می‌شود.

 وی اظهار داشت: سنجش و ارزیابی کمی و کیفی عملکرد آموزشی مؤسسات و مراکز قرآن و عترت کشور، ایجاد انگیزه در میان عموم جامعه و به ویژه نوجوانان و جوانان برای فراگیری معارف قرآن و عترت، استانداردسازی از جمله اهداف برگزاری این مسابقات است.

وی بیان کرد: شناسایی و معرفی نخبگان و استعدادهای درخشان قرآنی به ویژه در گروه سنی نوجوانان و جوانان و به‌روز‌رسانی و تکمیل اطلاعات قرآن کشور در رشته‌های مختلف آموزش قرآن و عترت از دیگر هدف‌های برگزاری مسابقات قران و عترت است.

وی گفت: هر داوطلب از میان رشته‌های آزمونی مجاز به انتخاب حداکثر دو رشته بوده که لازم است یک انتخاب از میان رشته‌های نوبت اول و یک انتخاب از میان رشته‌های نوبت دوم آزمون باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: علاقه‌مندان برای شرکت در آزمون می‌توانند به پایگاه اینترنتی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلانی به نشانی www.qia.ir مراجعه کنند.

آغاز دوره بازیگری و کارگردانی مقدماتی و حرفه‌ای در طبس

دوره بازیگری و کارگردانی در دو بخش مقدماتی و حرفه‌ای به همراه تولید یک اثر نمایشی در طبس آغاز شد.

عضو هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان خراسان جنوبی گفت: شهرستان طبس باحضور جوانان علاقه‌مند به هنر نمایش، جهش بزرگی در هنرهای دراماتیک خواهد داشت.

حسین ابراهیمی بیان کرد: با دیدن علاقه‌مندی و حضور بیش از 30 هنرجو و هنرآموز تئاتر، مصمم به تولید تئاتر حرفه‌ای کارگاهی در طبس شدیم.

وی  بیان کرد: شهرستان طبس با حضور جوانان علاقه‌مند به هنر نمایش، جهش بزرگی در هنرهای دراماتیک خواهد داشت.

این چهره شاخص نویسندگی و کارگردانی اظهار داشت: با انتخابات اخیر، بار مسئولیت اینجانب و دیگر اعضای هیئت رئیسه و تمامی پیشکسوتان تئاتر استان بیشتر شده است.

جمع‌خوانی و معرفی کتاب در کتابخانه عمومی علامه شیخ مفید اسلامیه

به مناسبت دهه کرامت و ولادت با سعادت حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) کتاب «مهربان‌ترین آقای دنیا» توسط جمعی از کودکان و نوجوانان کتابخانه عمومی علامه شیخ مفید اسلامیه شهرستان فردوس، جمع‌خوانی و کتاب «کاش تو را می‌دیدم» و «اعترافات غلامان» معرفی شد.

کتاب «مهربان‌ترین آقای دنیا» نوشته داوود امیریان با تصویرگری نادیا بیژنی، ماجرای ضمانت امام رضا(ع) را برای آزادی آهویی از دست صیاد، به زبانی لطیف و داستانی بیان کرده و در کنار آن به زندگی و سایر برکات هشتمین ستاره آسمان ولایت نیز اشاره کرده‌است. علاوه بر اینها تصویرگری زیبای نادیا بیژنی متناسب با موضوع قصه، به جذابیت اثر افزوده است.

همچنین در ابتدای این نشست، دو کتاب «کاش تو را می دیدم» نوشته مژگان شیخی و «اعترافات غلامان» نوشته مجید ملامحمدی توسط عابدینی، مسئول کتابخانه علامه شیخ مفید اسلامیه معرفی شد.

کتاب «کاش تو را می دیدم» فرازهایی از زندگی حضرت معصومه (س) و حوادث تاریخی زمان ایشان است.

حضرت معصومه(س) زندگی کوتاه ولی پرباری داشت. آن حضرت در طول زندگی کوتاه خویش، فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سرگذاشت؛ اما متأسفانه در تاریخ به این فراز و فرودها اشاره نشده است. از این رو در این کتاب سعی شده است برای نگارش داستان زندگی ایشان، نگاهی گذرا به مهم‌ترین حوادث آن دوره تاریخی شود.

«اعترافات غلامان» نیز کتابی است که از زبان غلامان جنگی بنی‌عباس و مأمون روایت می‌شود که حکایت آوردن امام رضا (ع) از مدینه به مرو است.

هر بخش، از نگاه یک غلام روایت می شود. غلامی که سرکرده غلامانی است وامام را از مدینه به مرو می آورد. همچنین غلام کاتب دارالحکومه، غلامی که شب و روز در خواب و بیداری مراقب امام است و ... همه از زاویه دید خود به روایت ماجرا می پردازند، به تکمیل پازلی که قرار است به فاجعه‌ای دردناک منجر شود.

در حاشیه این نشست نیز اعضا از نمایشگاه کتابی که به این مناسبت برپا شده بود دیدن کردند.

استقبال شهروندان طبس از فیلم رسوائی2

فیلم «رسوائی ٢» در آغازین روز اکران خود، در سینما فرهنگ طبس با استقبال خوب شهروندان طبسی روبه‌رو شد.

فیلم «رسوائی ٢» که از ١٢مرداد در سینما فرهنگ طبس به روی پرده رفت، مورد استقبال خوب شهروندان طبسی قرارگرفت.

در شب اول اکران این فیلم در سینما فرهنگ طبس، ١٣

منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking