۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۲

افتتاحیه مجمع قرآنیان دانشگاه تهران برگزار شد

افتتاحیه مجمع قرآنیان دانشگاه تهران برگزار شد
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ مراسم افتتاحیه مجمع قرآنیان دانشگاه تهران عصر امروز 16 مهرماه در مسجد این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایکنا، مراسم افتتاحیه مجمع قرآنیان دانشگاه تهران عصر امروز سه‌شنبه 16 مهرماه با حضور شیخ محمد فهمی عبدالسید عصفور، و محمدتقی میرزاجانی، معاون اجرای شورای عالی قرآن در محل مسجد دانشگاه تهران برگزار شد.
در ابتدای این مراسم و پس از تلاوت قرآن کریم از سوی امیرحسین رحمتی، رتبه اول مسابقات بین‌المللی دانش‌آموزان جهان اسلام، حجت‌الاسلام و المسلمین تنها، مدیر مسجد دانشگاه تهران طی سخنانی ضمن خیر مقدم به حضار در مراسم با بیان اینکه دوستان و همکاران بنده تمام تلاش خود را برای برگزاری این مراسم به کار بردند و تبلیغات برنامه را نیز انجام دادند، اما استقبال از مراسم آن طور که باید و شاید نبوده، گفت: همگان در مراسم عزاداری اهل بیت(ع) با شور و شوق شرکت می‌کنند، اما استقبال از مراسم قرآنی بسیار کم است.
وی با بیان اینکه آرزو می‌کنیم دانشجویان قرآن بخوانند و با قرآن انس داشته باشند، اظهار کرد: جلسات قرآنی خوبی در دانشگاه تهران برگزار می‌شود و تمام تلاشمان را انجام می‌دهیم که قرآن به جایگاه اصلی خود برگردد.
مدیر مسجد دانشگاه تهران با بیان اینکه باید خود را به کلام الهی عرضه کنیم و همیشه در محضر قرآن باشیم، افزود: باید حرکت قرآنی دانشگاه تهران را آغاز کنیم. امروز اگر بخواهیم به میزانی آشنایی با قرآن در دانشگاه تهران نمره دهیم، شاید باید سرها را پایین بیندازیم. البته دانشجویان قرآنی به شکل فردی فعالیت دارند، اما جلوه قرآنی آنها باید در سطح دانشگاه و در میان عموم دیده شود.
تنها با اشاره به اینکه از امروز سه‌شنبه‌های قرآنی در دانشگاه تهران راه‌اندازی می‌شود، تصریح کرد: برای اینکه دانشگاه تهران قرآنی شود، باید طبق فرموده خداوند متعال در آیات الهی برای خدا قیام کنیم و به سمت نور قرآن حرکت کنیم.
وی در پایان با بیان اینکه از تمام عزیزان خواستاریم تا ایده‌ها و نظرات خود را در رابطه با برگزاری با شکوه این محفل قرآنی ارائه دهند، بیان کرد: ما هم در مجموعه نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران تمام تلاشمان را انجام خواهیم داد که این محفل به خوبی برگزار شود. برپاکنندگان این مراسم بدانند که در هر مسئله‌ای که مشکل بودجه‌ای وجود داشته باشد، در فعالیت‌های قرآنی دانشگاه وجود نخواهد داشت.

اتفاق مبارک
در ادامه این مراسم، محمدتقی میرزاجانی، معاون اجرای شورای عالی قرآن طی سخنان ضمن تشکر از همه دست‌اندرکاران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران جهت برپایی مجمع قرآنیان دانشگاه، اظهار کرد: تأسیس این مجمع قرآنیان فرصتی ذی قیمت است تا مخاطبان با نور قرآن بیشتر آشنا شوند.
وی با اشاره به اینکه جلسات هفتگی دانشگاه تهران اهمیت ویژه‌ای جهت برگزاری در میان اهل علم دارد، افزود: این اتفاق مبارک فرصت خوبی فراهم آورده تا با حضور دو نفر از قاریان ممتاز کشور، سیدمحمد حسین‌پور و امیرحسین رحمتی، نفرات اول مسابقات دانش‌آموزان جهان اسلام که به نوعی خود از دست اندرکاران این مراسم هستند، این محفل به خوبی هر چه تمام‌تر برگزار شود.
میرزاجانی در پایان تصریح کرد: بنده به عنوان عضوی از شورای عالی قرآن، آمادگی شورا برای هرگونه همکاری در پربارتر شدن این جلسه قرآن در دانشگاه تهران اعلام می‌کنم.
در ادامه این مراسم که با حضور یار احمدی، مسئول اجرای مراسم برگزار شد، تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران به تلاوت آیات الهی پرداختند و یار احمدی نیز در ادامه به تحلیل مسائل فنی این تلاوت‌ها پرداخت.

عبارات، اشارات، لطایف و حقایق قرآن
در ادامه این مراسم، شیخ محمد فهمی السید عصفور، از مدرسان قرآن کریم طی سخنانی با اشاره به مسئله آگاهی قرآنی در جامعه، اظهار کرد: متأسفانه این مسئله بین ما و به ویژه در فضای علمی حلقه‌ای مفقوده‌ای است که علت آن نیز این است که برخی دانشجویان حفاظ و قراء قرآن کریم راه را گم کرده‌اند و روشی برخلاف قرآن پیش گرفته‌اند.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه برخی دین و قرآن خود را بر اثر گمراهی کنار گذاشته‌اند، افزود: عده‌ای قرآن را وسیله‌ای برای سوء استفاده جهت رسیدن به اهداف غیرقرآنی خود به کار می‌برند.
شیخ محمد فهمی السید عصفور با اشاره به حدیث ثقلین پیامبر اکرم(ص) اظهار کرد: قرآن و عترت هر دو در کنار هم محافظت‌کننده از قدم برداشتن در گمراهی و نیز هدایت‌کننده به صراط مستقیم هستند و پیامبر اکرم هر دو را در کنار هم عاصم می‌داند.
وی با اشاره به اینکه اهل بیت و قرآن همیشه در کنار هم هستند، افزود: متأسفانه برخی جوامع تنها به اهل بیت می‌پردازند و برخی جوامع دیگر تنها به قرآن متمسک می‌شوند که هر دو راه اشتباه است. چرا که هر دو باید در کنار هم باشند. متأسفانه برخی افراد، بعضی از شخصیت‌ها را به عنوان الگوی خود در نظر می‌گیرند، در حالی که شاید بتوان در حد تلاوت به آنها اقتدا کرد، ولی نمی‌توان به عنوان یک اسوه به ایشان اتکا داشت.
شیخ محمد فهمی السید عصفور با اشاره به حدیثی از امام سجاد(ع) مبنی بر اینکه قرآن بر 4 قسمت عبارت، اشاره، لطایف و حقایق استوار است، بیان کرد: علوم قرآنی زیاد هستند، اما اگر بخواهیم وارد این علوم شویم، باید فراتر از مرحله عبارت قرآن حرکت کنیم و شرط آن این است که در راه انبیاء و اولیاء قدم بگذاریم.
وی با اشاره به اینکه تنها راه رسیدن به علوم قرآنی بهره‌گیری از محضر اهل‌بیت است، تصریح کرد: اهل بیت(ع) بنا بر روایت امام صادق(ع) حقیقت قرآن هستند. اهل بیت(ع) در مورد تمامی امور صحبت کرده‌اند و آن چیزی که درباره آن صحبتی نشده، بر عهده امام زمان(عج) قرار داده شده که ایشان آن را برای مردم تبیین کنند. پس اولین قدم برای ورود به قرآن، ارتباط با اهل بیت(ع) است.

انتهای پیام
کلیدواژه ها :امام عصر
منبع : خبرگزاری قرآن

پربازدیدترین امروز

website tracking