۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۳

محسن رضایی: بنی‌صدر می‌گفت که صدام قصد جنگ با ایران را ندارد

محسن رضایی: بنی‌صدر می‌گفت که صدام قصد جنگ با ایران را ندارد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه 2 سیمای جمهوری اسلامی ایران شامگاه امروز یکشنبه به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، میزبان محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران جنگ تحمیلی هشت ساله بود.

اهم محورهای سخنان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با موضوع بررسی توان دفاعی کشور، شرایط اخیر منطقه و سفر رئیس‌جمهور کشورمان به سازمان ملل متحد به این شرح است:

ـ  بنی‌صدر رئیس جمهور وقت ایران چند روز پیش از آغاز حمله صدام می گفت: مگر شما پاسدارها جنگ درست کنید و الا صدام قصد جنگ با ایران ندارد.

ـ در زمان پهلوی اول ظرف 24 ساعت در نتیجه حمله متفقین ارتش ایران از هم پاشید و در زمان پهلوی دوم هم هرچند تجهیزات مدرن داشت، اما کافی بود که فقط یک روز به ما مهمات ندهند. سران ارتش و فرمانده کل قوای وقت یعنی محمدرضا پهلوی از خود اراده ای و اختیاری نداشتند.

ـ ارتش ایران در زمان پهلوی در جنگ ظُفّار تلفات سنگینی داد و دستاورد بالایی هم نداشت.

ـ امام خمینی و فرماندهان انقلابی ارتش، جنگ تحمیلی را تبدیل به یک انقلاب در ارتش ایران کردند. بابایی ها، صیاد شیرازی ها، نامجوها و ستاری ها و نسل جدیدی از افسران انقلابی آمدند و همبستگی میان سپاه و ارتش ایجاد شد، در حالی که پیش از انقلاب میان نیروی زمینی با هوایی ارتش اختلاف بود.

ـ دفاع مقدس، انقلاب دوم بعد از 22 بهمن و بازگشت به اقتدار ایران بود. اولین دستاورد ما در دفاع مقدس، خودباوری و اعتماد به نفس، دوم میدان دادن به جوانان و استفاده از ظرفیت آنان با مدیریت جهادی و سوم این بود که فهمیدیم نباید به خارج تکیه کنیم.

ـ الان عده ای در کشور عزا گرفته اند که چرا نمی توانیم نفت بفروشیم؟ در حالی که اگر تولید در کشور رونق بگیرد، باید روزانه یک میلیون بشکه نفت هم وارد کنیم.

ـ تا پیش از جنگ تحمیلی هشت ساله، 2 ابرقدرت آمریکا و شوروی از ترس درگیری به 2 منطقه دریای سیاه و خلیج فارس ورود نمی کردند، اما از اواسط جنگ، هر 2 به نفع وارد عراق وارد خلیج فارس شدند.

ـ رئیس جمهور آمریکا راهبرد چاپیدن دلارهای منطقه را در پیش گرفت، اما شکست خورد. سه ماه است که ناوهای بزرگ آمریکا از خلیج فارس خارج شده اند و از فاصله 300 کیلومتری به تنگه هرمز نزدیک نمی شوند.

 

ادامه دارد ...

منبع : فارس

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking