۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۸

سمنان تشنه؛ نیازمند کمی توجه

سمنان تشنه؛ نیازمند کمی توجه

خبرگزاری فارس سمنان- غلام‌رضا کریمی‌محمدی: استان سمنان که فصل گرم سال را با تنش‌های آبی در برخی شهرستان‌ها به‌ویژه در شرق استان به پایان رسانده، این روزها برای توسعه هر چه بیشتر نیازمند منابع آبی پایدار است.

بحران کم‌آبی در استان سمنان گرچه تا حدودی در تابستان امسال مدیریت شد تا مردم کمتر با مشکل قطعی یا افت فشار آب مواجه شوند؛ اما باز هم در برخی شهرستان‌های این استان به‌ویژه شاهرود و سپس سمنان با مشکل کمبود یا افت فشار آب مواجه بودیم و البته بخش صنعت و معدن نیز بیش از همه نیازمند آب است تا توسعه خود را شتاب بخشد.

کم‌آبی؛ معضل جدی استان سمنان

غلام‌رضا کاتب، نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس استان سمنان اظهار کرد: استان سمنان از ظرفیت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف مانند گردشگری برخوردار است؛ جاذبه‌های گردشگری استان باید در معرض معرفی بیشتر قرار گیرد و این جنس زیرساخت‌ها در استان بیش از گذشته تقویت شود.

وی با تأکید بر اینکه کم‌آبی معضل جدی استان سمنان است، تصریح کرد: معضل کم‌آبی استان باید جدی گرفته شود و مردم مشکلات زیادی در این بخش دارند.

نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس با اشاره به اینکه کارهای بزرگی در بحث تأمین آب پایدار در استان سمنان شکل گرفته است، اظهار کرد: باید تلاش کنیم و ببینیم که چه اقداماتی در این راستا باید انجام ‌شود که می‌تواند از دغدغه‌های مردم بکاهد.

دولت مدیریت کند

علی اصغری، کارشناس ارشد برنامه‌ریزی و توسعه نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره معضل کم‌آبی استان اظهار کرد: کم‌آبی تهدیدی جدی برای کشور است و باید جدی گرفته شود.

وی ادامه داد: کم‌آبی ازجمله معضلات جدی ما در استان سمنان بوده که صنعت و کشاورزی را بیشتر تحت تأثیر قرار داده است.

این کارشناس ارشد برنامه‌ریزی و توسعه با اشاره به اینکه کم‌آبی در استان سمنان بحرانی کاملاً محسوس است، تصریح کرد: دولت در جهت رفع معضل کم‌آبی باید به‌طور واقعی مدیریت کند و عزم جدی و ملی در رفع این معضل کشوری نیاز است.

اصغری بیان کرد: همان‌طور که در جبهه‌های جنگ در دوران دفاع مقدس و جهاد سازندگی کشور عزم ملی داشتیم و به پیروزی و موفقیت رسیدیم، در زمینه آب هم دولت باید تدبیر جدی بیندیشد؛ تدبیر دولت در رفع این معضل فقط بیان شعار نباشد.

وی با تأکید بر اینکه اقداماتی در راستای تأمین رفاه حال مردم باید عملی شود، اظهار کرد: مردم باید صرفه‌جویی و با دولت همکاری داشته باشند تا با عزم جدی و ملی بتوانیم این بحران را مدیریت کنیم.

رفع معضل کم‌آبی؛ نیازمند عزم و اراده ملی

حجت‌الاسلام غلامحسین مهدوی‌نژاد، امام جمعه موقت سمنان هم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس استان سمنان اظهار کرد: یکی از مشکلات اصلی در استان، کم‌آبی است و مردم با این معضل مواجه‌ هستند.

وی با اشاره به اینکه رفع معضل کم‌آبی استان سمنان نیازمند عزم و اراده ملی مسؤولان است، تصریح کرد: دولت نگاه جدی به رفع معضل کم‌آبی سمنان داشته باشد.

امام جمعه موقت سمنان با تأکید بر اینکه دولتی‌ها باید تصمیمات درست و دقیقی را در این راستا اتخاذ کنند، اضافه کرد: مدیران مربوطه باید سریع‌تر این معضل را برطرف کنند تا مردم دیگر از این کمبود رنج نبرد.

مهدوی‌نژاد با بیان اینکه نگاه به اشتغال و رونق معیشت مردم از دیگر برنامه‌ها در این راستا باید باشد، اظهار کرد: رفع بیکاری جوانان از مطالبات مردم است که باید به آن نگاه ویژه‌ای داشت و این با توسعه صنعت و معدن مبتنی بر تأمین نیازهای آبی ممکن می‌شود.

آب؛ محور توسعه سمنان

تردیدی وجود ندارد که آب امروز محور توسعه استان سمنان محسوب می‌شود و در صورتی که منابع آبی موردنیاز این استان تأمین شود، رشد و توسعه در سمنان چندین برابر شرایط فعلی خواهد شد.

توسعه صنعت و معدن استان سمنان و به خصوص کشاورزی در شرق استان نیاز مبرمی به آب دارد و این امر تنها با نگاه به منابع پایدار و نه مقطعی ممکن می‌شود.

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking