۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۸

خاطره‌ای که منجر به «اختراع» شد/ دستگاهی که هم «تحسین» رهبر را گرفت هم «رهنمون»

خاطره‌ای که منجر به «اختراع» شد/ دستگاهی که هم «تحسین» رهبر را گرفت هم «رهنمون»

به گزارش خبرگزاری فارس از تویسرکان، نام «علی‌محمد نصراللهی» را به واسطه همت بلندش کمتر کسی فراموش می‌کند، شاید بتوان گفت او از نخستین چهره‌هایی است که در ذهن و زندگی کشاورزان زحمتکش و تلاشگر دیارش جاوید خواهد ماند، مردی بلندهمت، ساده‌پوش با دستانی پرتوان و فکری خلاق که با علاقه و شعفی خاص خدمت به خلق خدا را هدفش قرار داده است.

او فرزند روستاست با باغ‌های سرسبز و درختان سر به فلک کشیده و تنومند گردو که آرزوی‌های بچگی‌اش ریشه در باغات طلای سبز دیارش دارد. خاطراتی که یادآور همراهی مادران سرزمینش همپای پدران در برداشت به موقع گردوست؛ کار مردان تکاندن درختان گردو بود و کار زنان جمع‌آوری و پاک کردن پوست سبز آن.

ارتقای تولید دستگاه پوست‌کن گردوی مخترع تویسرکان به 13 مدل

همین خاطرات شاید جرقه‌ای شد برای شکل‌گیری ایده اختراع، آن هم از کودکی... در مقطع راهنمایی کار فنی را آغاز می‌کند و با تلفیق تجربه و علم گام اول را در عرصه تولید در سال 69 با ورود به دانشگاه فنی بابل در رشته مکانیک برمی‌دارد، نخستین اختراعش که البته ناموفق بوده برای این جوان سرشار از نبوغ پلی برای رسیدن به موفقیت‌ می‌شود.

تحقق رویایش که ساخت دستگاهی برای پوست‌کندن گردو بود را بر روی فلزی سخت به بوته آزمایش می‌گذارد؛ پس یک سال تلاش بی‌وقفه، سال 76 موفق به ساخت دستگاه می‌شود

تحقق رویایش که ساخت دستگاهی برای پوست‌کندن گردو بود را بر روی فلزی سخت به بوته آزمایش می‌گذارد؛ اما نتیجه‌ نمی‌دهد، سرانجام پس از یک سال تلاش بی‌وقفه، سال 76 موفق به ساخت دستگاهی می‌شود که پوست سبز گردو را به راحتی در حجم زیاد و در زمان کمی پاک می‌کند، سال 77 عزمش را جزم کرده و طی یک سال تولید دستگاه گردو پوست‌کن را از 13 دستگاه به 130 دستگاه می‌رساند.

تولید این دستگاه با اقبال عمومی مواجه می‌شود، این حرکت خلاقانه آسودگی را بر تن و جان مردمان دیار درختان پرآوازه گردو، پایتخت طلای سبز ایران به ویژه به مادران آن هدیه می‌دهد.

کارش را با امید به خداوند و اراده و پشتکاری مثال‌زدنی با همراهی دوستان خود آقایان فقیری و جامه‌بزرگ دنبال می‌کند؛ از آغاز تبدیل ایده به طرح و سپس تولید، کارکرد قابل قبول و مورد نظر کشاورزان مورد توجه او بوده و هست تا بتواند باری را از دوش این مردم زحمتکش بردارد.

 کاهش آلودگی صوتی، جلوگیری از ورود شیرابه پوست به مغز گردو، پاک‌کنندگی و مقرون به صرفه‌بودن را برای ارتقای عملکرد در تولید دستگاه مد نظر قرار می‌دهد، پس از تلاش فراوان در سال‌های متمادی تولیدات دستگاه پوست‌کن گردو به 10 مدل‌ ارتقا پیدا می‌کند که در هر مدل نسبت به مدل قبل سه مولفه ارتقای کیفیت پاک‌کنندگی، کاهش زمان پاک‌کنندگی و کاهش مصرف انرژی به عنوان مزایای اصلی محصول لحاظ شده است.

 شرکت‌ «صنعتگران تویسرکان» به عنوان نخستین شرکت تولیدکننده دستگاه پوست‌کن گردو در ایران تولیدات خود را به 13 مدل دستگاه افزایش داده است.

امروز شرکت‌ «صنعتگران تویسرکان» به عنوان نخستین و بزرگترین شرکت تولیدکننده دستگاه پوست‌کن گردو در ایران با افتخار تولیداتش را به 13 مدل دستگاه افزایش داده است.

 سه مدل جدید دستگاه پوست‌کن گردو در کاربردی‌ترین نوع دستگاه در فصل گردوتکانی سال 98 عرضه می‌شود، رهاوردی ارزشمند در اختراعات و تولیدات جوانان غیور و تلاشگر تویسرکان به عنوان یکی از شیرین‌ترین خاطرات در افکار کشاورزان ثبت می‌شود.

برای شنیدن ادامه این ماجرا با صحبت‌های این مخترع دستگاه پوست‌کن گردو همراه شوید.

علی‌محمد نصراللهی با اشاره به اینکه با تحصیلات کارشناسی مکانیک، 23 سال در عرصه تولید دستگاه پوست‌کن گردو در حال خدمت به مردم هستم اظهار کرد: شرکت صنعتگران تویسرکان سال 84 با فعالیت در عرصه طراحی و تولید ابزارهای کشاورزی و باغبانی ثبت شد.

وی آغاز کار تولید دستگاه را از سال 77 با همراهی شرکایش دانست و با بیان اینکه کار تولید را سال 85 با استقرار در شهرک صنعتی آریکان ادامه دادیم افزود: امروز در شرکت صنعتگران 13 مدل دستگاه پوست‌کن گردو از قطر 30cm تا یک متر ساخته می‌شود.

این مخترع ادامه داد: نخستین تولید سال 75 انجام شد که البته موفق نبود، سرانجام پس از دو سال یعنی سال 77 طرح به نتیجه رسید، بعد از آن تولیدات دستگاه پوست‌کن در 10 مدل با کیفیت پاک‌‌کنندگی 80 درصد، 90 درصد و 100 درصد و با ظرفیت از 100 کیلو تا یک تن در ساعت ارتقا پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه اختراع دستگاه جدید در سه مدل «مخروطی» در قطرهای 60cm، 50cm و 80cm  در ظرفیت‌های 600، 400 و 800کیلوگرم تولید می‌شود اضافه کرد: فرچه‌ در مدل‌های قبلی همانند سینی تخت کف دستگاه بود؛ اما در سه مدل جدید فرچه‌ها مخروطی است که پاک‌کنندگی صد درصدی پوست گردو از ویژگی اصلی این سه مدل نسبت به مدل‌های قبلی محسوب می‌شود.

عرضه دستگاه‌ مخروطی پوست‌کن گردو با پاک‌کنندگی در حد 5 ثانیه/ تولید سالانه 500 دستگاه

وی با اشاره به حضور در نمایشگاه توانمندی‌های واحدهای تولیدی‌ همدان در سال 83 با دستگاه پوست‌کن گردو با زمان پاک‌کنندگی هشت دقیقه بیان کرد: رهبری در بازدید از این دستگاه در نمایشگاه فرمودند: «دستگاه بسیار خوبی است؛ اما دیر کار انجام می‌دهد، نوع جدیدتر بسازید که کار را زودتر انجام دهد.»

نصراللهی تاکید کرد: کار بر روی تولید دستگاه جدید را از آن زمان به بعد آغاز کردیم تا اینکه زمان صرف شده برای پاک‌کنندگی پوست گردو در دستگاه درجه دو به دو دقیقه و نیم کار رسید، قیمت این دستگاه 2 میلیون و 900 هزار تومان به بالاست.

وی از پاک‌کنندگی صددرصدی پوست و کاهش زمان پاک‌کنندگی تا حد پنج ثانیه خبر داد و با اشاره به اینکه قیمت دستگاه درجه یک از 6 میلیون تومان به بالاست افزود: سرعت زیاد در دستگاه «درجه یک» باعث تمیزی کامل پوسته و مانع از ورود شیرابه به مغز گردو و آسیب زدن به آن می‌شود.

 پیش‌بینی تولید 100 دستگاه از سه نوع مدل جدید «مخروطی» در طول یک سال

این مخترع تویسرکانی زمان عرضه سه مدل جدید «مخروطی» دستگاه پوست‌کن گردو را همزمان با آغاز فصل گردوتکانی اعلام کرد و گفت: پس از صرف زمان دو ساله برای ساخت این سه مدل، هفته پیش آزمایش عملکرد آن‌ها نتیجه داد، همچنین ثبت سه مدل مخروطی در حال انجام است.

وی با اعلام تولید سالانه 400 دستگاه از 10 مدل دستگاه پوست‌کن گردو، از پیش‌بینی تولید 100 دستگاه از سه نوع مدل جدید «مخروطی» در طول یک سال خبر داد و گفت:  تولیدات شرکت صنعتگران تویسرکان به عنوان نخستین و بزرگترین تولیدکننده دستگاه پوست‌کن ایران به 24 استان کشور ارسال می‌شود.

نصرالهی با بیان اینکه بیشترین متقاضیان دستگاه از استان‌های کرمان، فارس و آذربایجان است خاطرنشان کرد: امسال به تعداد درخواست خرید دستگاه برای استان‌های مازندران، آذربایجان، البرز و تهران افزوده شده؛ البته در تویسرکان مطالبه برای خرید دستگاه‌های جدید است.

وی ادامه داد: شرکت صنعتگران برای 10 نفر به طور مستقیم شغل ایجاد کرده که از این تعداد هفت نفر کارگر بیمه شده و سه نفر کار پاره‌وقت و فصلی دارند و یا در روزهای تعطیلی در شرکت کار می‌کنند.

این مخترع دستگاه پوست‌کن گردو با اشاره به ایجاد شغل خانگی برای 40 نفر به واسطه شرکت صنعتگران خاطرنشان کرد: تولید دستگاه پوست‌کن را این افراد در منزل تولید و در شرکت صنعتگران تکمیل و به بازار فروش عرضه می‌شود.

وی با اشاره به تاهل 10 کارگر مجرد با توانمند شدن در شرکت صنعتگران و اینکه این تعداد امروز در جاهای دیگر مشغول به کار‌ هستند گفت: خوشبختانه کارگران این شرکت صاحب فرزند و دارای امکاناتی نظیر خانه و... هستند، هرچند خودم بنده مستاجرم؛ البته منزل شخصی‌ام را برای راه‌اندازی خط تولید فروختم.

نصراللهی با تاکید بر اینکه به خاطر تنوع دستگاه، نخستین و بزرگترین کارگاه تولیدکننده دستگاه گردو پوست‌کن تخصصی در کشور هستیم، از برگزیده شدن اختراع نوع جدید دستگاه پوست‌کن گردو در سومین جشنواره گردو خبر داد.

وی با بیان اینکه توانمندی‌های شرکت صنعتگران هر سال با شرکت در جشنواره‌های مختلف به نمایش گذاشته می‌شود اظهار کرد: انشاءالله با دستگاه جدید در جشنواره مجدد برگزیده می‌شویم چراکه دستگاه جدید «درجه یک» از کیفیتی بالا برخوردار است.

اختراع دستگاه بازیافت آسفالت با توانایی تبدیل سه تن آسفالت کهنه در یک ساعت

این مخترع تویسرکانی از اختراع دستگاه بازیافت آسفالت با توانایی تبدیل سه تن آسفالت کهنه در یک ساعت خبر داد و با بیان اینکه دستگاه بازیافت آسفالت با گران شدن قیر مورد اقبال واقع شده است افزود: عملکرد دستگاه بازیافت با آسفالت محوطه شرکت صنعتگران و چند مدرسه مورد آزمایش قرار گرفت، سپس انعقاد قرارداد با شهرداری انجام شد.

وی با اشاره به ساخت دستگاه بازیافت با صرف 6 ماه زمان و بکارگیری 10 کارگر در سال 88، میزان هزینه برای ساخت این دستگاه را 200 میلیون تومان دانست و گفت: استفاده مجدد آسفالت دورریز شهرداری، اداره راه و شهرسازی و... مزیت این دستگاه است.

نصراللهی با بیان اینکه با تبدیل روزانه 20 تن آسفالت کهنه به نو، هر یک تن آسفالت 200 هزار تومان ارزش افزوده پیدا می‌کند اضافه کرد: کاربرد دستگاه بازیافت آسفالت بیشتر در شهرهای کوچک و برای لکه‌گیری تعریف شده است.

وی با اشاره به نمایش دستگاه بازیافت آسفالت در نمایشگاه توانمندی‌های کل شهرداری‌ها یادآور شد: ظرفیت بالاتر از دستگاه فعلی بازیافت را درصورت استقبال و اثبات کارکرد و کارایی، به خاطر فصلی بودن تولید دستگاه پوست‌کن گردو می‌توانیم تولید کنیم.

مخترع دستگاه پوست‌کن گردو از ساخت دستگاه فرآوری سیب با ظرفیت‌های مختلف خبر داد و  گفت: کشاورزان می‌توانند برای فرآوری سیب‌های دورریز «درجه 3» با استفاده از این دستگاه هسته و پوست را از تفاله و گوشت سیب به طور جداگانه تفکیک کرده و با تبدیل آن به سرکه به ارزش افزوده دست یابند.

دستیابی یک کشاورز تویسرکانی به ارزش افزوده با فرآوری 40 تن سیب دورریز در سال گذشته

وی با اشاره به دستیابی یک کشاورز تویسرکانی به ارزش افزوده با فرآوری 40 تن سیب دورریز در سال گذشته افزود: هزینه ساخت اول دستگاه فرآوری سیب 5 میلیون تومان شده که امروز برای تولید آن 9 میلیون تومان نیاز است؛ البته هزینه به میزان ظرفیت سفارش‌دهنده دستگاه بستگی دارد.

نصراللهی با اشاره به صرف مدت زمان یک هفته برای ساخت دستگاه فرآوری سیب، در واکنش به اینکه با این اوصاف ممکن است برخی مدعی شوند که ساخت این دستگاه کاری ندارد؟ تصریح کرد: بنده 40 سال سابقه کار فنی‌ دارم، این تجربه را از سال اول راهنمایی تا به امروز کسب کردم؛ خوشبختانه استادان، شاگردان و دوستان هم کمک می‌دهند.

وی از ثبت اختراع دستگاه گردوشکن با کارکرد شکستن 200 کیلو گردوی خشک در یک ساعت خبر داد و با اشاره به اینکه هزینه ساخت دستگاه اولیه همیشه گران است گفت: 25 میلیون تومان برای ساخت و ثبت اختراع هزینه شده که 25 میلیون تومان دیگر نیاز است که انشاءالله ابتدای فصل زمستان به بازار عرضه شود.

مالیات بر ارزش افزوده سنگی بزرگ بر راه تولید

این مخترع با اشاره به اینکه کار ما فصلی است به همین دلیل وام مضاربه با آغاز فصل پاییز اخذ و پس از یک سال آن را به بانک برمی‌گردانیم اضافه کرد: شرکت صنعتگران تویسرکان هیچ‌گونه بدهی به هیچ بانکی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه در خصوص مواد اولیه خیلی مشکل نداریم، زیرا تولیدات ما ایرانی است، تنها دینام به خواسته مشتری نصب می‌شود تاکید کرد: مشکل اصلی ما سرمایه درگردش است ضمن اینکه فصلی بودن کار و مشکل نقدینگی در مهرماه ما را اذیت می‌کند.

مخترع دستگاه پوست‌کن گردو با گلایه از مالیات 9 درصد بر ارزش افزوده تولید، این درصد از مالیات را برای تولید و تولیدکننده بسیار زیاد و فاقد صرفه دانست و ادامه داد: بدترین سنگ‌اندازی و مانع راه تولید مالیات بر ارزش افزوده است.

وی تصریح کرد: مالیات بر ارزش افزوده باید از سرمایه‌دارانی که سود سرمایه‌ خوابیده در بانک را

مالیات بر ارزش افزوده باید از سرمایه‌دارانی که سود سرمایه‌ خوابیده در بانک دارد گرفته شودمی‌گیرند و یا آنانی که دلالی می‌کنند، اخذ شود.

نصراللهی کپی‌برداری از روی مدل‌های دستگاه پوست‌کن گردو و تولید زیرزمینی و عرضه به بازار بدون پرداخت مالیات بر ارزش افزوده را مشکلی دیگر دانست و گفت: با حوادث غیرمترقبه‌ مانند سرمازدگی درختان گردو وضعیت ما بدتر می‌شود زیرا رونق تولید دستگاه پوست‌کن گردو وابسته به میزان باردهی درختان گردو دارد.

وی با اشاره به اینکه اول سال ما باید حداقل یک‌میلیارد تومان نقدینگی برای آغاز کار داشته باشیم افزود: قوانین بانک‌ها سخت‌گیرانه است؛ دستور دستگاه‌های عامل در قالب نامه ‌اداری برای بانک‌ها مهم نیست، و اینکه بانک‌ها آن‌گونه که شایسته برخورد با یک تولید‌کننده است، رفتار نمی‌کنند.

این مخترع با تاکید بر اینکه بروکراسی عریض و طویل بانک‌ها به رونق تولید و تولید‌کننده آسیب جبران‌ناپذیری می‌زند اظهار کرد: نگاه بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به یک تولیدکننده و یک دلال و یا فرد خوش حساب و بدحساب باید متفاوت باشد که این‎گونه نیست و متاسفانه نگاه بانک فقط اقتصادی است.

وی با بیان اینکه برای فرآوری گوجه‌فرنگی، سیب، ادوات کشاورزی برنامه داریم تصریح کرد: متاسفانه پرداخت تسهیلات دولت به تولید با قانون سختگیرانه بانک‌ها همخوانی ندارد؛ بلکه سنگی بزرگ بر راه تولید است.

سرخوردگی نسل علم‌آموز با سیستم آموزشی/ همت جمعی کشاورزان برای بهره‌وری گردو

نصراللهی در باره تاثیرگذاری همایش گردو تاکید کرد: جشنواره گردو در معرفی تویسرکان به عنوان قطب گردوی کشور و محصولات منحصر به فرد آن از جمله نقل، نبات، شاطه‌حلوایی، توت خشک و سماق و  اقلیم و طبیعت بکر و جذب گردشگر تاثیرگذاری بالایی داشته و دارد.

وی با بیان اینکه جشنواره تا حدودی توانسته به اهدافش برسد؛ اما برای تحقق آن‌ در بخش فرآوری، صنایع بسته بندی و بازارچه گردو نیازمند ورود جدی و همه جانبه تولیدکنندگان گردو شهرستان است گفت: ما نتوانستیم همت جمعی منسجم و تاثیرگذاری را در مدت سال‌های برگزاری جشنواره متمرکز به‌ منظور محقق شدن این مهم داشته باشیم.

مخترع دستگاه پوست‌کن گردو با اشاره به تشکیل انجمن گردو در تویسرکان و عدم استقبال از این انجمن بیان کرد: 27 عضو این انجمن به خاطر قوانین دست و پا گیر غیرفعال هستند؛ اگر انجمن گردو جان بگیرد و خود کشاورزان فعالیت کنند به طور حتم رشد و بالندگی را با فرآوری محصول گردو  شاهد خواهیم بود.

اگر انجمن گردو جان بگیرد و خود کشاورزان فعالیت کنند به طور حتم رشد و بالندگی را با فرآوری محصول گردو  شاهد خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه اصل موضوع جشنواره گردو مردم هستند اظهار کرد: مردم به ویژه کشاورزان باید پای کار بیایند همه کارها  را که دولت به تنهایی نمی‌تواند انجام دهد، اتحادیه گردوکاران و انجمن گردو باید فعالیتی کاربردی را آغاز کند.

نصراللهی در پاسخ به اینکه شما در حوزه اقدامات صنایع مرتبط با گردو ورود نمی‌کنید؟ بیان کرد: هر کاری نفرات خاص خود را می‌خواهد، هنر ما ساخت دستگاه پوست‌کن گردوست که به نظرم وظیفه‌مان را انجام دادیم.

وی خطاب به افرادی که می‌گویند کار نیست، با بیان اینکه این سخن درست است؛ البته از دیدگاه این افراد کار یعنی پشت میزنشینی تاکید کرد: متاسفانه سیستم آموزشی ما به نحوی است که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نمی‌توانند وارد بازار کار شوند چراکه آموزش علم و مهارت با هم همراه نیست.

این با اشاره به تاثیرگذاری آموزش در هنرستان‌ها و دانشکده فنی و حرفه‌ای گفت: اگر دانشجویی نیمی از واحدهای درسی دانشگاه را در یک کارخانه کار عملی انجام دهد، با کسب مهارت به خودباوری می‌رسد، و با تاسف باید گفت که با سیستم فعلی آموزش در کشور دانشجو سرخورده می‌شود.

امنیت امروز را قدردان باشیم

این مخترع تویسرکانی بابیان اینکه من قبل از ورود به دانشگاه با کسب مهارت فنی، هیچ وقت با مشکل بیکاری مواجه نبودم تصریح کرد: جوانان باید بپذیرند که باید برای شاغل شدن، کار را با آموختن یک کار فنی ساده آغاز کنند؛ نه اینکه منتظر باشند کار به سراغ آن‌ها بیاید.

وی با اشاره به اینکه کار سخت است و درس‌ خواندن هم سخت؛ اما حیف که دانش‌آموزان و دانشجویان ما با این درس خواندن به نتیجه نمی‌رسند تاکید کرد: علم‌آموزی و کاری که منجر به توانمندی انسان شود، خوب است؛ چراکه خدمت به خود و خلق را به دنبال دارد.

نصراللهی با اشاره به اینکه  فرزندانم در حالی که مشغول تحصیل‌اند در شرکت صنعتگران نیز فعالیت دارند افزود: برخی از ساعات آن‌ها در شرکت کار می‌کنند، زیرا باید بدانند کسب درآمد دشوار است و باید خود را برای زندگی آینده توانمند کنند.

وی با تشکر از مسوولان، ایثار و تلاش همه افرادی که امنیت امروز جامعه به وجود آوردند که مردم در آرامش کار کنند را قابل تقدیر و تحسین دانست و تصریح کرد: این امنیت ارزش بالایی دارد که شاید ما قدرش را ندانیم.

گذر از «من» می‌شود «ما»

نگاه نو و پویا امروز بیش از هر زمان دیگر برای بالندگی تویسرکان به عنوان پایتخت طلایی سبز ایران زمین نیاز است، من و شما به عنوان شهروند تویسرکانی که به طور‌حتم به اندازه حتی یک قطعه کوچک از اراضی به وسعت 5 هزار و 500 هکتار باغ گردو این شهرستان، سهم داریم، پس باید هر چند ناچیز در بهره‌وری مفید و کاربردی این ظرفیت غنی و ارزشی نقش ‌آفرینی داشته باشیم.

از جهتی دیگر حفظ و  انتقال این میراث گرانبها به نسل‌های آینده همت بلند و گذشت همه اقشار دیار باغ شهر ایران را می‌طلبد؛ سرلوحه قراردادن اصولی چون گذشت، همت و تسهیل و تسریع در همه امور، شهرستان تویسرکان را به معنای واقعی به جایگاه خود می‌رساند؛ که تحقق این مهم  ایثارگری برای گذشت «من» برای تبدیل شدن  «ما» راهبری راهبردی است، که علی‌محمد نصرالهی و شرکای آن مجید عینعلی، آقایان شمسعلی و پاک‌نهاد مصداق بارز این واقعیت هستند.

با هم و همگام شدن یعنی؛ «شکر نعمت، نعمتت افزون کند   کفر، نعمت از کفت بیرون کند»

--------------------------------

گزارش: فاطمه صلح‌میرزایی

-------------------------------

انتهای پیام/89010/

کلیدواژه ها :شرکت 13 آموزش کاربردی
منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking