۳۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۳

وزارت جهاد کشاورزی بازار عسل را ساماندهی کند/طرح مجدد موضوع استیضاح وزیر

وزارت جهاد کشاورزی بازار عسل را ساماندهی کند/طرح مجدد موضوع استیضاح وزیر

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، آذربایجان‌غربی 27 درصد تولید عسل ایران را بر عهده داشته و کشورمان نیز، جزو 10 کشور برتر در زمینه صنعت زنبورداری در جهان به شمار می‌رود.

براساس برخی آمارهای غیررسمی، هم‌اکنون 80 هزار نفر زنبوردار در کشور به امر تولید عسل پرداخته اما این زنبورداران با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

بیشتر زنبورداران از عدم فروش محصولات خود گلایه‌مند بوده و برخی نیز به موضوع عدم صادرات این محصول، عدم بسته‌بندی شکیل و بی‌توجهی به فراوری آن گلایه‌مند هستند.

برخی زنبورداران با وجود فعالیت 30 ساله در این حرفه، اما از بیمه برخوردار نبوده و برخی نیز از نبود داروی خاص بیماری‌های مربوط به زنبور و اشباع داروهای تقلبی در بازار شاکی هستند.

خبرنگار فارس برای بررسی مشکلات زنبورداران به سراغ «جلال محمودزاده» عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی رفته که در پی می‌آید.

فارس: بیشتر زنبورداران کشور به این مسئله شاکی هستند که سازمان‌های جهاد کشاورزی متولی زنبورداران نیست و آنها انتظار دارند که پس از تولید، این سازمان در بسته‌بندی، صادرات، فراوری و تبدیل آن کمک کند اما متاسفانه هیچ دستگاه و ارگانی به مشکلات آنها رسیدگی نمی‌کند، آیا وزارت جهاد کشاورزی از زنبورداران حمایتی خواهد کرد؟

جلال محمودزاده: در رابطه با تمامی محصولات کشاورزی از جمله عسل، آن اندازه که به امر تولید اهمیت داده می‌شود باید به تجارت و فروش آن نیز توجه شود تا محصول کشاورزی به موقع و با قیمت مناسب به فروش رود.

متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی در کل نسبت به فروش محصولات کشاورزی و یا بازاریابی آن تا اندازه‌ای بی‌تفاوت است و تنها خود را متولی تولید دانسته در حالی که در تمامی نقاط جهان، جهاد کشاورزی مشکلات بخش کشاورزی را تا مرحله بازار پیگیری می‌کند.

بنابراین در سالی که به نام رونق تولید نامگذاری شده، باید وزارت جهاد کشاورزی بسیار بیشتر از گذشته به این موضوع اهمیت داده و کاری انجام می‌داد تا محصولات کشاورزی به کشورهای خارجی صادر می‌شد تا زیرساخت‌های بخش کشاورزی و درآمد کشاورزان افزایش می‌یافت.

اما متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی به این مهم نپرداخته و بارها نیز اعضای کمیسیون کشاورزی از وزارت جهاد گلایه داشته و به آن تذکر داده‌اند اما هیچ اقدامی انجام نشده است.

در بیشتر نقاط دنیا محصولات کشاورزی به طور دائمی در حال صادرات است یعنی جلوی محصولات کشاورزی را نمی‌گیرند اما وزارت جهاد کشاورزی نسبت به صادرات بسیار بی‌تفاوت بوده و در این رابطه اقدام مناسبی انجام نمی‌دهد.

فارس: برخی زنبورداران کشور مدعی هستند که بازار صادرات عسل به صورت انحصاری شده و تنها یک شرکت اجازه صادرات را دارد نظر شما در این زمینه چیست؟

جلال محمودزاده: باید صادرات محصولات کشاورزی به ویژه عسل به صورت مداوم بوده و بسته‌بندی شکیل و ارائه به بازارهای جهانی را وزارت جهاد کشاورزی پیگیری کند و همچنین به هیچ عنوان اجازه قطع صادرات در هیچ مقطع زمانی را ندهد.

اما متاسفانه در کشورمان در یک مقطع زمانی کوتاه، صادرات محصولات کشاورزی را آزاد کرده و سپس جلوی آن به سبب مصرف و بازار داخلی گرفته می‌شود و در نتیجه این نوسانات سبب می‌شود که مشتریان خارجی از دست رود و سایر کشورها، جای ایران را در بازارهای جهانی بگیرند.

بنابراین باید وزارت جهاد کشاورزی راه را برای صادرات تمامی محصولات کشاورزی به ویژه عسل فراهم کند و اگر نیز صادرات تاثیر منفی در بازار ایجاد کرد که قیمت داخلی افزایش یابد، می‌توانند با گذاشتن تعرفه بر روی محصول صادراتی، این اختلاف قیمت را جبران کنند نه اینکه صادرات را قطع کنند.

متاسفانه در آذربایجان‌غربی مشکل صادرات سیب وجود دارد که همه ساله سبب تلمبار شدن این محصول و فاسد شدن آن می‌شود و به همین علت کشاورزان متضرر شده و زیرساخت‌های بخش کشاورزی تضعیف می‌شود.

فارس: مشکلات زنبورداران از دیدگاه شما چیست؟

جلال محمودزاده: در رابطه با عسل چند مشکل عمده وجود دارد یکی عدم نظارت بر عرضه عسل طبیعی یا غیرطبیعی و استاندارد و غیراستاندارد بوده و متاسفانه مردم و مصرف کننده به واقع در این زمینه، سردرگم بوده و نمی‌دانند که چه عسلی واقعی یا بی‌کیفیت است.

بنابراین سازمان استاندارد و وزارت جهاد کشاورزی باید این مسئله مهم را حل کنند یعنی طوری محصول را به صورت شکیل، بسته‌بندی کنند و علاوه بر آن، مهر استاندارد به آن بخورد که مصرف کننده از مصرف آن اطمینان حاصل کند.

فارس: زنبورداران به این مسئله شاکی هستند که اداره بهداشت نیز هیچ گونه نظارتی بر عسل‌های تولیدی نکرده و مدعی هستند که بیشتر عسل‌های موجود در بازار آلوده و تقلبی هستند...

جلال محمودزاده: این موضوع در ابتدا وظیفه وزارت جهاد کشاورزی و سازمان استاندارد است سپس باید وزارت بهداشت به این موضوع رسیدگی کند هر چند که متاسفانه سازمان استاندارد و وزارت کشاورزی به این امر مهم بی‌توجه بوده در صورتی که یکی از عمده مشکلات موجود در بازار عسل، عدم توجه به موضوع کیفیت آن است.

زمانی که خریدار نیز به بازار مصرف مراجعه می‌کند، راه تشخیص عسل طبیعی و باکیفیت را نمی‌داند و به آن آگاهی ندارند پس این مسئله باید شفاف‌سازی شده و به سمت استاندارد برود تا خریدار با اطمینان کامل، عسل مورد نیاز خود را خریداری کند.

فارس: تولیدکنندگان عسل باسابقه، معمولا از نبود آموزش در این حرفه گلایه‌مند هستند چرا وزارت جهاد کشاورزی به این امر ورود پیدا نمی‌کند؟

جلال محمودزاده: وظیفه جهاد کشاورزی آموزش تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در این امر مهم است و با توجه به اینکه مسائل علمی در دنیا به صورت به‌روز تغییر می‌یابد، باید وزارت جهاد کشاورزی از طریق ترویج و آموزش به این مقوله بپردازد اما متاسفانه وزارت کشاورزی این موضوع را رها کرده است.

فارس: شما به کم کاری وزارت جهاد کشاورزی در تمامی زمینه‌های صادرات، فروش، بسته‌بندی، تبدیل، نظارت و آموزش اشاره کردید، بسیاری از کشاورزان و تولیدکنندگان که سابقه 20 تا 50 ساله در این امر دارند، عنوان می‌کنند که از دیرباز این مشکلات از گذشته بوده و همچنان نیز ادامه دارد، بنابراین وزارت جهاد کشاورزی کشورمان چه زمانی قرار است این مشکلات را حل کند که سالیان سال با این قبیل مشکلات مواجه نشویم؟!

جلال محمودزاده: متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی کشورمان تنها به امر «تولید» توجه کرده تا به ارائه افزایش آمار و ارقام بپردازد اما به کیفیت و به بازاریابی توجهی ندارد در صورتی که وقتی مصرف کننده یک کیلو عسل خریداری می‌کند، تنها به فروشنده عنوان می‌کند که یک کیلو عسل نیاز دارد در حالی که باید بگوید یک کیلو عسل با فلان کیفیت و استاندارد لازم دارد.

برای مثال وزارت جهاد کشاورزی به سمت افزایش تولید حرکت می‌کند و بنابراین باید برای امر فروش و بازاریابی نیز برنامه‌ریزی کند اما متاسفانه برنامه‌ای وجود ندارد و به همین سبب، بازار سیاه ایجاد شده و هر کسی ممکن است عسل تقلبی خود را با عنوان واقعی و طبیعی به فروش برساند.

یعنی کار به جایی رسیده که در برخی آزمایشگاه‌های کشورمان عسل تقلبی تولید کرده و بنابراین وزارت جهاد کشاورزی باید موضوع بازار عسل را ساماندهی کند و برخی استان‌ها مانند آذربایجان‌غربی، که رتبه نخست تولید عسل کشور را بر عهده دارد باید از سوی وزارت جهاد، بیشتر و بهتر حمایت شوند.

فارس: وزارت جهاد کشاورزی به مشکلات بیمه‌ای زنبورداران چگونه ورود خواهد کرد؟

محمودزاده: هم اکنون پیرامون 15 تا 20 درصد زنبورداران کشورمان بیمه هستند و براساس برنامه ششم توسعه، دولت باید 50 درصد محصولات کشاورزی را تا پایان برنامه زیر پوشش بیمه کشاورزی قرار دهد اما براساس آمارهای کنونی، تنها 20 درصد محصولات کشاورزی زیر پوشش بیمه قرار دارند.

یعنی 30 درصد از برنامه ششم توسعه عقب بوده و اینکه دولت به موقع یارانه‌های صندوق بیمه کشاورزی را پرداخت نمی‌کند و پولی که از بابت خسارت به کشاورز پرداخت می‌کنند، از دو محل تامین می‌شود یعنی 30 درصد آن را از کشاورزان گرفته و 70 درصد را دولت پرداخت می‌کند.

پس دولت سالیانه بین سه تا چهار میلیارد تومان پول نیاز دارد که به صندوق بیمه کشاورزی از لحاظ نقدینگی کمک کند که بتوان 50 درصد محصولات کشاورزی کشور را زیرپوشش بیمه قرار داد در حالی که هم‌اکنون دولت سالیانه از سه تا چهار هزار میلیارد تومان، تنها هزار میلیارد تومان بودجه را  برای صندوق بیمه در نظر می‌گیرد.

بنابراین با توجه به اینکه بیمه کشاورزان به موقع پرداخت نمی‌شود، کشاورزان و دامداران راغب به بیمه محصولات کشاورزی خود نیستند.

فارس: مشکلات دارو برای بیماری زنبورها چگونه قابل برطرف است؟

جلال محمودزاده: مشکل نبود دارو تنها در عسل نیست چون هم اکنون واسطه‌ها سم‌هایی را در بازار توزیع کرده در حالی که مصرف آن سال‌ها است که ممنوع شده و سرطان‌زا است و دوره‌ای که این سم‌ها بر روی محصول باقی می‌ماند زمان طولانی است یعنی قارچ‌کشی که استفاده می‌شود نباید از سه روز بیشتر شود اما سم‌ها و قارچ‌هایی وارد بازار شده که دوره کاری آن به 15 روز می‌رسد و بنابراین آثار سم در محصول باقی می‌ماند.

بنابراین بیشتر این بیماری‌هایی مانند سرطان غدد لنفاوی و بیماری‌های گوارشی و تومور مغزی از تغذیه غلط است.

فارس: برخی زنبورداران عنوان می‌کنند که ملکه زنبور عسل را از شهر بن آلمان به صورت قاچاق وارد می‌کنند، چرا واردات آن آزاد نمی‌شود؟

جلال محمودزاده: باید در این امر برنامه‌ریزی کرد هر چند که تولید داخل نیز در این راستا وجود دارد اما این موضوعات از سوی وزارت جهاد کشاورزی رها شده و همانگونه که اشاره شد، بازار، فروش، صادرات، کیفیت را رها و به آمار تولید پرداخته‌اند.

فارس: بنابراین نوعی خیانت نیست؟!

جلال محمودزاده: بله کاملا در حال خیانت هستند چون پس از تولید، به کیفیت و بازار آن فکری نشده است.

فارس: نمایندگان مجلس مجددا به موضوع استیضاح وزیر جهاد کشاورزی می‌پردازند؟

جلال محمودزاده: هم اکنون این مسئله با 21 امضاء در کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح است اما رئیس مجلس عنوان کرده که باید جلسه‌ای بین وزیر و نمایندگان امضا کننده استیضاح برپا شده و اگر به توافق نرسیدند موضوع استیضاح مطرح شود.

گفت‌وگو از نصیبه نیک‌زاد قوشچی

کلیدواژه ها :بیماری
منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking