۲۹ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۱۲

سرنوشت تردد یک‌میلیون نفر در گرو تپه باستانی قرچک/ میراث فرهنگی منافع مردم را هم در نظر بگیرد

سرنوشت تردد یک‌میلیون نفر در گرو تپه باستانی قرچک/ میراث فرهنگی منافع مردم را هم در نظر بگیرد

به گزارش میدانی خبرنگار خبرگزاری فارس از قرچک، چرا میراث فرهنگی و گردشگری قبل از اینکه کمربندی احداث شود به مدیران شهرستان قرچک و بخصوص شهرداری اعلام نکرد که این تپه آثار باستانی است و راه اندازی کمربندی جایز نیست؟

چرا تا به امروز که این تپه بدون هیچ گونه نگهداری و مرمت به حال خود رها شده بود، میراث فرهنگی فکری به حال آن نکرد و تپه پوئینک را بازسازی و احیا نکرد؟

 با توجه به نیاز شهرستان قرچک به توسعه راه‌های درون‌شهری و برون‌شهری ساخت کمربندی جنوبی ضرورت مهم برای این شهرستان و دیگر شهرستان‌های هم‌جوار محسوب می‌شود.

بیش از ۸۰ درصد کمربندی جنوبی قرچک اجرایی و به بهره‌برداری رسیده است. وقتی پروژه‌ای اجرایی می‌شود باید دورنمای و آینده شهرستان در نظر گرفته شود.

کمربندی جنوبی قرچک فقط مورد استفاده مردم قرچک نیست بلکه برای جنوب شرق استان تهران و محل عبور و مرو یک‌میلیون جمعیت از این مسیر است و این کمربندی برای شهروندان حائز اهمیت است.

انصاف نیست که منافع مردم در نظر گرفته نشود درحالی‌که هر اقدامی که انجام می‌شود برای رضایتمندی مردم است.

 با اینکه همه ما به میراث فرهنگی و آثار باستانی علاقه‌مند هستیم چون هویت تاریخ ماست؛ اما در حال حاضر باید شرایط کلی در نظر گرفته شود و بهترین تصمیم در این خصوص اتخاذ گردد.

منافع سیصد هزار نفر جمعیت شهرستان قرچک به علاوه مردم جمعیت هفت‌صدهزارنفری شهرستان‌های اطراف را نباید نادیده گرفت.

حال اینکه از این تپه های تاریخی در سطح کشور بسیار است و میراث فرهنگی کشور حتی نیم نگاهی به آنها نمیکند و به حال خود رها شده است و نمونه بارز آن تپه تاریخی پردیس قرچک است که قدمتی بالای 8 هزار سال دارد.

میراث فرهنگی اقدامات لازم در راستای تسریع اجرای پروژه کمربندی را انجام دهد

بهمن خطیبی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در خصوص تپه پوئینک و وضعیت کمربندی جنوبی قرچک، گفت: هنوز دستورالعمل خاصی در خصوص تپه پوئینک ارائه نشده است.

وی گفت: نتیجه نهایی کاوش تپه پوئینک توسط میراث فرهنگی و گردشگری اعلام‌نشده و منتظر اعلام نتیجه هستیم.

این مسؤول خاطرنشان کرد: با توافق صورت گرفته با مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران مقرر شد با توجه به پیشینه پیگیری‌های صورت گرفته برای ادامه کمربندی جنوبی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران اقدامات لازم را در راستای تسریع در اجرای پروژه و رفع معضلات و مشکلات مربوطه انجام دهد.

فرماندار شهرستان قرچک بیان داشت: این موضوع از طریق استانداری پیگیری می‌شود تا نتیجه‌ای مطلوب میسر شود.

شهرداری قرچک 400 میلیون برای کاوش تپه پوئینک هزینه کرده است

محسن خرمی شریف شهردار قرچک نیز در این خصوص اظهار داشت: تپه پوئینک قرچک در سال 96 برای کاوش  و تفحص در راستای نجات بخشی طبق مصوبه شورای برنامه ریزی استان تهران مشترک با شهرستان قرچک با دستور مستقیم استاندار وقت تهران صورت گرفت.

وی افزود: در پی این موضوع در آن مصوبه، شورای برنامه ریزی استان تهران، شهرداری قرچک را مکلف کرده بود که اعتباری برای کاوش و تفحص این تپه در راستای  نجات بخشی و ادامه عملیات عمرانی پروژه کمربندی جنوبی قرار دهد،  از محل اعتبارات شهرداری مبلغ 400 میلیون تومان برای کاوش این تپه اختصاص داده شد.

شهردار قرچک خاطر نشان کرد: میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران مجوزی در این خصوص از سوی پژوهشکده میراث فرهنگی کشور برای کاوش تپه پوئینک کسب کرد.
وی بیان داست:یک گروه کارشناسی کاوش در 2 مرحله  از سوی میراث فرهنگی به شهرداری معرفی و با عقد قراردادی عملیات کاوش آعاز شد.

خرمی شریف با بیان اینکه هم اکنون 400 میلیون شهرداری قرچک برای کاوش و تفحص تپه پوئینک هزینه کرده است، اظهار داشت: بعد از این همه پروسه کاری و نظریات تیم کاوش که تپه پوئینک قابلیت نگهداری ندارد، هم اکنون میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرده که چرا کاوش انجام شده و چه کسی گفته این مراحل طی شود.

وی گفت: میراث فرهنگی و گردشگری مصوبه شورای مشترک برنامه ریزی را نادیده می کیرد و اطلاعات کامل در این خصوص ندارد.

وی افزود: اگر قرار بوده که اتفاقی در خصوص کاوش و تفحص تپه پوئینک رخ ندهد، چرا روز اول میراث فرهنگی و گردشگری اعلام نکرد که این تپه ثبت ملی است تا شهرداری این همه هزینه از بیت مال را صرف کاوش نکند.

گزارش توحید عظیمی و حسین ابویسانی

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking