۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۷

با هدف حمایت از جوانان ایران؛

محصولات زیستی با نماد ایران ساخت به جهان عرضه می‌شود

محصولات زیستی با نماد ایران ساخت به جهان عرضه می‌شود
به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در حقیقت زیست فناوری مجموعه‌ای از روش‌ها برای تولید، تغییر و اصلاح فرآورده‌ها، به‌نژادی گیاهان و جانوران و تولید میکروارگانیسم‌های خاص برای کاربردهای ویژه است که در آن از ارگانیسم‌های زنده و مفید استفاده می‌کنند.زیست فناوری همانند زیست شناسی، ژنتیک یا مهندسی بیوشیمی یک علم پایه یا کاربردی نیست که بتوان محدوده و قلمرو آن را به سادگی تعریف کرد، بلکه شامل حوزه‌ای مشترک از علوم مختلف است که در اثر همپوشانی و تلاقی این علوم با یکدیگر بوجود آمده است.زیست فناوری را می‌توان به درختی شبیه کرد که ریشه‌های آن را علومی با قدمت زیاد مانند زیست شناسی مولکولی، ژنتیک، میکروبیولوژی، بیوشیمی، ایمونولوژی، مهندسی شیمی، مهندسی بیوشیمی، گیاه‌شناسی،
محصولات زیستی با نماد ایران ساخت به جهان عرضه می‌شودبه گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در حقیقت زیست فناوری مجموعه‌ای از روش‌ها برای تولید، تغییر و اصلاح فرآورده‌ها، به‌نژادی گیاهان و جانوران و تولید میکروارگانیسم‌های خاص برای کاربردهای ویژه است که در آن از ارگانیسم‌های زنده و مفید استفاده می‌کنند.

زیست فناوری همانند زیست شناسی، ژنتیک یا مهندسی بیوشیمی یک علم پایه یا کاربردی نیست که بتوان محدوده و قلمرو آن را به سادگی تعریف کرد، بلکه شامل حوزه‌ای مشترک از علوم مختلف است که در اثر همپوشانی و تلاقی این علوم با یکدیگر بوجود آمده است.

زیست فناوری را می‌توان به درختی شبیه کرد که ریشه‌های آن را علومی با قدمت زیاد مانند زیست شناسی مولکولی، ژنتیک، میکروبیولوژی، بیوشیمی، ایمونولوژی، مهندسی شیمی، مهندسی بیوشیمی، گیاه‌شناسی، جانورشناسی، داروسازی، کامپیوتر و ... تشکیل می‌دهند.

به دلیل تأثیرات بسیار بیوتکنولوژی بر روی رفاه و آسایش بشر، دانشمندان بر این باورند که در آینده زیست فناوری یکی از ابزار‌های قدرتمند برای موجودیت انسان به شمار خواهد آمد. زیست فناوری نوین یکی از امید‌های قرن آینده برای رفع بسیاری از نیاز‌های مختلف بشر و راه حلی برای تامین امنیت غذایی جمعیت رو به رشد جهان قلمداد می‌شود.

به دلیل همین اهمیت بالا، همه کشور‌ها یکی از اقدامات مهم خود را توسعه این علم قرار داده اند. ایران نیز از قافله عقب نمانده است و متولیان زیست فناوری در کشور کمر همت بسته اند تا روند ورود کالا‌های حیاتی زیستی به بازار را تسریع کنند و با حمایت از شرکت‌های تولیدکننده این نوع محصولات، تحریم‌ها را دور بزنند و نیاز‌های داخلی کشور را با اتکا به نیروی جوانان ایرانی تامین کنند. کالا‌هایی که همگام با استاندارد‌های ملی و بین المللی به بازار عرضه می‌شوند و به تحریم‌های جهانی دهن کجی می‌کنند.

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از این نهاد‌هایی است که با حمایت از ایده‌ها و ذهن‌های خلاق جوانان توانسته جایگاه قابل قبولی برای کشور در بازار‌های جهانی ایجاد کند. با تلاش این متولیان، امروز دارو‌ها و محصولات زیستی ایران ساخت در دیگر کشور‌ها مشتریان پر و پا قرصی دارد و جای خود را در بازار‌های جهانی باز کرده اند.

یکی از اقدامات ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تعریف نماد و نشانی برای محصولات زیستی است. محصولاتی که می‌توانند در بازار‌های جهانی پرچم کشور را بالا ببرند و جوانان این مرز و بوم را به دنیا معرفی کنند.

زیست فناوری توان بالایی برای افزایش کیفیت زندگی و سلامت مردم دارد. این حوزه برخلاف پیچیدگی‌های مفهومی خود، کاربرد‌های ساده و روزانه‌ای دارد به همین دلیل با زندگی عادی مردم گره خورده است. این فناوری مدرن و وسیع، می‌تواند پنجره‌ای باشد برای نجات اقتصاد کشور از بند نفت و گاز و منابع زیرزمینی که اصلی‌ترین عامل خشکاندن ایده‌ها و ذهن‌های خلاق هستند. این فناوری مدرن به جوانان و توانایی‌های آن‌ها بها می‌دهد و جایی برای آن‌ها در اقتصاد کشور باز می‌کند.  
منبع : خبرگزاری دانشجو

پربازدیدترین امروز

website tracking