۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۷

سیب آذربایجان‌غربی لابه‌لای مشکلات له می‌شود

سیب آذربایجان‌غربی لابه‌لای مشکلات له می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، اقتصاد آذربایجان‌غربی با کشاورزی گره خورده و در واقع شالوده درآمدهای این استان را اغلب صادرات محصولات کشاورزی تشکیل می‌دهند به همین منظور، توجه به تولید و صادرات این محصولات در استان از اهمیت بالایی برخوردار است.

بارش‌های مناسب ابتدای سال جاری نویدبخش سالی پربار برای کشاورزی آذربایجان‌غربی بود هر چند که خطر سرمازدگی محصولات در اردیبهشت ماه با بارش برف بهاری موجب دلهره و نگرانی کشاورزان استان شد، اما با گذشت این خطر در حال حاضر زمان برداشت محصولات کشاورزی مهم استان از جمله سیب و انگور فرا رسیده و در این میان، قصه تکراری انباشت این محصولات در کنار جاده‌ها، خرید این محصولات توسط کارخانه‌داران و از جمله صادرات آنها دوباره مطرح شده است.

خبرگزاری فارس آذربایجان‌غربی برای پیگیری اقدامات انجام شده برای صادرات محصولات کشاورزی به سراغ تنی چند از مسؤولان استانی رفته و از آنها در این ارتباط سؤالاتی را مطرح کرده است و هر یک برحسب وظیفه و رسالت ذاتی مجموعه‌شان به این موضوع پرداخته‌اند.

صادرات ۷۰ درصدی محصولات کشاورزی آذربایجان‌غربی به اقلیم کردستان عراق

رئیس اداره بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: از آنجایی که میز سیب کشور در ارومیه قرار دارد، تاکنون دو جلسه با افراد فعال در بخش تولید، نگهداری، حمل و نقل و صادرات محصولات کشاورزی انجام شده و در طی آن مشکلات موجود سر راه صادرات سیب مورد ارزیابی قرار گرفته است.

حسین محمدجانی افزود: برای مثال در بخش تولید کیفیت سموم استفاده در محصولات کشاورزی، در بخش نگهداری استفاده از سردخانه‌های استاندارد، آموزش کشاورزان، در بخش حمل و نقل نبود ناوگان یخچالی کافی از جمله مشکلات مورد بررسی بوده که برای حل آنها راهکارهایی اندیشیده شده و در اختیار هر دستگاه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: برای حل مشکل حمل و نقل با ناوگان یخچالی پیشنهاد شد تا حمل سیب با ناوگان یخچالی را واجب نکنند چرا که صادرات این محصولات در زمستان و در فصل تقریبا سرد صورت می‌گیرد و از طرفی ۲۰۰ دستگاه کامیون یخچال‌دار موجود در استان پاسخگو نخواهد بود.

رئیس اداره بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی عنوان کرد: امسال پیشنهاد شده است تا برای صادرکنندگان سیب، مشوق‌های صادراتی مانند سال گذشته در نظر گرفته شود، به عنوان نمونه برای صادرات یک و نیم کیلو سیب تعرفه تشویقی برای واردات موز در نظر گرفته شود.

وی تصریح کرد: از آنجایی که ۷۰ درصد محصولات کشاورزی استان به اقلیم کردستان عراق صادر می‌شود در این جلسات پیشنهاد شد تا دیپلمات‌های کشور با مسؤولان عراقی گفت‌وگو کنند تا آنها اجازه دهند محصولات ایرانی به صورت مستقیم به اقلیم کردستان صادر شود چرا که محصولات کشاورزی فسادپذیر بوده و با صادرات به عراق و سپس به اقلیم کردستان زمان زیادی صرف شده و احتمال فساد محصولات بیشتر می‌شود.

پیش‌بینی صادرات ۳۵۰ هزار تن سیب

محمدجانی با اشاره به اینکه برای صرفه‌جویی در زمان پیشنهاد شده است تا گیت‌های خروجی گمرگات استان برای محصولات کشاورزی جدا از سایر گیت‌ها باشد، عنوان کرد: سال گذشته طبق آمار گمرگات استان ۴۴ میلیون دلار سیب به کشورهای خارجی صادر شد که این آمار در سال ۹۶ برابر با ۸۴ میلیون دلار بود.

وی با اشاره به پیش‌بینی تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تنی سیب در استان، خاطرنشان کرد: بر این اساس امسال پیش‌بینی می‌شود از این میزان تولید ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تن صادر شود.

رئیس اداره بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با بیان اینکه ۲۰ دستگاه عضو کمیته صادرات استان هستند، گفت: همچنین از آنجایی که پاکستان و هندوستان یکی از بازارهای خرید محصولات کشاورزی آذربایجان‌غربی هستند برای حل برخی مشکلات صادراتی به این کشور لازم است تا رایزنی‌هایی با مقامات آنها انجام شود.

تعهد ارزی مانع صادرات سیب آذربایجان‌غربی شده است

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی ارومیه با بیان اینکه آذربایجان‌غربی جزء چهار استان برتر کشور از نظر تولید محصولات کشاورزی است، اظهار کرد: امسال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیب، ۲۰۰ هزار تن انگور و ۲۰۰ هزار تن محصولات باغی در استان تولید می‌شود.

بهنام تاج‌الدینی تصریح کرد: با وجود ظرفیت‌های کشاورزی استان کمبود پایانه‌های صادراتی، موضوعات مالیاتی، تراکنش‌های بانکی، بخش‌نامه‌های خلق‌الساعه و غیراصولی جلوی صادرات محصولات کشاورزی را گرفته است.


وی اضافه کرد: محصولات کشاورزی باید از موضوع تعهدات ارزی و مصوبات یک شبه استثنا شوند چرا که این محصولات به دلیل فسادپذیر بودن فرصت کمی برای انتقال به بازارهای خارجی را دارند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی ارومیه خاطرنشان کرد: بازار عراق، افغانستان و کشورهای عربی از جمله بازارهای حفظ شده محصولات کشاورزی ایران است که با وجود این بازارها، اما امکان صادرات برای آنها وجود ندارد که باید برای حل آنها چاره‌ای اندیشید.

وی گفت: امسال اگه تمهیدات پیش‌بینی شده، اجرایی بشوند شاهد انباشت سیب در کنار جاده‌ها نخواهیم بود و در ارتباط با صادرات سیب هم با توجه به سال پرباری این محصول مشکلی پیش نخواهد آمد البته اگر موانع صادرات از جمله تعهد ارزی رفع شود.

 تاج‌الدینی با بیان اینکه با اشاره به اینکه سال گذشته تولید سیب در استان ۶۵۰ هزار تن بود که امسال بیش از ۵۰۰ هزار تن به تولید آن افزوده شده است، ادامه داد: علاوه بر تعهد ارزی هزینه‌های بالای تولید، عدم وجود صنعت سورت و بسته‌بندی، سرمایه در گردش،  حمل و نقل یخچالی و مشوق‌های صادراتی موانع اصلی در سر راه صادرات سیب هستند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه با توجه به وجود مازاد تولید سیب در آذربایجان‌غربی که بیش از مصرف داخلی بوده تنها راه نجات این محصول صادرات و توجه به صنایع تبدیلی به روز است، گفت: با تبدیل سیب به محصولات تبدیلی از خام‌فروشی جلوگیری و ارزش افزوده آن بیشتر می‌شود.

آنچه که در گفت‌وگو با فعالان اقتصادی و صادرکنندگان به دست آمد این بود که اغلب پیمان‌سپاری ارزی را سد محکمی در برابر صادرات محصولات کشاورزی آذربایجان‌غربی می‌دانستند که برای لغو این بخشنامه‌ مسؤولان استانی بارها درخواست‌های خود را مطرح کرده‌اند.

پیمان‌سپاری ارزی به بخش کشاورزی و باغی استان آسیب وارد کرد

محمدمهدی شهریاری، استاندار آذربایجان‌غربی در این ارتباط اظهار کرد: پیمان‌سپاری ارزی به بخش کشاورزی و باغی استان آسیب وارد کرده و با وجود این بخش‌نامه امکان صادرات بسیاری از محصولات کشاورزی استان وجود ندارد.

نقش‌آفرینی دلالان با وجود بخش‌نامه پیمان‌سپاری ارزی

سیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی وجود بخش‌نامه پیمان‌سپاری ارزی را باعث ایجاد بازارهای دلالی فروش و صادرات محصولات کشاورزی خواند که در این معاملات تاجران و صادرکنندگان واقعی نقشی نداشته و ارز حاصل از صادرات به کشور کاهش می‌یابد، بنابراین چاره‌ای جز مستثنی شدن استان از این بخش‌نامه برای جلوگیری از خسارات وارده به بخش کشاورزی وجود ندارد.

لزوم مستثنی شدن استان‌های مرزی از بخش‌نامه‌ پیمان‌سپاری ارزی

 نادر قاضی‌پور دیگر نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشاورزان و صادرکنندگان آذربایجان‌غربی از گذشته به صورت ریالی اقدام به داد و ستد می‌کردند، تصریح کرد: در حال حاضر امکان صادرات با دلار برای آنها وجود نداشته و برای همین منظور تعهد ارزی باعث بروز مشکلات در بخش کشاورزی استان شده و استان‌های مرزی و آذربایجان‌غربی باید از بخش‌نامه مستثنی شوند.

سیب آذربایجان‌غربی که باید با برندسازی در دنیا شناخته شده و به جایگاه مناسبی در بازارهای جهانی دست پیدا کند، اما انگار تا از درخت چیده شود باید هزاران بار غلت بخورد تا به بازار راه پیدا کند و در این مسیر گاهی با بخش‌نامه ممنوعیت صادرات، روزی به بهانه بخش‌نامه پیمان‌سپاری ارزی و روزی به بهانه کیفیت پایین، سرمازدگی، تگرگ زدگی و خشکی دریاچه ارومیه به جای بازار سر از کنار جاده‌ها در می‌آورد.

گزارش از سمیرا محمدی

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking