۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۲

معاون آب و آبفا وزیر نیرو:

وزارت نیرو پشتیبان طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور است

وزارت نیرو پشتیبان طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور است
معاون آب و آبفا وزیر نیرو گفت: وزارت نیرو پشتیبانی‌های لازم را از طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور انجام خواهد داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، قاسم تقی زاده خامسی معاون آب و آبفا وزیر نیرو در نشست مشترک استانداران استان‌های شرق کشور با مدیران وزارت نیرو که با موضوع بررسی طرح انتقال آب از سواحل چابهار برگزار شد، گفت: علاوه بر وجود ۳۲۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور، از ۶۰۹ دشت ایران، ۴۰۵ دشت ممنوعه است و شرایط برای تامین آب دشوار شده است.
او ادامه داد: در حال حاضر ۱۰ هزار روستا در کشور هنوز آب پایدار ندارند و آبرسانی به این روستا‌ها از طریق قنوات یا به وسیله تانکر انجام می‌گیرد و لازمه حل آن مدیریت مصرف آب است.
معاون آب و آبفا وزیر نیرو با بیان اینکه ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، گفت: پارسال دولت در مصوبه‌ای مقرر کرد که به غیر از گیلان و مازندران در هیچ استان دیگری برنج کشت نشود، اما شاهد هستیم امسال میزان برنج کاری در استان‌های دیگر دو درصد افزایش داشته است.
تقی زاده با اشاره به اقدامات انجام گرفته برای کلید زدن طرح انتقال آب به شرق کشور، افزود: خوشبختانه استاندار خراسان رضوی برای اجرای طرح انتقال آب از سواحل چابهار، کار مطالعه طرح را به دانشگاه سپرده اند که قابل تقدیر است.
او  با اشاره به اینکه طرح انتقال آب از سواحل چابهار تنها راه تامین آب کریدور شرق کشور نیست، ادامه داد: راه‌هایی نظیر استفاده از پساب و بازچرخانی آب به همراه مدیریت مصرف کمک شایانی به مسئله تامین آب می‌کند.   بازار آب برای نخستین بار در خراسان رضوی راه‌اندازی می شود معاون آب و آبفا وزیر نیرو با بیان اینکه بازار آب برای نخستین بار در خراسان رضوی راه‌اندازی خواهد شد، ادامه داد: در مجموع برای ۳ استان شرق کشور میزان برداشت آب از سواحل چابهار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب تعیین شده است که مسئولیت تخصیص آب استحصالی با مدیران عامل آب منطقه‌ای استان‌ها خواهد بود.
تقی زاده با بیان اینکه وزارت نیرو در تخصیص آب انتقال یافته از سواحل چابهار به شرق کشور دخالت نخواهد کرد، افزود: ما صرفا در حوزه پشتیبانی، حمایت‌های لازم را از این طرح انجام خواهیم داد و امیدواریم در کمترین زمان ممکن اجرایی شود.   پشتیبانی فراکسیون کریدور شرق کشور مجلس از طرح انتقال آب امیرحسین قاضی زاده هاشمی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست گفت: اجرای طرح انتقال آب یک فرصت طلایی برای توسعه و آبادانی شرق کشور به شمار می‌رود و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد بهره برداری از این طرح باشیم.
او تصریح کرد: در کنار طرح انتقال آب از سواحل چابهار، موضوع تملک زمین در مسیر انتقال آب نیز اهمیت زیادی دارد و باید پیگیری‌های لازم در این زمینه انجام شود.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: فراکسیون کریدور شرق کشور مجلس شورای اسلامی حتما این پروژه را به همراه موضوع توسعه شرق کشور مورد پشتیبانی و حمایت قرار خواهد داد.  
منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking