۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۶

برپایی آئین سنتی علم گردانی؛ سنت دیرینه مازندرانی‌های علوی تبار+تصویر

برپایی آئین سنتی علم گردانی؛ سنت دیرینه مازندرانی‌های علوی تبار+تصویر
آئین سنتی علم‌گردانی یکی از سنت دیرینه مازندرانی‌های علوی تبار بوده که در ایام شهادت سالار شهیدان(ع) برگزار می‌شود.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازمازندران، مازندران خاستگاه تشیع و دیار تبلور و تجلی شور و عشق حسینی و میراث‌دار فرهنگ علویان عاشورایی تبار بوده که عشق و ارادت خاصی به امامان معصوم و ائمه اطهار(ع) دارند.

همه ساله با فرا رسیدن ماه محرم و ایام عزای سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) مازندران عطر و بوی حسینی می‌گیرد و مردم این دیار با اجرای سنتهای کهن و دیرینه خود به استقبال عزای خاندان عصمت و طهارت (ع) می روند.

یکی از آیین‌های کهن و دیرینه مردم مازندران که با عشق و شور خاصی در شب تاسوعا و روز عاشورا در شهرها و روستاهای مختلف برگزار می‌شود، سنت علم شویی و علم گردانی در این استان بوده که اخیرا به عنوان اثر ملی در میراث ماندگار این کشور به ثبت رسیده است.

مراسم علم‌گردانی، علم شویی و سلام دادن با علم در مازندران همواره به عنوان سنت دیرینه و فراموش نشدنی نسل به نسل و سینه به سینه به امروزیان منتقل شده و نمادی از مظهر عشق و ارادت به علمدار صحرای دشت کربلا ابلفضل العباس(ع) محسوب می‌شود.

در این مراسم جمع زیادی از پیر و جوان و مرد و زن ارادتمند به حضرت امام حسین(ع) و یاران باوفایش حضور پیدا می‌کنند از شهرها و روستاهای مختلف به نزدیک‌ترین و پیرترین علم منطقه می روند و با تکان دادن یا علم گردانی به ساحت مقدس امامان معصوم و ائمه اطهار سلام عرضه می‌دارند.

کردستان|محرم دیار گروس از «علم گردانی» تا «خاکی‌ترین آیین عاشورایی»+تصاویرمراسم سنتی علم گردانی در بندر دیر برگزار شدعلم گردانی در روستای هزاوه اراک+ تصویر

در این مراسم همه هیئت‌های مذهبی و عزاداران از مساجد و تکایا با پای پیاده به راه می افتند و با علم‌هایی که از جنس چوب و نقره با قدمت تاریخی هستند علاوه بر حفظ وحدت و همدلی، ارادت خود را به حضرت ابلفضل العباس(ع) نشان می‌دهند.

این مراسم همه ساله در شهرهای مختلف مازندران به ویژه در محله پیرعلم بابل و رستمکلای بهشهر با شور و شعف خاصی برگزار می‌شود.

ضرورت ثبت سنت‌های تاریخی مازندران

یکی از عزاداران حسینی در گفت و گو با تسنیم اظهار داشت: سالهاست که برای شرکت در این مراسم با عزاداران حسینی از مساجد، تکایا و هیئت‌های مذهبی همراهی می‌کند.

وی افزود: در گذشته پدران و نیاکان ما علم گردانی را برای اثبات عشق و ارادت خود به امام حسین(ع) و خاندان پاک و مطهر وی و یاران باوفای ایشان در شهرها و روستاهای محل سکونت خود اجرا می‌کردند و امروز این سنت حسنه که از نیاکان ما به ما ارث رسیده با شور و حال خاصی در نقاط مختلف استان اجرایی می‌شود.

یکی از عزاداران حسینی(ع) با اشاره به اینکه علم شویی، علم‌گردانی و سلام دادن با علم یکی از سنت‌های دیرینه استان مازندران بوده که با اجرای آن شور و حال خاصی به عزاداران منتقل می‌شود. بیش از دو دهه بوده که افتخار حضور در این مراسم سنتی را دارد و هر ساله با شور خاصی در استان در حال برگزاری است.

این عزادار حسینی(ع) با اشاره به ثبت این سنت دیرینه در آثار ملی کشور گفت: آیین‌های مختلفی در شهرهای مختلف مازندران در ایام محرم و صفر اجرایی می‌شود که مسئولان باید برای حفظ و حراست از این آئین‌ها در راستای ثبت آن در آثار ملی کشور تلاش کنند.

وی افزود: در گذشته علم کافی و تکنولوژی لازم برای ثبت آیین‌های سنتی و مذهبی وجود نداشت و یا اگر بود به اندازه وضعیت کنونی پیشرفته نبود و اغلب سنت‌ها سینه به سینه انتقال یافته و همه باید برای حفظ و ثبت آن در تاریخ کوشا باشند.

گزارش از هومن رمضانیان

کلیدواژه ها :روستا
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking