۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۷

برداشت برنج در اراضی شالیزاری مازندران؛ سالی پرمحصول برای کشاورزان

برداشت برنج در اراضی شالیزاری مازندران؛ سالی پرمحصول برای کشاورزان
با نزدیک شدن به فصل پاییز تاکنون برداشت برنج در سطح 205 هزار و 550 هکتار از شالیزارهای مازندران انجام شد.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، مازندران استان کشاورزی و قطب تولید برنج کشور است که نقش اساسی در تامین این محصول استراتژیک دارد. برداشت برنج تاکنون در 205 هزار و 550 هکتار از شالیزار‌های مازندران انجام شد.

تاکنون 214 هزار و 300 هکتار از شالیزارهای استان به کشت برنج اختصاص یافت و 96 درصد اراضی شالیزاری استان، محصول برنج کشت شد.

به گفته مسئولان جهاد کشاورزی مازندران، 92 درصد شالیزارهای استان به صورت مکانیزه و مابقی به صورت سنتی برداشت شده است. قربان نژاد رئیس اداره برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: کشاورزان مازندرانی امسال به منظور مدیریت مصرف بهینه آب، صرفه‌جویی و افزایش عملکرد، آبیاری تناوبی را در بیش از 100 هزار هکتار از زمین‌های مازندران انجام دادند.

وی با بیان اینکه در 61 هزار و 490 هکتار از شالیزار‌های مازندران نشاء مجدد انجام شد، افزود: سطح پرورش رتون در مازندران نیز 43 هزار و 945 هکتار است.

بلاتکلیفی 5 هزار تن برنج دارای پروانه در گمرک چابهار + سندانتقاد معاون وزیر از آبیاری مزارع برنج با فاضلاب خام انسانیواردکنندگان برنج دست به دامن جهانگیری شدند/ فشار تجار برای ترخیص برنج از گمرک در فصل برداشت

قربان‌نژاد گفت: قیمت هر کیلوگرم برنج در شالیکوبی 17 هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم شلتوک برنج در شالیزار‌ها هشت هزار و 500 تومان است. پیش‌بینی می‌شود یک میلیون و 420 هزار تن برنج امسال در استان برداشت شود.

قربان‌نژاد گفت: به کشاورزان توصیه می‌شود برای مبارزه با آفت ساقه‌خوار برنج با کارشناسان جهاد کشاورزی مشورت کنند و از سم‌پاشی‌های بی‌مورد خودداری کنند.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking