۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۴

مشهد| 320 هزار حلقه چاه غیرمجاز در سطح کشور شناسایی شده است

مشهد| 320 هزار حلقه چاه غیرمجاز در سطح کشور شناسایی شده است
معاون آب و آبفای وزارت نیرو گفت: 405 منطقه از 609 دشت موجود در کشور ممنوعه هستند و 320 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، قاسم تقی‌زاده خامسی ظهر امروز در نشست بررسی طرح انتقال آب از سواحل چابهار در تالار شهید هاشمی‌نژاد بیمارستان امام رضا(ع) اظهار داشت: سالیانه 50 میلیارد متر مکعب منابع آبی از بین می‌رود، این در حالی است که هر سال کمتر از 100 میلیارد متر مکعب آب به سطح کشور وارد می‌شود، 405 منطقه از 609 دشت موجود در کشور ممنوعه هستند و 320 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو ادامه داد: 10 هزار روستای ما هنوز آب پایدار ندارند، شرایط آبی کشور مناسب نیست و باید راه حلی در این زمینه بیابیم، در ابتدا باید مصرف را کنترل کنیم که 90 درصد از آب در بخش کشاورزی استفاده می‌شود در سال گذشته استان‌های گیلان، مازندران  برنج نکاشتند و کاشت آن امسال دو برابر گذشته شده است.

بحران آب در "خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و یزد"؛ دولت به سرمایه‌گذاری در بخش آب ‌توجه کندیکپارچه‌سازی منابع آب خراسان رضوی در دستور کار قرار گرفتمشهد| ظرفیت‌های آبخیزداری در استان‌ها مورد غفلت قرار گرفته است

وی بیان کرد: در صورت ادامه داشتن همین روند کسری مخزن ما به 200 میلیارد مترمکعب می‌رسد و مشکلات بسیاری را به بار می‌آورد، 11 میلیارد متر مکعب در سال آبیاری صورت می‌پذیرد و 20 درصد از مخازن متعلق به خراسان رضوی است، تأمین آب شرق کشور مستلزم مدیریت مصرف، استفاده از پساب، بازچرخانی آب و نظایر این اقدامات است.

تقی‌زاده خامسی عنوان کرد: 17 استان بررسی شده و تا 100 کیلومتری دریا هیچ مشکلی برای تأمین آب نداریم اما باید در سایر مناطق اقداماتی انجام شود، ما از استانداران درخواست فعالیت و در نظر گرفتن ابعاد و شرایط کنونی را داریم، در ارتباط با آب دریا مجموعاً برای سه استان کشور برای برداشت آب از دریا یک میلیارد و 200 میلیون تخصیص دادیم، این حجم در وضعیت عادی 400 متر مکعب است.

وی گفت: در هر استانی باید اقدامات مربوطه را انجام دهند، به‌عنوان مثال خراسان رضوی باید سرمایه‌گذاران را جذب کند و مسئولان در خراسان جنوبی اقدامات در ارتباط با افزایش منابع آبی را انجام دهند.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking