۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۰

آئین 500 ساله بنی‌اسد به نام شهرستان پیشوا ثبت معنوی استان تهران شد

آئین 500 ساله بنی‌اسد به نام شهرستان پیشوا ثبت معنوی استان تهران شد
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پیشوا با اشاره به برگزاری آئین 500 ساله بنی‌اسد در پیشوا از ثبت معنوی این مراسم به نام شهرستان پیشوا در استان تهران خبر داد.
- اخبار استانها -

امیرحسین طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پیشوا با اشاره به برگزاری آئین 500 ساله بنی‌اسد در شهرستان پیشوا اظهار داشت: طبق نقل قول‌های انجام شده تاریخچه آئین بنی‌اسد به بیش از 500 سال اخیر بر می‌گردد که سنتی به صورت تعزیه و توسط هیئت‌های مذهبی آن زمان اجرا می‌شد که در 100 سال اخیر نیز توسط تکیه همت‌آباد پیشوا از قدیمی‌ترین تکیه‌های مذهبی شهرستان پیشوا آغاز می‌شود.

 وی پیرامون شیوه اجرای این مراسم بیان کرد: در این مراسم تمثال ابدان مطهر شهدای دشت کربلا به صورت نمادین تشییع می‌شود و مردم نیز در کنار آن به عزاداری می‌پردازند و یاد و خاطر شهدای دشت کربلا را گرامی می‌دارند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پیشوا همچنین با اشاره به زمان اجرای این برنامه نیز افزود: این برنامه مصادف با سوم امام، دوازدهم محرم که در سال 61 هجری توسط قوم بنی‌اسد انجام شده است در همان روز و به یاد همان قوم بنی اسد انجام می‌شود.

طاهری با اشاره به ثبت تعزیه بنی‌اسد تصریح کرد: تعزیه 500 ساله بنی‌اسد توسط اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان به عنوان آئینی 500 ساله ثبت معنوی استان شده است.

روایتی از قیام 15 خرداد؛ ‌مردم دشت ورامین پیشتاز مقاومت شدند/ماجرای قیام سنتی «بنی‌اسد»فارس|آئین سنتی « بنی‌اسد» شهرستان خرمبید در روز سوم شهادت امام حسین(ع)تهران| آئین 500 ساله "بنی‌اسد" در پیشوا برگزار شد+فیلم

وی ادامه داد: از نقاط بارز این آئین می‌توان به قیام 15 خرداد 42 شهرستان پیشوا اشاره کرد که 15 خرداد 42 با دوازدهم محرم‌الحرام و روز سوم امام حسین(ع) مصادف شده است که در آن روز خبر دستگیری امام خمینی(ره) توسط رژیم ستم‌شاهی را برای مردم پیشوا و عزاداران حسینی(ع) آورند که آن روز نیز روز بنی اسد بوده و تشییع نمادین ابدان مطهر برگزار می‌شده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پیشوا گفت: مردم در آن مراسم که از شور و حال حسینی بسیاری برخوردار بودند وقتی خبر دستگیری حضرت امام(ره) مرجع تقلید آن زمان به مردم می‌رسد، مردم مذهبی این شهر با دادن شعارهایی به دفاع از مرجع تقلید خود بر می‌خیزند.

طاهری همچنین تصریح کرد: شکل‌گیری قیام پانزده خرداد 42 مردم پیشوا از مراسم بنی‌اسد بوده است که در آن روز رئیس کمیته امداد وقت به همراه یکی دیگر از مذهبیون شهر خبر دستگیری امام خمینی(ره) را می‌آورند که مردم حرکت می‌کنند و تعدادی پیشه‌وران زنجانی، مردم پیشوا و محمدآباد عرب‌ها نیز که در مراسم بنی‌اسد حضور داشتند به روستای محمدآباد برمی‌گردند و آماده می‌شوند و توسط شهید طباطبایی به مردم پیشوا و ورامین در ورامین ملحق می‌شوند.

وی افزود: طبق گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، راهکار ثبت بنی‌اسد به عنوان میراث معنوی ملی منوط به اجرای این مراسم در خارج از استان و شهرهای دیگر کشور است تا این آئین ثبت معنوی ملی شود همچنان که قیام 15 خرداد 42 پیشوا نیز به عنوان مبدأ قیام 15 خرداد 42 ثبت معنوی استان شده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پیشوا در پایان با اشاره به اجرای مراسم بنی‌اسد در سال جاری خاطرنشان کرد: این مراسم مطابق رسم بیش از 500 ساله خود در روز دوازدهم محرم پس از نماز ظهر و عصر آغاز خواهد شد و دسته‌جات عزاداری با همان لباس‌های قدیمی، عبا و دشداشه و شکل و شمایل قدیم در این مراسم حضور پیدا می‌کنند.

کلیدواژه ها :ورامین
منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

website tracking