۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۷

لزوم رعایت مصرف بهینه آب در تمام طول سال

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت:منابع آبی سطحی و زیرسطحی در منطقه مرکزی کشور در سال‌های اخیر کاهش یافته است، بنابراین مصرف بهینه آب باید در تمام طول سال و حتی در روزهای خنک رعایت شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان ،حسن ساسانی معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان افزود: با وجود خنکی هوا و نزدیک شدن به فصل پاییز، مصرف درست و بهینه آب در بخَش‌های آشامیدنی و بهداشت، صنعت و کشاورزی یک نیاز ضروری و جدی در منطقه مرکزی ایران و این استان به شمار می‌رود؛ منابع آبی سطحی و زیرسطحی در منطقه مرکزی کشور در سال‌های اخیر کاهش یافته است، بنابراین مصرف بهینه آب باید در تمام طول سال و حتی در روز‌های خنک رعایت شود.

او با اشاره به اینکه متوسط سرانه مصرف آب آشامیدنی و بهداشت در جهان ۱۲۰ لیتر در یک شبانه روز برآورد می‌شود، تصریح کرد: این میزان در کشور حدود ۱۵۳ لیتر است و نشان می‌دهد که در مقایسه با دیگر کشور‌ها باید باز هم در مصرف مایه حیات کوشا باشیم.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان خاطرنشان کرد: روش‌های نوین آبیاری در صنعت کشاورزی با بیشترین راندمان و بهره‌وری و شیوه‌های تخصصی استفاده از کمترین حجم آب در مجموعه‌های صنعتی و کارخانه‌های تولیدی کوچک و بزرگ موضوعاتی زیربنایی به شمار می‌رود که همکاری تمامی متولیان این امور را می‌طلبد.

ساسانی با بیان اینکه اکنون ۵۶۹ میلیون متر مکعب آب در مخزن سد زاینده رود ذخیره شده است، اضافه کرد: به این سد۲۳ متر مکعب آب وارد و ۸۰ مترمکعب بر ثانیه خارج می‌شود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان تاکید کرد: از ابتدای سال آبی جاری (مهر ۹۷) تاکنون ۲ هزار و ۱۴۴ میلی متر در سرشاخه‌های زاینده رود بارش ثبت شد، این مقدار اگرچه در مقایسه با دوره زمانی بلند مدت (۴۴ ساله) افزایش داشت، اما به معنای این نیست که خشکسالی بیش از ۲ دهه در استان اصفهان را جبران کرده است.

ساسانی با بیان اینکه تداوم جریان زاینده رود در سال آبی آینده منوط به تصمیم شورای هماهنگی حوضه آبریز این رودخانه، خواهد بود، ادامه داد: افزایش و کاهش خروجی سد با هماهنگی و جلسات مشترک با جهاد کشاورزی و صنف کشاورزان انجام می‌شود تا بتوان بیشترین بهره وری را در مصرف آب داشت.

زاینده‌رود به طول بیش از ۴۰۰ کیلومتر بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.

منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking