۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۴

خراسان رضوی| کمبود مراکز فرهنگی در شهری که عنوان‌دار «پایتخت کتاب ایران» بود

خراسان رضوی| کمبود مراکز فرهنگی در شهری که عنوان‌دار «پایتخت کتاب ایران» بود
نیشابور از جمله شهرستان‌های خراسان رضوی است که مراکز متعدد گردشگری دارد اما مراکز فرهنگی در این شهر به طرز محسوسی اندک است.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از نیشابور، شهر نیشابور در استان خراسان رضوی از دیرباز به واسطه وجود مقبره بزرگانی همچون خیام و عطار و کمال‌الملک به عنوان یک شهر فرهنگی شناخته شده و هر ساله جمعیت زیادی از داخل و خارج برای بازدید از اماکن گردشگری به این شهرستان سفر می‌کنند.

این شهر در برهه‌ای به عنوان پایتخت کتاب ایران نیز شناخته شد و البته دلیل عمده آن تعداد مراجعان بالا به کتابخانه‌های عمومی این شهرستان بود اما این روزها شاهد هستیم که تعداد مراکز فرهنگی در این شهرستان کمتر از آن است که نیاز مخاطبان را جلب کند.

کمبود کیوسک‌های مطبوعاتی

یکی از شهروندان نیشابوری در این زمینه می‌گوید: یکی از مهمترین مشکلات نخبگان و فرهیختگان نیشابور این است که به روزنامه‌های روز و مهم کشور دسترسی ندارند البته جمعیتی که روزنامه‌خوان هستند نسخه‌های دیجیتال را دریافت می‌کنند اما این مسئله دلیلی برای کمبود کیوسک نیست.

این شهروند عنوان می‌‌کند: البته صرفا کمبود کیوسک مطرح نیست زیرا برای شهری مانند نیشابور شاید همین تعداد کیوسک موجود پاسخگو باشد اما نکته مهم این است که این کیوسک‌ها کیفیت لازم را ندارند و عمدتا در حال ارائه محصولات جانبی به‌جز روزنامه هستند.

مراکز فرهنگی حوزه دفاع مقدس مازندران معرفی می‌شوندشهرک پردیسان قم با فقر و کمبود مراکز فرهنگی روبه‌رو استرئیس سازمان تبلیغات اسلامی: مراکز فرهنگی و اجتماعی حاشیه شهرها در اولویت حمایت‌ها قرار می‌گیرند
کمبود کتابفروشی

شهروند دیگری هم کمبود تعداد کتابفروشی‌ها در نیشابور را به عنوان یک معضل دیگر مطرح و عنوان می‌کند: برای شهری که در مقطعی پایتخت کتاب ایران بوده این تعداد قلیل کتابفروشی اندکی جای تامل دارد.

وی بدون نام بردن از کتابفروشی مشخص بیان می‌کند: تنها یک کتابفروشی به معنای واقعی در شهر نیشابور وجود دارد که نیاز شهروندان را می‌تواند برطرف کند و اصطلاحا کتاب دارد در غیر این صورت باید یا به مشهد برویم و یا اینکه اینترنتی کتاب را سفارش دهیم.

کتابخانه‌های عمومی؛ نقطه قوت

در کنار این ایرادات اما نیشابور دارای یک نقطه قوت در حوزه فرهنگی است که شهروندان به آن اذعان دارند و آن هم تعداد مناسب کتابخانه‌های عمومی در این شهر است.

شهروندی نیشابوری در این باره می‌گوید: اگر در حوزه‌های دیگر نیشابور کمبود دارد اما در این حوزه خوشبختانه کمبودی در نیشابور احساس نمی‌شود و تعداد مناسبی کتابخانه‌های عمومی در نیشابور وجود دارد و می‌توان در صورت نیاز به آنها مراجعه کرد.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking