۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۶

حرف‌های نو دهه هشتادی‌ها از رابطه رسانه و جامعه/ ماجرای میانبری خودساخته برای مهاجرت نخبگان

حرف‌های نو دهه هشتادی‌ها از رابطه رسانه و جامعه/ ماجرای میانبری خودساخته برای مهاجرت نخبگان

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، برخی از المپیادهای علمی دانش‌آموزی طی سالیان اخیر بارها در کشور برگزار شده و جزو المپیاد قدیمی هستند که قالب مخصوص به خود را دارند ولی با رشد و پیشرفت تکنولوژی شاهد برگزاری المپیادهای جدیدی مثل نانو و سواد رسانه‌ بوده که قالب متفاوت‌تری هم از المپیادهای دیگر دارند؛ که البته هدف اصلی و نهایی همه این المپیادها علاوه بر ایجاد انگیزه شناسایی و رشد استعدادهای برتر مدارس کشور است.

به گفته احمد فروزبخش معلم و داور المپیاد رسانه، توسط مجریان المپیاد سواد رسانه‌ای در اختتامیه دوره اخیر این المپیاد، مسؤول المپیادهای کشوری و رئیس سازمان صدا و سیما هم دعوت شدند؛ همچنین چهره‌های اثرگذاری مثل سیدبشیر حسینی و داریوش فرضیایی هم که اخیرا در حوزه سواد رسانه کار می‌کند در این دوره از المپیاد حضور داشتند.

المپیاد سواد رسانه برخلاف سایر المپیادها یک جریان عملی است و از همین رو برای دانش‌آموزان جذابیت‌های خاص خودش را دارد؛ سال 97 در مرحله نخست این المپیاد 1500 نفر شرکت کردند که بخش قابل توجه این افراد از دانش‌آموزان اصفهانی بودند، آزمون به صورت تستی و مرحله دوم به صورت تشریحی و ترکیبی برگزار شد. در این مرحله است که دانش‌آموزان برخلاف سایر امتحانات باید با تلفن همراه و تجهیزات الکترونیکی بر سر جلسه حاضر شوند.

تجربه حضور در «عصر جدید» برای المپین‌های رسانه‌ای

در مرحله سوم این المپیاد که به صورت کشوری برگزار شد 40 نفر حضور داشتند و 6 روز در اردو ی آموزشی بودند. به گفته فروزبخش نفرات راه‌یافته به مرحله نهایی این المپیاد هر سال در پشت صحنه یک برنامه تلویزیونی حضور پیدا می‌کنند و امسال هم در برنامه عصر جدید حضور پیدا کردند.

فروزبخش که از داوران این المپیاد بوده می‌گوید: در مرحله آخر دانش‌آموزان باید تولید اثر داشته باشند به عنوان مثال باید پویش ایجاد کنند که اتفاقا نفر اول این بخش هم از اصفهان بود و کاپ پویش خلاق به او تعلق گرفت.

اضافه شدن درس کارآفرینی و سواد رسانه‌ای معجزه در آموزش و پرورش بود.

وی معتقد است دانش‌آموزان دهه هشتادی باید به خود ببالند که از سال 95 اتفاق بزرگی در آموزش و پرورش رخ داد و می‌توان از آن به عنوان یک معجزه یاد کرد و آن اینکه عناوین درسی عوض و درس‌های کاربردی مثل کارآفرینی و سواد رسانه اضافه شد؛ تی از سه سال پیش تاکنون المپیاد سواد رسانه برگزار شده که در سال اول این المپیاد، دانش‌آموزان دبیرستان اژه‌ای اصفهان 15 مدال طلا گرفتند.

مهمانان المپیادی را بیشتر بشناسیم

امیرشایان چادگانی‌پور، امیرفهام فلاح‌پور، سیدمحمدعلی سیدحنایی، زهرا رفیعی، مهدیه توتونی و علیرضا مقتدایی 6 المپین اصفهانی بودند که در سه دوره برگزاری المپیاد سواد رسانه‌ای مدال‌های رنگارنگ کسب کرده‌اند و به عنوان نمایندگان جامعه المپین‌های سواد رسانه‌ای اصفهان در دفتر خبرگزاری فارس حضور پیدا کردند.

امیرشایان که مدال طلای المپیاد سواد رسانه‌ای سال 95 را کسب کرده، تجربه حضور در المپیاد بین‌المللی مالزی را هم داشته و امسال هم در کنکور سراسری رتبه 2 در کنکور زبان را به خود اختصاص داده است.

امیرفهام فلاح‌پور علاوه بر مدال طلای المپیاد سواد رسانه‌ای 95، مدال نقره المپیاد زیست را هم کسب کرده است.

امیرفهام که مدال طلای المپیاد سواد رسانه‌ای سال 95 را کسب کرده، مدال نقره المپیاد زیست کشوری را هم کسب کرده است؛ محمدعلی هم که به همراه علیرضا، امیر شایان و امیرفهام همگی از دانش‌آموزان مدرسه تیزهوشان شهید اژه‌ای اصفهان هستند در المپیاد امسال مدال نقره کسب کرده است و علیرضا هم علاوه‌ بر مدال طلای المپیاد سواد رسانه‌ای سال 95، مدال برنز المپیاد بین‌المللی را هم کسب کرده است.

زهرا رفیعی هم در المپیاد امسال مدال طلا و کاپ کمپین خلاق را کسب کرده و به همراه مهدیه توتونی که سال گذشته مدال طلای این المپیاد را کسب کرده بود، از دختران المپیادی سواد رسانه‌ای اصفهان بودند.

از ناکامی در المپیاد مالزی تا رتبه 2 کنکور زبان 98

گپ و گفت با المپیادی‌ها را امیر شایان شروع کرد و از کتاب سواد رسانه‌ای و نوآوری و به روز بودن آن گفت؛ سوالات المپیاد هم برایش جالب بود و از تجربه حضور در خندوانه گفت: تجربه جالبی بود و با تولید محتوای سواد رسانه‌ای در تلویزیون آشنا شدیم.

او با صحبت از کتاب‌های مصوری که پیش از آشنایی با سواد رسانه‌ای درست کرده، صحبتش را ادامه داد و از آشنایی به برخی از تکنیک‌های سواد رسانه‌ای سخن گفت ولی با این حال نقش المپیاد رسانه را موثر می‌داند و از فراگیری تکنیک‌های جدید می‌گوید.

باگذشت یک سال از المپیادهای علمی سال گذشته دانش‌آموزان برتر همچنان منتظر هستند تا لوح‌ تقدیرشان توسط وزیر امضا شود.

امیرفهام دومین فردی است که سخن می‌گوی؛ او که در صحبت‌هایش ناخواسته ارزش مدال المپیاد زیستش را بالاتر از مدال المپیاد سواد رسانه‌ای می‌داند، از برگزاری مراسمات و تفاوت‌ها بین این دو المپیاد گلایه شدید می‌کند.

از اینکه المپیاد سواد رسانه‌ای با سه سال سابقه اختتامیه در شان المپین‌هایش برگزار می‌کند و با عزت و احترام از مدال‌آورانش تجلیل می‌کند در حالی که با گذشت یک سال از المپیاد سال گذشته که در 7 رشته 300 دانش‌آموز برتر شناخته شدند همچنان منتظر هستند تا لوح‌ تقدیرشان توسط وزیر امضا شود و اگر جشن برایشان نمی‌گیرند، حداقل لوح تقدیرشان را دریافت کنند.

لوح و مدال مدال‌آوران المپیاد از داخل کارتن و بدون تشریفات می‌آید

او از این می‌گوید که بعد از گذشت یکسال به ‌آن‌ها اعلام کردند برای دریافت مدال‌تان به ساختمان معروف در خیابان آفریقا بروند و از ‌آن‌جا مدال‌ و لوح تقدیرشان را به اسم امضای وزیر ولی از طرف یک کارشناس بگیرند، بدون هیچ جشن و تشریفاتی!

وی در این باره می‌گوید: برگزاری اختتامیه یعنی اینکه دانش‌آموز در سطح خودش کار بزرگی انجام داده و این مراسمات جلوی ناامیدی این نوابغ را می‌گیرد؛ این که یک المپیادی خودش به ساختمان باشگاه در خیابان جردن برود و مدال و لوح تقدیریش را از داخل کارتن تحویل بگیرد، بی‌احترامی و بی ارزشی به این افراد است که امیدوارم المپیاد سواد رسانه‌ای زیرمجوعه باشگاه نشود تا به چنین سرانجامی دچار نشود.

رویه فعلی المپیادها به شناسایی راحت‌تر دانشگاه‌های خارجی نسبت به نخبگان ایرانی می‌انجامد و برای کشور سود دیگری ندارد.

امیرفهام ادامه می‌دهد: فایده المپیاد به بعد از آن است که چقدر رابطه‌اش را با نابغه‌ها حفظ می‌کند و بتواند آن‌ها را در جامعه سازماندهی کند، اگر در مسیر المپیاد نابغه بسازیم و بعد رها کنیم، بودجه دولتی هدر می‌رود و اسراف می‌شود؛ بچه‌های المپیادی بچه‌های عادی نیستند هر المپیادی برابر رشته خودش اطلاعات دارد، رویه فعلی المپیادها و روندهای پس از آن فقط به شناسایی راحت‌تر دانشگاه‌های خارجی نسبت به نخبگان ایرانی می‌انجامد و برای کشور سود دیگری ندارد.

تصمیمات زیربنایی برای تلفیق زیست‌شناسی و رسانه

او از پیشنهاد برای کار کردن و مستندسازی در مجتمع آوینی می‌گوید ولی خودش علاقه‌اش را در زیست‌شناسی می‌داند و بیان می‌کند: بزرگ‌ترین علاقه‌ام زیست‌شناسی است و باید بتوانم قابلیت رسانه‌ای را در آن به کار ببرم و بتوانم برای فضای زیربنایی زیست‌شناسی کشور فعالیتی انجام دهم؛ مزیتی سواد رسانه‌ای برای من ایجاد کرد که بتوانم یک دیدگاه رسانه‌ای به زیست‌شناسی داشته باشم.

سید محمدعلی هم از اختتامیه المپیاد تعریف کرد و رسید به اینکه فضای درسی کشور به شکلی پیش رفته که به حفظیات رسیده و کاربردی در آموزش و پرورش ندارد و به غیر از سواد رسانه و مدیریت خانواده سایر درس‌ها هیچ کاربردی در زندگی عملی ندارد.

اگر سواد رسانه‌ای فرهنگ‌سازی شود، بسیاری از مشکلات جامعه حل خواهد شد.

او از اثرگذاری این المپیاد در زندگی شخصی‌اش می‌گوید و دریچه‌ نگاه متفاوتی که اکنون به فیلم‌ها پیدا کرده است؛ همچنین دغدغه فرهنگ‌سازی نامناسب برای فضای مجازی دارد و در مثالی گفت: در کشور فرانسه هر چیزی که می‌خواهد وارد شود یک نسخه از مشخصات آن را برای اداره فرهنگ این کشور می‌فرستند و بررسی می‌کنند تا هم یک اسم منطبق با فرهنگ خود بر روی آن بگذارند و هم دفترچه راهنمای مصرف آن را تدوین کنند.

محمدعلی معتقد است اگر سواد رسانه‌ای فرهنگ‌سازی شود، بسیاری از مشکلات حل می‌شود و یادگیری سواد رسانه‌ای کمک شایانی به حل مشکلات و رشد فکری جامعه می‌کند.

سواد رسانه‌ را از طریق رسانه یاد دهید

زهرا رفیعی که در این دوره کاپ پویش‌سازی را هم کسب کرده است، از ویژگی‌های نسل فعلی می‌گوید که علاقه‌ای دیگر به خواندن متن‌های بلند ندارند و پیشنهاد می‌دهد سواد رسانه از طریق دیداری آموزش داده شود.

به گفته او به کارگیری برگزیدگان المپیادهای سال گذشته به عنوان کمک مربی دانش‌آموزان اقدام خوبی بوده که در این دوره المپیاد اجرا شده است، رفیعی هم این اقدام را پسندیده چرا که می‌توانسته مسائل و سوالاتش را از هم سن و سال‌های خودش بپرسد.

این دانش‌آموز دهه هشتادی موضوع «خودآگاه منفعل و خودآگاه بیش فعال» را برای پویش‌شان از بین گزینه‌های موجود انتخاب کرده و در این راستا از اقداماتی که انجام داده می‌گوید: در خیابان از هم سن و سال‌های خودمان چند سؤال کردیم، مثلا به نظر شما وقتی می‌گویند یک نفر زیبا است چه ویژگی‌هایی دارد، می‌خواستیم با این سوال‌ها به نتیجه برسیم که فیلم‌هایی که پخش می‌شود و کسانی که در تلگرام و اینستاگرام فعالیت می‌کنند، چه ویژگی‌های ظاهری دارند سبب شده معیارهایی در ذهن بچه‌ها تغییر کند؛ دو سه نفر می‌گفتند معیار زیبایی برای خانم‌ها حجاب است و بقیه چیزهای دیگر مانند رنگ چشم مدنظرشان بود و تغییر معیارها در ناخودآگاه بیش فعالی که دارد فعالیت می‌کند ایجاد شده و می‌خواستیم در قالب مستند این امر را نشان دهیم.

معیارها در ناخودآگاه بیش فعالی که دارد فعالیت می‌کند، ایجاد شده و می‌خواستیم در قالب مستند این امر را نشان دهیم.

 

نقد المپیادی‌ها برای داوران هم جالب بود و از آن استفاده می‌کردند

مهدیه توتونی هم از استرسش برای وارد شدن به اردو گفت و ادامه داد: باید یک هفته قبل از آن فیلمی را می‌دیدم و نقد کتبی می‌کردم و قبل از شروع اردو آن را ارائه می‌دادیم، در روز اول اردو نیز باید شفاهی ارائه می‌دادیم؛ بعد از اینکه نقد فیلم را ارائه دادم، خود داورها نکاتی که بچه‌ها می‌گفتند را یادداشت می‌کردند و از آن استفاده می‌کردند که این برایم جالب بود نکات بچه‌ها برای داوران هم جذاب بود و از آن استفاده می‌کردند.

وی همچنین از اقداماتی که برای جذاب شدن برنامه‌های تلوزیونی و یا پویش تبلیغاتی که ایجاد کردند گفت و ابراز رضایتی داشت از اینکه گفته‌شان سودمنده بوده است.

اگر نسل دهه 80 و 90 که زندگی‌شان کامل آمیخته با فضای مجازی و رسانه شده، درست تربیت شوند، به خوبی آینده کشور را پیش خواهند برد.

علیرضا مقتدایی که از کمک‌مربیان این دوره المپیاد هم بوده، به سبک یک کارشناس صحبت می‌کرد؛ او  هدف‌ از این المپیادها را تربیت نسل دغدغه‌مند می‌داند و می‌گوید: اگر نسل دهه 80 و 90 که زندگی‌شان کامل آمیخته با فضای مجازی و رسانه شده، درست تربیت شوند بسیاری از گام‌هایی که در آینده کشور برمی‌داریم این نسل به خوبی طی می‌کند چون 15 سال آینده این نسل مدیریت‌ها را در دست می‌گیرد.

حسادت علمی به المپیادی‌ها

او که پس از کسب مدال طلا در دوره اول، دو دوره بعدی را به عنوان کمک مربی در کنار بچه‌ها حضور داشته از حسادت علمی‌اش به دانش‌آموزان جدید المپیادی می‌گوید و از علاقه‌اش برای شرکت در دوره‌های بعدی المپیاد.

علیرضا هدف از سواد رسانه‌ای را این می‌داند که یک مصرف کننده گام به گام تبدیل به یک فعال رسانه‌ای بشود اما به زیبایی تعبیر می‌کند که اگر این تربیت درست صورت نگیرد، فرد به علاف رسانه‌ای تبدیل می‌شود.

او همچنین از پویشی که از دو استان تهران و اصفهان برای جمع‌آوری کتاب‌های کمک‌درسی کنکوری‌ها و ارسال به مناطق محروم و سیل‌زده خبر می‌دهد؛ پویشی که تاکنون 8 استان به آن پیوسته‌اند.

گفت‌وگو با این دانش‌آموزان خلاق و نخبه آن‌قدر جذاب بود که اصلا احساس نمی‌شد با چند دانش‌آموز هم‌کلام شده‌اید؛ از دغدغه‌ها و نگاهی که به دنیا داشتند تا ناراحتی از بی‌توجهی‌ها و کم‌توجهی‌ها اما همه‌ آن‌ها دل‌شان برای کشور و آب و خاک‌شان می‌تپد و به خوبی پیام بیانیه گام دوم رهبری را درک کرده‌اند و در مسیر ساختن ایران وارد شده‌اند.

یک قاب دست‌جمعی حسن ختام جلسه‌ای بود که البته حاصل قسمت اولش یک گفت‌وگوی طولانی بود که بخش‌هایی از آن بازتاب داده شد و بخش‌های دیگر آن ماند برای گام‌های عملی؛ تا روزی که این نخبگان به عنوان مشاوران المپیادی از دریچه خبرگزاری فارس وارد گود عملی رسانه‌ شوند و ایده‌ها خود را با کلمات و تصاویر به مخاطبان برسانند.

===================================
گفت‌وگو از: محمدحسین کیانی و مرضیه علی‌عسگری
===================================

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking