۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۰

2 هزار و 774 هکتار از منابع طبیعی استان مرکزی در آتش سوخت

2 هزار و 774 هکتار از منابع طبیعی استان مرکزی در آتش سوخت
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با بیان اینکه 330 میلیارد ریال اعتبار ملی به پروژه‌های آبخیزداری استان مرکزی تخصیص یافت گفت: 2 هزار و 774 هکتار از منابع طبیعی استان مرکزی در آتش سوخت.
- اخبار استانها -

عبدالحسین محمدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به فعالیت‌های منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در حوزه آبخیزداری اظهار داشت: در زمینه آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی، از اعتبارات ملی 33 میلیارد تومان به استان مرکزی تخصیص داده‌اند که به دنبال آن پروژه‌های مربوطه در حوزه آبخیزداری را شروع کرده‌ایم.

وی افزود: از ابتدای امسال کار اجرایی پروژه‌ها شروع شده و برخی از آنها الان افتتاح شده و برخی در دست اقدام است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی تصریح کرد: در هفته دولت افتتاح پروژه‌های شهرستان شازند و تفرش را داشتیم، پروژه‌های دیگر هم در مرحله خوبی از پیشرفت قرار دارند و ان‌شاءالله همه پروژه‌ها در دهه فجر افتتاح می‌شوند.

محمدی بیان کرد: این پروژه‌ها که در حوزه آبخیزداری درحال اجرا هستند شامل عملیات سنگ و سیمان، گابیون‌بندی، بند خاکی و غیره می‌شوند که به منظور کنترل سیل، فرسایش و نفوذ در آب‌های زیرزمینی انجام می‌شوند.

وی ادامه داد: این پروژه‌ها در 26 حوزه آبخیز استان درحال انجام هستند که در مراحل نهایی و تکمیل قرار دارند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی ادامه داد: اهمیت آب و خاک به عنوان بستر حیات بر هیچ کس پوشیده نیست، تنگناهای ناشی از افزایش جمعیت و فشار بر منابع آب و خاک ضرورت حفاظت از این منابع را می‌طلبد.

«معجزه آبخیزداری»| خسارت 10میلیارد دلاری فرسایش خاک در کشور را چگونه کاهش دهیم؟اختصاص 40 میلیارد تومان اعتبار به آبخیزداری چهارمحال و بختیاری1500 میلیارد تومان برای طرح‌های آبخیزداری اختصاص یافت

محمدی عنوان کرد: در سال‌های اخیر خشک‌سالی‌های پی در پی و افزایش بیش از حد جمعیت، اهمیت حفظ و حراست از منابع آبی را دو چندان کرده است.

وی خاطرنشان کرد: روند روزافزون تخریب منابع آب و خاک، کاهش سطح جنگل‌ها و مراتع، آلودگی محیط زیست، از بین رفتن پوشش گیاهی، افزایش جمعیت و غیره خسارات شدیدی به مناطق دارای اکوسیستم حساس وارد کرده است که می‌تواند اهمیت موضوع حفظ آب و خاک را بیش از پیش روشن سازد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با اشاره به اتش‌سوزی‌های مراتع در استان افزود: از ابتدای امسال تاکنون 2 هزار و 774 هکتار از مراتع استان مرکزی در آتش سوخت که در قالب 102 فقره آتش‌سوزی اتفاق افتاده است.

محمدی تصریح کرد: بیشترین آتش‌سوزی‌ها در اراک، تفرش و ساوه اتفاق افتاده که به ترتیب شامل 998 هکتار، 677 هتکار و 565 هکتار بوده است.

وی با اشاره به خلعیت و اجرای احکام قضایی در اراضی ملی استان هم گفت: از ابتدای امسال تاکنون خلعیت و اجرای احکام قضایی برای 248 هکتار از اراضی ملی را داشتیم و پرونده‌های قضایی تشکیل شده در زمینه تصرف هم یک‌هزار و 18 هکتار بوده که در قالب 120 پرونده است.

منبع : تسنیم
website tracking