۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۶

شام غریبان حسینی در سرزمین آفتاب برگزار شد

شام غریبان حسینی در سرزمین آفتاب برگزار شد
سوگواران در سرزمین آفتاب، استان مرکزی در عاشورای حسینی به یاد مظلومیت سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران وفادارش مراسم شام غریبان حسینی شهدای دشت نینوا را برگزار کردند.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، در شام شهادت سرور و سالار شهیدان و یاران باوفای ایشان مراسم شام غریبان با حضور حداکثری محبان اهل بیت (ع) در سراسر استان مرکزی، شهرهای استان شهر خمین زادگاه بنیانگذارکبیر انقلاب اسلامی تا محلات، دلیجان و ساوه، زرندیه، شازند و خنداب، تفرش، آشتیان و فراهان برگزار شد.

مردم مومن و متدین استان مرکزی که از ابتدای ماه محرم در غم سالار شهیدان مجالس عزا برپا کرده‌اند در شب شام غریبان حسینی در جای جای استان مراسم شام غریبان را برگزار کرده‌اند، این مراسم به صورت ویژه در بقاع متبرکه استان، تکایا و هیئت‌های مذهبی برگزار شد. 

سوگواران حسینی در جای‌جای استان مرکزی، در شب شام غریبان سید و سالار شهیدان(ع)، غربت و مظلومیت امام حسین(ع) را با روشن کردن شمع‌ و ذکر مصیبت بر خاندان عصمت و طهارت(ع) به تصویر کشیدند، عزاداران در غربت یتیمان امام حسین(ع) با روشن کردن شمع و مرثیه‌سرایی مصیبت غریبانه حضرت زینب(س) خاندان اباعبدالله‌الحسین(ع)  و  اسرای دشت کربلا را روایت کردند.

مراسم شام غریبان در بهبهان به روایت تصویرمراسم شام غریبان سیدالشهدا(ع) در آذربایجان شرقی برگزار شدآئین شام غریبان حضرت اباعبدالله(ع) در قم برگزار شد

مراسم شام غریبان برخی نقاط استان مرکزیبه صورت صف‌های طولانی و با خواندن اشعار مربوط به غربت خاندان امام حسین(ع) پس از شهادت آن حضرت و اسیری در چنگال یزیدیان و طاغوتیان برگزار می‌شود، این مراسم همچنین در برخی حسینیه‌ها و تکایا با نوحه‌خوانی و سینه‌زنی انجام می‌شود و شرکت‌کنندگان در مراسم شمع‌های خود را در همانجا که ایستاده‌اند روشن می‌کنند.

رسم شام غریبان امام حسین(ع) در راستای همدردی با کودکان امام حسین(ع) انجام می‌شود و عزاداران با روشن کردن شمع، به صورت نمادین راه را برای طفلان غریب شهدای کربلا که این ساعات در آغاز اسارت به سر می‌برند روشن می‌کنند.

به گزارش تسنیم، زا ساعتی دیگر براساس یک سنته قدیمی در اراک و شهرهای استان مرکزی در روز یازدهم دسته‌جات عزاداری حسینی همراه با حرکت نمادین کاروان اسرا به راه می‌افتد.

منبع : تسنیم
website tracking