۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۱

سوگواری مردم استان مرکزی برای غربت شهیدان و اسیران کربلا

سوگواری مردم استان مرکزی برای غربت شهیدان و اسیران کربلا
مردم استان مرکزی با برگزاری مراسم شام غریبان اسرای کربلا برای غربت شهیدان و اسیران عاشورا سوگواری کردند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک،  مردم استان مرکزی در عزای سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و اصحاب با وفای ایشان با تشکیل دسته‌های عزای شام غریبان همراه با اسرای دشت کربلا برای غربت شهیدان و اسیران عاشورا سوگواری کردند.

سوگواری مردم استان مرکزی برای غربت شهیدان و اسیران کربلا

دلباختگان اهل بیت (ع) در استان مرکزی برای مظلومیت اسرایی سوگواری کردند که سپاه دشمن بعد از شهادت بستگانشان ان‌ها را از خیمه‌ها بیرون کردند و خیمه‌ها را آتش‌زدند و در این هنگام بود که زنان علاوه بر غم اسارت با دیدن شهدای خود شیون و زاری می‌کردند.

شام غریبان کم و بیش مانند یک مجلس روضه است، با این تفاوت که در این جلسه، چراغ روشن نمی‌کنند و با افروختن چند شمع، روشنی کمی به مجلس می‌دهند ودسته‌های عزادار، عَلَم وکتل برنمی‌دارند و زنجیر نمی‌زنند، بلکه با صفوفی نسبتا منظم به عزاداری می‌پردازند.

در این سوگواری از کودکان و نو نهالان برای تمثیل واقعه عاشورا استفاده می‌شود و نوحه خود را آرام و بی‌سروصدا می‌خوانند؛ این مراسم یادآور آوارگی اهل بیت امام حسین (ع) و اسیران و کودکان بازمانده از کربلا است که در غروب عاشورا، بی‌پناه در تاریکی شب، در بیابان کربلا به سر می‌بردند.

شام غریبان به معنای شب ِ مردم غریب و دورافتاده از یار و دیار آمده است و در مرثیه‌ها، به غروب آفتاب روز عاشورا و سوگواریِ شبانه در شب یازدهم محرم، شب بعد از عاشورا گفته می‌شودو واژه غریب برای کسی که بی یار و یاور مانده است استفاده می‌شود.

غروب عاشورا بعد شهادت امام حسین (ع) عمر بن سعد به همراه خولی و شمر و دیگر سپاهیان یزید سر سیدالشهدا (ع) را به همراه سر‌های یاران و خاندان او نزد ابن زیاد حاکم یزید در کوفه فرستاد و خود با جمعی از لشکریانش شب را در کربلا ماند و روز بعد نزدیک ظهر پس از دفن کشتگان سپاه یزید، بدون توجه به بدن شهدای دشت کربلا اسرای اهل بیت امام حسین (ع) و دیگر بازماندگان را به سمت کوفه برد.

نقل است که در شب یازدهم محرم که شام غریبان بود، حضرت زینب (س) نماز شب خود را ترک نکرد؛ اما به سبب ضعفی که او را فرا گرفته بود، نماز را نشسته خواند.

انتهای پیام / ج

مردم استان مرکزی برای غربت شهیدان و اسیران عاشورا سوگواری کردند
کلیدواژه ها :غروب
منبع : باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking