۱۹ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۸

کردستان| اوج ارادت دیار گروس به سید و سالار شهدا(ع) + تصاویر

کردستان| اوج ارادت دیار گروس به سید و سالار شهدا(ع) + تصاویر
مردم دیار گروس آداب‌ و رسوم دیرینه‌ای در عزاداری سرور و سالار شهیدان در ایام محرم دارند و در روز عاشورا سرتاپای خود را آغشته به گِل کرده و خاکی‌ترین آئین عاشورایی دنیا را به نام "گِل‌‌ مالی" در بیجار به اجرا در می‌آورند.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیجار، هر ساله همزمان با فرا رسیدن ماه محرم، مردم هر یک از شهرستان‌های استان کردستان براساس آئین‌ها و رسوم خاص خود، به عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش می‌پردازند.

امسال نیز دیار گروس در روز عاشورای حسینی در سوگ اسوه حماسه و ایثار سرور و سالار شهیدان سراسر سیاه‌پوش شد و عزاداران حسینی به سطح خیابان‌ها ‌آمده و با حضور در مراسم عزاداری در سوگ علمدار دشت کربلا به ماتم نشستند و گل به سر خود مالیدند.

نمایش شکوه عزاداری پیروان اباعبدالله الحسین(ع) در عاشورای حسینی سنندج + تصاویرسراسر استان کردستان در ماتم امام حسین(ع) به سوگ نشستنماز ظهر عاشورا در سراسر استان کردستان اقامه شد

مردم دیار گروس آداب‌ و رسوم دیرینه‌ای در عزاداری سرور و سالار شهیدان در ایام محرم دارند و در روز عاشورا سرتاپای خود را آغشته به گِل کرده و خاکی‌ترین آئین عاشورایی دنیا را به نام "گِل‌‌ مالی" در شهر بیجار به اجرا در می‌آورند و اوج غم، اندوه و ارادت خود را به سید الشهدا(ع) نشان می‌دهند.

گفتنی است؛ مراسم "گِل‌‌ مالی" آذرماه سال 90 در چهارمین همایش ثبت ملی آثار در فهرست آثار معنوی استان کردستان به ثبت رسید.

در ادامه تصاویری از مراسم امروز "گِل‌‌ مالی" در بیجار را می‌بینید:

کلیدواژه ها :بیجار تصاویر
منبع : تسنیم

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking