۱۹ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۷

پذیرایی مردم آذربایجان شرقی از عاشقان اباعبدالله(ع)؛ انواع غذاهای گرم طبخ شد

پذیرایی مردم آذربایجان شرقی از عاشقان اباعبدالله(ع)؛ انواع غذاهای گرم طبخ شد
مردم استان آذربایجان شرقی با طبخ غذای گرم در روز عاشورا از شرکت‌کنندگان در مراسم عزاداری امام حسین(ع) به شیوه‌های مختلف پذیرایی می‌کنند.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، مردم ولایت‌مدار و مؤمن استان  آذربایجان شرقی هر ساله با فرا رسیدن ماه محرم آئین‌های عزاداری اباعبدالله حسین(ع) را در حسینیه‌ها، مساجد و خانه‌ها برگزار کرده و ارادت خاصی به اباعبدالله(ع) دارند و مردم این استان  از دیر باز حضور پرشوری در برگزاری مراسم عزاداری برای اباعبدالله(ع) داشته‌اند.

مردم  استان آذربایجان شرقی هر ساله زودتر از آغاز دهه محرم سیاه‌پوش می‌شوند و تکیه گاه‌ها، حسینه‌ها و مساجد برای برگزاری مراسم عزاداری آماده‌سازی می‌شود. آئین‌های عزاداری در روزهای تاسوعا و عاشورا نسبت به روزهای ابتدای دهه محرم رسمی‌تر شده و مردم در این روز به تعزیه‌خوانی، سینه‌زنی و راه‌اندازی دسته‌جات عزاداری می‌پردازند.

یکی از سنت‌های رایج در استان آذربایجان شرقی در روز عاشورا پختن نذری و پخش در بین عزاداران حسینی است که همزمان با این روز  آذرشهری‌های متدین  20 هزار پرس غذای قورمه سبزی را میان مردم این شهر توزیع کرده و در ورزقان برای 10 هزار نفر آش نذری تهیه و توزیع شد.

اصفهان| صف نذری متفاوت در خمینی‌شهر؛ اینجا عزاداران حسینی خون خود را نذر می‌کننداصفهان| آئین 300 ساله طبخ غذای نذری در روستای اراضی مبارکه به روایت تصاویرآئین طبخ و توزیع "بزرگ‌ترین غذای نذری" به میزبانی اندیمشک برگزار می‌شود

در شهرها و روستاهای استان آذربایجان شرقی با توجه به آیین‌ها هر منطقه پختن نذری‌ها متفاوت  است که بیشتر در تمام نقاط استان غذای گرم پخته می‌شود و در بین مردم و عزاداران توزیع می‌شود.

زنان روستایی که از هفته‌های گذشته تمام مواد لازم برای تهیه نذری‌های خود آماده کرده بودند، از یک روز مانده باه تاسوعا پختن غذاها و انواع نان‌ها را آغاز می‌کنند تا در پایان مراسم عزاداری در روز تاسوعا وعاشورا در میان عزاداران حسینی توزیع کنند.

نذر کردن به مناسبت‌های مذهبی متعدد با فرهنگ دینی ایرانیان رابطه مستحکم و طولانی مدت دارد و یکی از این مناسبت‌ها، ایام محرم است که بیشتر این نذری‌ها به صورت طبخ غذا و پخش آن میان مردم و عزاداران امام حسین(ع) انجام می‌شود، به علاوه توزیع غذا در دسته‌ها و هیئت‌های مذهبی در این ایام معمول است.

نذری و نذری دادن تداعی کننده ارزش‌های اجتماعی نظیر برابری، تعاون، اتحاد، نظم، تعادل و توازن است؛ همکاری مردان و زنان برای نذری دادن و در کنار هم بودن آنها هنگام طبخ نذری، نشانه مساوات و برابری نسبی زنان و مردان در عرصه زندگی است.

مراسم نذری دادن مجموعه‌ای از ارزش‌های انسانی و اسلامی است که در کنار همیاری و دوستی مردم، نشان دهنده فرهنگ، آداب و رسوم و عقاید و سنت‌های ماست.

این گونه مراسم نذری، نشان از عواطف و خلقیات و در معنایی کامل، هویت انسانی مردم دارد و از ویژگی‌های شاخصی است که در فرهنگ و رسوم همه مردم به چشم می‌آید تا جایگاه اعتقادات و باورهای مذهبی در بسیاری از آداب و رسوم آنان را به نمایش بگذارد.

بی‌شک خاطرات همکاری‌های داغداران حسینی در پای دیگ‌های نذری، جزیی فراموش ناشدنی از روزهای زیبایی است که دل را با نام حسین (ع) جلا می‌بخشد.

منبع : تسنیم
website tracking