۱۹ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۷

تهران| معرفت و بصیرت از واقعه عاشورا مانع از بی‌هویتی و سرگردانی در جامعه می‌شود

تهران| معرفت و بصیرت از واقعه عاشورا مانع از بی‌هویتی و سرگردانی در جامعه می‌شود
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بصیرت و غیرت عاشورائیان به عنوان رمز ماندگاری اسلام ناب محمدی(ص) گفت: معرفت و بصیرت از واقعه عاشورا مانع از بی‌هویتی و سرگردانی در جامعه می‌شود.
- اخبار استانها -

سیده فاطمه ذوالقدر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اسلامشهر، با اشاره به پیام عاشورا و قیام امام حسین(ع) اظهار داشت: خیزش عظیم عاشورا و پیام‌ها و عبرت‌های فراوان آن همچون حق‌جویی، آزادگی و عزّت‌طلبی ریشه در فطرت انسانی و عقل سلیم دارد که همگان را مورد خطاب قرار می‌دهد.

وی با بیان ملاک و معیارهای اباعبدالله‌الحسین(ع) در قیام عاشورا بیان کرد: برقراری حق و عدالت و شکست باطل و ظلم معیار امام حسین(ع) در حالی بود که حاکم فاسد به ناحق بر مسند خلافت مسلمانان تکیه زده و همه را به پیروی از باورهای غلط و بدعت‌ها فرا می‌خواند.

 نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: امام حسین(ع) و یارانش فرهنگ را بر نبرد مقدم دانسته و از آنجا که تبلیغات سوء و هجمه فرهنگی دشمن شخصیت آن‌ها را ترور کرده و چهره غیرواقعی از امام و یارانش را به مردم ارائه داده بود، به مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن پرداخته و در قالب رجزها و اشعار به معرفی امام حسین(ع) و زدودن غبار جهل و نادانی پرداختند.

ذوالقدر در ادامه به نقش برجسته زنان در پیش از قیام روز عاشورا و پس از آن اشاره کرد و گفت: نقش مهّم زنان از هنگامی آغاز شد که فاجعه عاشورا به پایان رسید و بانوان اهل بیت پیامبر(ص) هر جا توانستند با شجاعت حکومت یزید را افشا و اهداف قیام عاشورا را تشریح کردند.

شیخ محمدعلی امینی: از دیدگاه اهل سنت واقعه عاشورا «جهاد جبهه حق علیه باطل» استتعزیه‌خوانی عاشورای حسینی در شهرها و روستاهای استان بوشهر اجرا شد + تصاویرخطبه امام حسین(ع) در روز عاشورا/ اباعبدالله (ع) چه نکته‌ای را به دشمنان خود متذکر شدند؟

وی تصریح کرد: حضرت زینب(س) در میان بانوان نقش بی‌بدیلی داشت و در میان مردم کوفه آن چنان سخنرانی کرد که اهل کوفه را به شدّت پشیمان و شرمنده ساخت تا جایی که ممکن بود مردم علیه حکومت یزید شورش کنند.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آگاهی و بصیرت برای برقراری عدالت و رفع ظلم مهم‌ترین ابزار هستند و جوانان و بانوان باید این موضوع را همواره در نظر داشته باشند.

ذوالقدر با بیان این که بدون شک وجود مجموعه‌ای از صفات و ویژگی‌های والای انسانی در مردان و زنان کربلا بود که یاد و خصوصیات آن را به عنوان اسوه در طول تاریخ زنده نگهداشته و جاودانه کرده است افزود: ایمان راسخ، بصیرت، عفاف، غیرت و همیّت عاشورائیان سبب شد هدف والایشان محقق و اسلام ناب محمدی(ص) زنده بماند.

وی همچنین افزود: این ویژگی‌ها برای سلامت جامعه و طی کردن مسیر صحیح زندگی فردی و اجتماعی یک ضرورت است و مسئولان باید قوی و با عزمی جزم به شناساندن و تبیین خصوصیات، شخصیت‌ها و فراهم کردن بستر مناسب برای رشد و تعالی جامعه بپردازند تا جامعه درگیر بی‌هویتی و سرگردانی نشود.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به اینکه در اثر گسترده شدن شبکه مجازی و تبلیغات مغرضانه این ارزش‌ها با مخاطراتی روبه‌رو شده خاطرنشان کرد: وظیفه ما مسئولان است که با شکیبایی و پرهیز از خشونت، با ارائه برنامه‌های قوی نسبت به تنویر اذهان افراد در مسیر پیش‌رو بپردازیم و با محکم کردن پایه‌های اعتقادی و بصیرتی جوانان با فرهنگ‌سازی صحیح باورهای درست را در آنان نهادینه کنیم.

کلیدواژه ها :اسلام محمدی
منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking