۱۹ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۳

گلستان| مراسم سنتی عزاداری کمر به کمر در شهرستان رامیان + تصاویر

گلستان| مراسم سنتی عزاداری کمر به کمر در شهرستان رامیان + تصاویر
هم‌زمان با عاشورای حسینی مراسم سنتی و قدیمی عزاداری کمر به کمر مردم مومن شهرستان رامیان در سوگ سالار شهیدان امام حسین(ع) امروز برگزار شد.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رامیان، آئین سنتی عزاداری کمر به کمر رامیانی‌ها هم‌زمان با عاشورای حسینی در میدان امام علی(ع) این شهر برگزار شد و در رسمی دیرینه دسته‌های عزاداری رامیان هر سال در روز عاشورا کفن‌پوشان از میدان مرکزی به سمت میدان امام علی (ع) حرکت کردند و در این مکان با تشکیل حلقه‌های بزرگ کمر به کمر یکدیگر سینه زدند.

امسال هم عزاداران حسینی گرد میدان امام علی(ع) این شهر حلقه زدند و با آئین سنتی در رثای امام حسین (ع) و یارانش عزاداری کردند.

آئین‌های عزاداری هزاران ساله در کردستان؛ از «علم گردانی» تا «گِل‌‌ مالی» در بیجار«اجغه»؛ سنت عزاداری آیینی که در حال نابودی بود/ تلاش برای احیا با ساخت یک مستنداستان اصفهان غرق در عزای حسینی است؛ اجتماع دسته‌جات عزاداری در میدان امام (ره)

در این مراسم  دسته‌جات عزاداری از شدت عشق به مولایشان و در اطاعت از ولی‌امرشان کفن‌های سفید و سبز و سیاه بر تن کرده و به صورت دسته‌های کمر به کمر در چند صف طولانی پشت سر حرکت می‌کنند و با نوحه‌خوانی و سینه‌زنی به عزاداری می‌پردازند.

‌انتخاب این شیوه عزاداری در بین مردم رامیان نشان از باور مردم عزادار به دور محور ولایت علی ابن ابیطالب(ع) و 11 امام دیگر است که این امر به صورت سمبلیک با حرکت به دور میدان امام علی (ع) انجام می‌شود.

کلیدواژه ها :سنتی
منبع : تسنیم
website tracking