۱۹ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۳

استان علوی تبار مازندران سوگوار عزای سالار شهیدان

استان علوی تبار مازندران سوگوار عزای سالار شهیدان
مازندران استان علوی تبارها امروز همزمان با دهم محرم‌الحرام سوگوار عزای سالار شهیدان شد.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، مازندران استان علویان و مهد تشکیل حکومت تشییع این روزها در غم سرور و سالار شهیدان سراسر غم و اندوه است. مردم مازندران علوی تبار که از نخستین روزهای محرم الحرام در مساجد و تکایا به عزاداری و سوگواری پرداختند امروز اوج عزاداری آنان صورت گرفت.

شهر و روستای این دیار  علوی تبار مشحون از دستجات عزاداری و سینه‌زن بوده که به عشق سرور و سالار شهیدان نوحه‌سرایی کردند.

مراسمات متعددی نظیر کرب‌زنی، علم شویی، نخل‌گردانی گوشه‌هایی از استان مازندران برگزار شده است. امروز مازندران علوی تبار در شهر و روستاهای آن مملو از دستجات عزاداری بوده که نماز ظهر عاشورا را اقامه کردند.

دستجات عزاداری در شهرهای مازندران تا شامگاه امشب و لحظه شام غریبان سالار شهیدان ادامه دارد و مردم عزادار در سوگ آن امام همام و یاران باوفایش عزاداری می‌کنند.

شور و شعور حسینی در تبریز- 2| نمایش شکوه عزاداری پیروان اباعبدالله الحسین (ع) در«شاخسی‌» تبریزی‌ها + فیلممراسم عزاداری عاشورای حسینی در حرم حضرت معصومه(س) به روایت تصویرمراسم عزاداری عاشورای حسینی در دفتر آیت‌الله شبیری زنجانی برگزار شد

از سنت‌های بجا مانده مردم مازندران برپایی مراسمات سوم و هفتم سالار شهیدان و ایجاد مراسمات حلیم‌پزی و توزیع آش حلیم است که از فردا تا دهه دوم محرم در منازل و تکایای استان برپا خواهد بود.

گروه‌های مختلف عزاداری نیز در قالب دستچات متعدد از روستاهای متعدد خود را به امامزاده یحیی (ع) رسانده و در قالب یک شهر یک حسینیه عزاداری کردند.

روستاهای استان نیز مملو از عزاداران سالار شهیدان بوده که پس از عزاداری و سینه‌زنی در روستاها در منازل ساکنان آن روستاها طعام خوردند.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking