۱۹ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۷

قزوینی‌ها و آداب‌ورسوم عزاداری برای سیدالشهدا (ع)

همه‌ساله در شب و روز شهادت امام حسین (ع) دسته‌های عزاداری به امامزاده حسین (ع) قزوین می‌روند و عزاداری می‌کنند که در حال حاضر برخی از این رسوم دیگر اجرا نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، از گذشته‌های دور دسته‌های عزاداری در شهر قزوین با علامت، بیرق، کُتل و طَبَق چراغ شب و ظهر عاشورا به امامزاده حسین (ع) و شب تاسوعا نیز به امامزاده سلطان سید محمد می‌روند که در گذشته مسیرها در هر شب مشخص و نسبت به حال حاضر منظم‌تر بود.

در گذشته شهر به دو بخش تقسیم می‌شد که این دو بخش رقابت‌های مختلفی داشتند و هر کدام بر اساس اعتقادات خود سوگواری می‌کردند.

در حال حاضر در مراسم عزاداری «طبق کشی» و «علامت‌کشی» مشاهده می‌شود که در برخی شهرها به «طبق»، «حجله» نیز می‌گویند که حجله‌ای نورانی است و با سر حمل شده و جلوی دسته حرکت می‌کند؛ این «طَبَق چراغ» ها در گذشته برای روشن کردن زیر پای عزاداران در شب کاربرد داشت ولی امروزه باوجود برق حمل «طبق» کاربردی ندارد.

در گذشته در روز عاشورا محلات قزوین به امامزاده حسین (ع) نزدیک بودند و دورترین دسته‌های عزاداری از محله شیخ‌آباد به امامزاده حسین (ع) می‌آمدند؛ در حال حاضر محلات زیادی به شهر افزوده‌شده است و حرکت دسته‌ها از محلات و رسیدن آن‌ها به امامزاده حسین (ع) تا غروب عاشورا طول می‌کشد.

درگذشته دسته‌های عزاداری به امامزاده حسین (ع) رفته و در راه طبل و سینه می‌زدند و از درب پشتی امامزاده حسین (ع) که به گلزار شهدا باز می‌شود بازمی‌گشتند و پس از خروج از امامزاده حسین (ع) نوحه‌ها نیز تغییر پیدا می‌کرد به‌عنوان‌مثال «وای حسین کشته شد- شیر خدا کشته شد»، ضمن اینکه با خروج از امامزاده طبق چراغ‌ها را بر روی چرخ آورده و علم‌ها نیز پایین آورده می‌شد و هیئت‌ها به مساجد می‌رفتند و عزاداران پذیرایی می‌شدند و افرادی که نذر داشتند ظهر عاشورا در مساجد نذری می‌دادند.

بعد از غروب، شام غریبان شهدا آغاز شده و دو بیرق به‌صورت افقی بین دو دسته حرکت می‌کرد و دو دسته دو نوحه می‌خواندند که دسته پیشین نوحه «فاطمه بیا امشب دشت کربلا بنگر- بی کفن حسین است روی نیزه‌ها بنگر» را خوانده و سپس می‌نشست و دسته دوم با حرکت نوحه «شه بی کفن است امشب- عریان بدن است امشب- انگشتر شاه دین- دست دشمن است امشب» را می‌خواند و حرکت می‌کردند و پس از پایان نیز می‌نشستند و بدین ترتیب دودسته حرکت می‌کردند؛ که در حال حاضر بسیاری از این رسم‌ها از بین رفته است.

سوگواری در محوطه امامزاده علی‌اصغر زرآباد نیز به گذشته‌های دور بازمی‌گردد و در آن آیینی به نام «شور گرفتن» است که از شب عاشورا تا طلوع خورشید روز عاشورا دسته‌ها به امامزاده رفته و دور «درخت خونبار» زرآباد گروه‌های سینه‌زنی تشکیل می‌دهند که هیجان و شور شکل می‌گیرد.

در سایر مناطق استان قزوین نیز هیئت‌ها و دسته‌ها عزاداری از شب عاشورا به نزدیک‌ترین امامزاده رفته و صبح عاشورا دسته‌های عزاداری وارد روستا می‌شوند.

انتهای پیام

کلیدواژه ها :امامزاده
منبع : ایسنا

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

    website tracking