۱۹ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۹

شور حسینی در عاشورا استان بوشهر را فرا گرفت

شور حسینی در عاشورا استان بوشهر را فرا گرفت
در عاشورای حسینی سوگواری و عزاداری مردم دلداده و ولایت‌مدار استان بوشهر به اوج خود رسید به‌گونه‌ای که شور حسینی تمام این استان را فرا گرفت.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، استان بوشهر امروز در سوگ سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) یکپارچه عزا و ماتم است و مردم دلداده  و ولایت‌مدار استان بوشهر در عاشورای حسینی با برپایی مراسم‌های ویژه‌ سوگواری عشق و علاقه خود به خاندان ائمه اطهار(ع) نشان دادند.

دسته‌های سینه‌زن و زنجیرزن که همزمان با آغاز ماه محرم در شهرها و روستاها و محلات مختلف استان بوشهر راه‌اندازی شده است در عاشورای حسینی این عزاداری به اوج خود رسید به‌گونه‌ای که  شور حسینی تمام این استان را فرا گرفت.

نوای یا حسین(ع) در گوشه‌گوشه استان بوشهر طنین‌انداز است و همه مردم ولایت‌مدار استان بوشهر برای نشان دادن عشق و علاقه خود به خاندان ائمه اطهار(ع) و زنده نگه داشتن قیام عاشورای حسینی آیین‌های ویژه‌ای برپا کردند.

حسینیه‌ها، مساجد، تکایا و بقاع متبرکه استان مملو از انسان‌های فرهیخته‌ای است که در سوگ شهادت حسین بن علی(ع) و یاران با وفایش لباس سیاه برتن کرده‌اند و به عزاداری و نوحه‌خوانی می‌پردازند.

سوگواران حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفای آن حضرت در عاشورای حسینی از شامگاه دوشنبه تا بامداد امروز با برپایی مراسم سینه‌زنی سنتی در مساجد و تکایا و راه‌اندازی دسته‌های زنجیرزنی، سنج و دمام عشق و اردات خود را به سید و سالار شهیدان(ع) نشان دادند.

مراسم صبحدم از دیگر مراسم مردم ولایت‌مدار بوشهر بود که در شب عاشورا در نقاط مختلف استان بوشهر برگزار شد و مردم متدین و ولایت‌مدار بوشهر با برپایی آئین صبحدم تا سحر بیدارماندند و با نوحه‌خوانی آئین ویژه‌ای برپا کردند.

اطعام عزاداران حسینی  و پخت غذاهای نذری از دیگر ویژگی‌ عزاداری مردم ولایت‌مدار استان بوشهر در شب و روز عاشورای حسینی است.

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی بوشهر با اشاره به تجمع عاشورائیان در بوشهر اظهار داشت: هیئت‌ها و دسته‌جات مذهبی در قالب سینه‌زن و زنجیر‌زن همراه با نوحه ‌خوانی از ساعت 11 صبح  امروز حرکت خود را از میدان قدس به سوی مصلی جمعه آغاز می‌کنند.

سیدناصر فاطمی از تجمع بزرگ عزاداران در مصلای جمعه بوشهر خبر داد و بیان کرد:  سوگواران بوشهری پس از طی مسیر در مصلی جمعه این شهر تجمع و عزاداری و آنگاه نماز ظهر عاشورا را به امامت آیت‌الله صفایی بوشهری امام جمعه بوشهر  اقامه می‌کنند.

امام جمعه بوشهر: عاشورا کانون تحول، دگرگونی و رسیدن به سعادت جاودان است + تصاویر تاسوعای حسینی استان بوشهر غرق در عزا و ماتم است ندای یا ابوالفضل(ع)، یا علمدار کربلا (ع) در بوشهر طنین‌انداز شد + فیلم

با برپایی ایستگاه‌های صلواتی و پذیرایی غذای نذری بین عزاداران حسینی از دیگر برنامه‌های سوگوران حسینی در عاشورای حسینی است.

امروز در روز عاشورای حسینی مردم در سراسر استان بوشهر با حضور در دسته‌جات سینه‌زنی و زنجیرزنی در سوگ خامس آل طاها بر سر و سینه می‌زنند.

بر اساس گزارش خبرنگاران تسنیم در شهرها و روستاهای استان بوشهر، شور حسینی در عاشورا در این نقاط متجلی شد و مردم دلداده و متدین شهرها و روستاهای استان بوشهر عشق و وفاداری خود را به ولایت نشان دادند.

برگزاری آئین تعزیه‌خوانی در راستای تبیین واقعه عاشورا از دیگر برنامه‌های عاشورائیان در استان بوشهر است.

کلیدواژه ها :بوشهر
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking