۱۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۲

تاکید مسئولان استان مرکزی بر مراقبت هیئات مذهبی برای جلوگیری از ورود مراسم خرافی به عزاداری‌ حسینی

تاکید مسئولان استان مرکزی بر مراقبت هیئات مذهبی برای جلوگیری از ورود مراسم خرافی به عزاداری‌ حسینی
مسئولان استان مرکزی بر مراقبت هیئات مذهبی از ورود مراسم خرافی به عزاداری‌ها در روز عاشورای حسینی تاکید کردند.
- اخبار استانها -

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، قمه‌زنی نوعی مراسم نمادین در بین برخی شیعیان بوده که طی این مراسم شمشیر به صورت نمادین تا بالای سر آورده و باز آن را پایین می‌برند که در طول این مراسم هیچ خونریزی انجام نمی‌شود اما متاسفانه با گذشت زمان این مراسم به بیراهه رفته و تبدیل به نوعی مراسم بدعت در مذهب شده است.

به همین سبب در این مراسم در برخی از فرهنگ‌‌ها افراد با زدن قمه بر سر خود باعث ایجاد آسیب جسمی و خونریزی به خود می‌شوند، این مراسم در ظاهر با هدف ابراز محبت و ارادت قلبی نسبت به امام حسین(ع) انجام می‌شود اما در حقیقت ضربه‌ای بر پیکره اسلام ناب محمدی است.

افراد در این مراسم با بر تن کردن لباس سفید بلند و تراشیدن مو این عمل را انجام می‌دهند، این مراسم در دوران قاجاریه رواج بیشتری پیدا کرد که در زمان امیرکبیر با مخالفت جدی وی روبه‌رو شد.

قمه‌زنی علاوه بر غیرعقلانی بودن، خلاف شرع، بدعت و سبب وهن دین و مذهب است، این کار حتی به مرگر نیز می‌تواند منجر شود حتی این مسئله ممکن است چهره شیعه را در جهان بد نشان دهد، به رغم ممنوعیت قمه زنی برای جلوگیری از وهن تشیع در کشور این اقدام ممنوع اعلام شده است اما با این حال برخی دسته‌ها این کار را به صورت مخفیانه انجام می‌دهند.

نظر مراجع عظام در مورد قمه‌زنی

حکم قمه زنی از نظر امام خامنه‌ای: هر کاری که برای انسان ضرر داشته و یا باعث وهن دین و مذهب شود، حرام است و مؤمنین باید از آن اجتناب کنند.

قمه‌زنی علاوه بر اینکه عرفاً از مظاهر حزن و اندوه شمرده نمی‌شود و در زمان ائمه (ع) و پس از آن نیز سابقه ندارد و تأییدی از ائمه معصومین (ع) نیز در مورد آن - نه به شکل عام و نه به شکل خاص - نشده است، در حال حاضر وهن مذهب شمرده می‌شود و جایز نیست.

حکم قمه زنی از نظر آیت الله فاضل لنکرانی: چون از نظر مخالفین هیچ توجیهی ندارد، بلکه نتیجه منفی هم دارد؛ لذا لازم است شیعیان علاقه‌مند به مکتب حضرت امام حسین (ع) از آن خودداری کنند.

با توجه به گرایشی که نسبت به اسلام و تشیع بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در اکثر نقاط جهان پیدا شده و ایران اسلامی به عنوان امّ القرای جهان اسلام شناخته می‌شود و اعمال و رفتار ملت ایران به عنوان الگو و بیانگر اسلام مطرح است لازم است در رابطه با مسائل سوگواری و عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به گونه‌ای عمل شود که موجب گرایش بیشتر و علاقه مندی شدیدتر به آن حضرت و هدف مقدس وی گردد. پیداست در این شرایط قمه زدن چنین نقشی ندارد و دشمنان اهل بیت (ع) از آن سوء استفاده می‌نمایند و آن را علیه مذهب به کار می‌برند؛ لذا مناسب است شیعیان علاقه‌مند به مکتب امام حسین (ع) از آن خودداری نمایند و چنانچه در این مورد نذری وجود داشته باشد نذر واجد شرایط صحت و انعقاد نیست.

آیت الله نوری همدانی: اشکال دارد.

آیت الله مکارم شیرازی: بر مسلمانان واجب است از چیز‌هایی که سبب وهن مذهب است، خودداری کنند.

آیت الله مظاهری: لطمه زدن به خود به صورت‌های متفاوت چه حکمی دارد؟ (روی کندن و سینه زدن به صورتی که زخم یا کبود شود) ؛ این گونه اعمال با تنزه عزاداری ها، سازگاری ندارد و امید است با تذکر و تنبه به طور کامل متروک شود.

حکم قمه زنی از نظر آیت الله خوئی: اگر قمه‌زنی و زنجیرزنی با قلاب‌های فلزی که در ماه محرم انجام می‌گیرد، منجر به ضرر و زیان قابل توجهی شده و یا هتک، تمخسر و توهین به دین و مذهب را به دنبال آورد، جایز نیست.

قمه‌زنی در  فضای عمومی فضاسازی برای دشمن است

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در زمینه قمه‌زنی و اقدامایت که وهن اسلام و تشیع است اظهار داشت: عزاداری در مناطق گوناگون به روش‌های مختلفی برگزار می‌شود به‌طوری که در بعضی مناطق در سبک عزاداری ممکن است انحرافاتی مانند قمه‌زنی وجود داشته باشد.

وی افزود: در زمان گذشته حکم سختی برای این کار وجود نداشته و علایم سوگواری و عزاداری لطمه و آسیب وارد کردن به بدن و خون جاری شدن بود که به‌دنبال آن قمه‌زنی اتفاق افتاده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی ادامه داد: به سبب اینکه جریان سوگواری فضای بین‌المللی دارد بعضی از روش‌ها در عزاداری پسندیده نیست که شاید حکم حرمت همگانی هم برای این موضوع وجود نداشته باشد، با فتوای بعضی از بزرگان به ویژه مقام معظم رهبری در شرایط کنونی این کار حرمت نیست در واقع احترام‌گذاری و سوگواری مطلوب برای امام حسین(ع) تلقی نمی‌شود.

قربان‌پور بیان کرد: بعضی اوقات با توجه به این که شرایط مقابله وجود دارد و بعضی افراد این کار را حالت وحشی‌گری، اهانت به عزاداری، دین و اسلام تلقی روش مطلوبی نیست.

قربان‌پور تصریح کرد: رویکرد مقابله ممکن است نرم باشد به عبارتی تذکر و تشریح مبانی فقهی باشد به همین سبب باید جلوگیری از این کار با توجه به این که در فضای عمومی انجام می‌شود، صورت گیرد.

وی عنوان کرد: با توجه به آگاهی افراد از مقابله با این کار و این که به صورت عمد کاری انجام می‌دهند، در فضای عمومی فضاسازی برای دشمن است که با توجه به این که فتوای بر حرمت است به صورت عمد این کار را انجام می‌دهند که زمینه برای سوءاستفاده دشمن است به همین سبب نقش انحرافی در این کار وجود دارد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی خاطرنشان کرد: افرادی و گروه‌هایی به این کار دامن می‌زنند و تحریک می‌کنند به همین سبب باید در مقابل این کار تبیین، تشریح فقهی و اطلاع‌رسانی در این راستا و آگاهی از ایجاد رویکرد انحرافی در جامعه انجام شود، باید جلوگیری، برخورد و غیره انجام شود.

قربان‌پور عنوان کرد: رویکرد مقابله‌ای درد را درمان نمی‌کند به عبارتی ممکن است در بعضی مناطق برخورد متقابل هم به وجود آید که در سال‌های گذشته این کار اتفاق افتاد بنابراین باید مسیر را در بهترین حالت با مبانی فرهنگی، ارزشی و اقدامات جایگزین مانند نذر خون جایگزین شود.

وی افزود: آمارها نشان می‌دهد که این کار نسبت به سال‌های گذشته کاهش پیدا کرده است، برنامه‌های توجیهی، آموزش، تنبه تبلیغاتی و پخش کلیپ‌هایی که دشمنان سوءاستفاده می‌کنند انجام می‌شود به عبارتی بخش نخست کار آسیب‌شناسی، تنبیه دادن، آموزش است اما در شرایط مقابله باید با برخورد سردسته قمه‌زنان نیروهای نظامی و انتظامی مقابله فیزیکی داشته باشند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی خاطرنشان کرد: دشمن همیشه قصد انحراف در عزاداری‌ها را داشته که این کار را در شرایط برخورد فیزیکی انجام دهد به همین سبب ممکن است این اقدامات وادار به مقابله کردن باشد به همین سبب باید توجه کرد که حرکات دشمن عکس‌العملی برای جوانان ایجاد می‌کند که باید آگاهی مردم در این زمینه افزایش پیدا کند.

قربان‌‌پور بیان کرد: انحراف برنامه‌محور کاری است که دشمنان انجام می‌دهند سپس در بین مردم سنت شکل می‌گیرد از جمله خودزنی و شعرهایی که در حالت رپ خوانده می‌شود که باید جوانان توجه بصیرتی داشته باشند.

آیت الله مکارم شیرازی: از قمه زنی، برهنه شدن و مطرح کردن مسائل جناحی در عزاداری محرم پرهیز کنیدوقتی دست تشیع انگلیسی رومی‌شود؛ مراسم قمه زنی با حفاظت پلیس انگلیس!حذف مراسم "مصائب مسیح"/ لنزهایی که روز عاشورا بر روی "قمه زنی" زوم شدند

اقداماتی که سبب وهن شیعه است نباید انجام شود

رئیس حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک نیز در رابطه با قمه‌زنی و موضوعاتی که وهن اسلام و تشیع است در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: مراجعی که مجوز قمه‌زنی را داده‌اند اگر رعایت شود هیچ اختلافی در نظر آنها نخواهد بود به سبب اینکه آنچه که از سوی مراجع منع است کاملا مشخص است.

سید احمد میرمهدی افزود: البته قمه‌زنی از سوی مراجع منع شده و گفته شده کاری که موجب وهن شیعه است انجام ندهید، همچنین مراجعی که در این مورد مجوز صادر کرده‌اند هیچ کدام در مورد اقدام به این عمل به صورت علنی نگفتند و همه بر روی اجرای این مسئله در خفا اتفاق نظر دارند.

وی ادامه داد: پس اگر کسانی می‌خواهند نظر مراجع خود را عملی کنند باید تمام نظر آن مرجع را رعایت کنند، اما اگر مرجعی فتفای انجام شدن عملی قمه‌زنی را داده است، نظر آن مرجع خصوصا در شرایط فعلی مورد تائید بقیه علما و مراجع نیست، یعنی در مقابل بقیه علما نظر تک‌ واحد دارد که موجب اختلاف در جامعه می‌شود بنابراین چنین چیزی در بین مراجع وجود ندارد.

رئیس حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک تصریح کرد: فقها همیشه سعی در این دارند با اکثر آرا همراه شوند بنابراین اختلاف در بین فقها وجود ندارد و اکثریت با عملی به نام قمه‌زنی به صورت علنی مخالف هستند.

میرمهدی بیان کرد: به همین سبب جامعه شیعه و پیروان اباعبدالله‌ الحسین(ع) باید یکپارچه باشند و وحدت داشته باشند تا دشمن از عدم وحدت شیعه نتواند سوءاستفاده کند.

تلاش شبانه‌روزی مأموران انتظامی و راهنمایی و رانندگی برای برقراری نظم، امنیت در عزاداری‌ها

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مرکزی با اشاره به ضرورت مراقبت از هیئات مذهبی و عدم ورود مسائل خرافی به عزاداری‌ها اظهار داشت: یکی از اهداف بلند نهضت عاشورا مقابله با انحرافات فکری است و به پیروی از تعالیم مکتب امام حسین(ع) انتظار می‌رود محبان اهل بیت(ع) با ترویج ارزش‌های راستین مکتبی و الهام گرفتن از سیره نورانی ائمه در نحوه عزاداری، احیاء یاد و راه شهیدان کربلا، با هر گونه جریان انحرافی از قبیل قمه‌زنی، استفاده از آلات و ادوات نامتعارف موسیقی، استفاده از تصاویر خرافی و نامناسب و سایر رفتارهای موهن، «هوشمندانه» مقابله کنند.

سرهنگ محمود خلجی افزود: مراکز 110 پلیس در تمام ساعات شبانه‌روز آماده ارائه خدمت و پاسخگویی به مردم هستند و مأموران انتظامی و راهنمایی و رانندگی نیز طبق روال جاری خود با تلاش بی‌وقفه کوشش بوده و هساتند و با برقراری نظم، امنیت و مدیریت ترافیک بر شکوه و عظمت مراسم عزاداری در سراسر استان بیفزایند.

وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت و جایگاه فریضه امر به معروف و نهی از منکر در مکتب اسلام، انتظار می‌رود دست اندرکاران محترم هیئت‌های مذهبی نسبت به برخورد ارشادی و لسانی با مظاهر منکر در پیرامون هیئت‌ها نقش فعال داشته باشند.

انتقال خون استان مرکزی تاسوعا و عاشورا آماده خون‌گیری از اهداکنندگان

یکی از اتفاقات در استان مرکزی نذر خون است که تلاش می‌شود عزاداران به جای پرداخت به مسائل خرافی مانند قمه‌زنی که وهن مکتب و دین را در پی دارد به این کار مهم و خداپسندانه در اهدای خون اقدام کنند، به طوری که فاطمه سادات مهدویانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به طرح نذر خون در استان مرکزی اظهار داشت: طرح نذر خون طرحی کشوری است که با توجه به این که مردم علاوه بر انگیزه‌های انسان‌دوستانه در اهدای خون انگیزه مذهبی هم دارند در تاسوعا و عاشورا و شب‌های قدر مردم نذر اهدای خون دارند به همین سبب مراجعات بیشتری به مراکز و پایگاه‌های انتقال خون انجام می‌شود.

وی افزود: مراجعات بیشتر در این روزها سبب ازدحام مراجعه‌کننده می‌شود و پس از این مدت تعداد مرجعه‌کنندگان کاهش می‌یابد به همین سبب با توجه به این که فرآورده‌های خونی عمر مشخصی دارند از جمله پلاکت که 3 روز و گلبول قرمز تا 35 روز عمر می‌کند سبب می‌شود که فرآورده‌های خونی در مدت زمان محدودی از بین روند.

مدیرکل انتقال خون استان مرکزی ادامه داد: مردم نباید اهدای خون را در روزهای مشخصی محدود کنند تا این کار استمرار داشته باشد، اهداکنندگان با توجه به انگیزه مذهبی خود از ابتدای ماه محرم تا اربعین می‌توانند نذر خون داشته و به پایگاه‌ها و مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

گزارش از متینه حسینخانی هزاوه

کلیدواژه ها :ائمه فضای موضوع مذهبی
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking