۱۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۲

نخستین دوره ‌«سواد فضای مجازی» در کرج برگزار می‌شود

نخستین دوره ‌«سواد فضای مجازی» در کرج برگزار می‌شود
گروه فرهنگی- مسئول سازمان فضای مجازی سراج استان البرز گفت: نخستین دوره تخصصی تربیت راهنمایان «سواد فضای مجازی» در کرج برگزار می‌شود.

نخستین دوره ‌«سواد فضای مجازی» در کرج برگزار می‌شود

محسن معصومی ورکی، مسئول سازمان فضای مجازی سراج استان البرز در گفت وگو با ایکنا از البرز با اشاره به اینکه در دریای گسترده سایبر، هر اطلاعات و داده‌ای را می‌توان یافت اما آنچه برخی را برجسته و برخی را بی‌اهمیت جلوه می‌دهد، نحوه انتشار و هدف تولیدکنندگان آن است، گفت: به همین دلیل آموزش نحوه تعامل، پذیرش و استفاده از پیام‌ها و محتواهای ارائه شده امری ضروری در فضای مجازی محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه تولیدکنندگان محتوا با برجسته کردن برخی موضوعات در فضای مجازی، به موضع‌گیری‌های مخاطبان در فضای حقیقی و مجازی جهت می‌دهند ادامه داد: در مقابل، برخی مخاطب را منفعل ندانسته و واکنش مخاطب را در برابر محتوایی که به وی می‌رسد، فعال تلقی می‌کنند.
این مسئول با اشاره به اینکه این دیدگاه در نهایت منجر به آموزش سواد فضای مجازی و واکنش معقولانه در برابر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مجازی شد، خاطرنشان کرد: اگر سواد فضای مجازی را به معنای استفاده درست از تکنولوژی و فناوری‌های جدید در عرصه فضای مجازی بدانیم، بی‌شک آموزش و لزوم برنامه‌ریزی در این حوزه ضرورتی دو چندان می‌یابد.
معصومی ورکی با بیان اینکه در گذشته نه چندان دور، تنوع اطلاعات و سهولت دسترسی به این اندازه نبود و سیستم آموزش به صورت کنترل شده‌تر و با شتاب بسیار کمتر در حال حرکت بود، افزوود: امروزه، حجم اطلاعات و منابع آن به صورت روزافزون و با شتاب بسیار بالا بین افراد در حال گردش است و فناوری‌های نوین و البته فرد محور، فرصت نظارت و کنترل از نظام آموزشی و تربیتی کلان را نیز گرفته است.
وی از برگزاری نخستین دوره ‌«سواد فضای مجازی» در کرج خبر داد و عنوان کرد: ارتقاء توانایی استفاده از تکنولوژی‌های روز از جمله کامپیوتر برای پردازش و تولید اطلاعات، ایجاد توانایی نتیجه‌گیری در مورد روابط علتی و معلولی میان گزارش‌های رسانه‌ها و واکنش عمومی، توانایی تشخیص تأثیر تحریف، کلیشه‌سازی، تبلیغات و خشنونت در رسانه‌های دیداری و توانایی تشخیص تفسیر و به وجود آوردن تصویرهای بصری از جمله اهداف دوره تربیت مربی سواد رسانه است.
این مسئول گفت: ایجاد فهم و نقد آثار و پیامدهای اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی محتوای رسانه‌ها و فضای مجازی؛ توانایی تشخیص تأثیر تحریف، کلیشه‌سازی، تبلیغات و خشنونت در رسانه‌های دیداری؛ ایجاد توانایی در افراد برای کنترل برنامه ریزی رسانه‌ای و نهادینه ساختن رژیم مصرف فضای مجازی و فهم و نقد شرایط و مناسبات مادی تولید محتوای فضای مجازی مثل آگهی‌های تجاری که در جهت تأمین منافع اقتصادی و کسب سود مادی صاحبان سرمایه است، از دیگر اهداف برگزاری این دوره است.
معصومی ورکی تأکید کرد: دوره سواد فضای مجازی با هدف شناسایی، سازماندهی، توانمندسازی و حمایت از عناصر فعال این حوزه و تحقق فرامین مقام معظم رهبری پیرامون سواد فضای مجازی، با نگاه به تولید قدرت نرم در راستای ایجاد امنیت پایدار برای نظام جمهوری اسلامی ایران و تقویت نهاد خانواده به دست متخصصان متعهد جبهه فرهنگی انقلاب به همت مرکز استانی سازمان فضای مجازی سراج آماده و برگزار می‌شود.
مسئول سازمان فضای مجازی سراج استان البرز با اشاره به زمان و مکان برگزاری دوره اظهار کرد: ثبت نام در این دوره تا 26 شهریور ماه از طریق سایت http://yon.ir/vIsPe انجام و دوره از ساعت هشت صبح الی 18 عصر 28 شهریور ماه در محمدشهر کرج برگزار می‌شود.
انتهای پیام

کلیدواژه ها :البرز فضای
منبع : خبرگزاری قرآن

پربازدیدترین امروز

website tracking