۱۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۶

گشایش نمایشگاه تابلو خط‌ های عاشورایی با خاک هرمز

گشایش نمایشگاه تابلو خط‌ های عاشورایی با خاک هرمز
نمایشگاه تابلوخط‌ های عاشورایی با استفاده ازخاک رنگارنگ هرمز افتتاح شد.

 به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از  هرمزگان، در آستانه شهادت سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) نمایشگاه تابلو خط‌های عاشورایی به همت هنرمندان هرمز و با استفاده از خاک رنگارنگ این جزیره خلق شده اند، جزیره هرمز افتتاح شد.

این نمایشگاه با حضور علی صالحی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان، بخشدار، امام جمعه و جمعی از مسوولان گشایش یافت.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در افتتاحیه این نمایشگاه گفت: برپایی نمایشگاه تابلو خط‌های عاشورایی با استفاده ازخاک رنگارنگ هرمز، نمونه بارزی از این معناست که چگونه جزیره نشینان هرمزی با سرانگشتان هنرمندشان، شور و احساس اهالی این خطه را نسبت به قیام اباعبدالله الحسین (ع) به تصویر کشیده اند تا همه نسل‌ها از چشمه زلال نورانیت و معنویت این حرکت عظیم بهره‌مند شوند.

صالحی افزود: اگرچه هرگز نمی‌شود تمام زیبایی‌های محرم را به نمایش گذاشت ولی گوشه‌هایی از آن را می‌توان در قالب خلق آثار ارشمند هنری از این دست به تصویر کشید.

او گفت: برپایی این نمایشگاه نمونه بارزی از این معناست که چگونه جزیره نشینان هرمزی با سرانگشتان هنرمندشان، شور و احساس اهالی این خطه را نسبت به قیام اباعبداللّه الحسین (ع) به تصویر کشیده اند تا همه نسل‌ها از چشمه زلال نورانیت و معنویت این حرکت عظیم بهره‌مند شوند.

در نمایشگاه" خاک سرخ- قیام سرخ " تابلو خط‌هایی با استفاده از خاک رنگارنگ جزیره هرمز در ابعاد مختلف و بهره گیری از عبارات و خطوط اسلیمی با مضمون سوگواری و قیام حسینی در معرض دید عموم گذاشته شده‌اند.

در کنار برگزاری این نمایشگاه، گالری عکس، نقاشی، ویدئو، اینستالیشن و پروفرومنس نیز اجرا می‌شود و برگزاری کارگاه‌های آموزشی نقاشی و پخش کلیپ‌های مختلف از آیین‌های عزاداری جزیره هرمز از جمله برنامه‌های بخش جنبی نمایشگاه است.

ایده‌ی اصلی از اجرای این نمایشگاه، یاد آوری فرهنگ غنی عاشورای حسینی و همچنین نمایش تنوع زیست محیطی جزیره هرمز با بهره گیری از خاک این جزیره است و در جریان برگزاری آن، تابلو خط‌هایی با نقش مایه‌های فرهنگ سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) در جنوب کشور طراحی و به نمایش گذاشته شده است.

این نمایشگاه جنب قلعه پرتغالی ها  تا پایان ماه محرم در جزیره هرمز برای بازدید عموم بر پا است.


منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking