۱۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۹

سیستان و بلوچستان مرداد خنک‌تری را سپری کرد

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: میانگین دمای هوای استان در مرداد امسال چهاردهم درجه خنک‌تر از میانگین بلند مدت شد.

سیستان و بلوچستان مرداد خنک‌تری را سپری کرداله بخش ریگی رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان،گفت: با وجود اینکه میانگین دمای استان در مرداد ماه شرایط کاهشی از خود نشان داد، اما آستانه حدی بیشینه دما در برخی شهر‌های استان با تغییراتی همراه و رکورد‌های دمایی جدیدی ثبت شد.

او  افزود: در زهک رکورد بیشینه دمای این شهر بعد از گذشت ۲۷ سال از تأسیس ایستگاه هواشناسی در آن شکسته شد و برای نخستین بار در این مدت بیشینه دمای مرداد آن به ۴۸.۸ درجه سلسیوس رسید.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: پیش از این بیشترین دمایی که در این موقع از سال در زهک ثبت شده بود، به مرداد سال ۱۳۹۵ بر می‌گردد که حداکثر مطلق دمای این شهر به ۴۸.۴ درجه سلسیوس رسید.

ریگی ادامه داد: سراوان نیز مردادماه گرمی را پشت سر گذاشت و رکورد ۳۴ ساله گرمترین روز این ماه خود را با تغییر نه چندان چشم گیر تجربه کرد. امسال بیشینه مطلق دمای مردادماه سراوان به ۴۴.۴ درجه سلسیوس رسید که تنها یک دهم درجه از رکورد قبلی در سال ۱۳۹۳ گرمتر است.

او  در بخش دیگری به کاهش بارش‌های مرداد سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: اگرچه بارش‌های مرداد درصد اندکی از میانگین بارش سالانه استان را شامل می‌شود که امسال بارش‌های این ماه بسیار ناچیز بود و با کاهش ۳۸ درصدی همراه شد.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه به تشریح شرایط خشکسالی در استان پرداخت و افزود: در ۱۲۰ ماه منتهی به مردادماه همچنان ۹۹.۹ درصد از مساحت سیستان و بلوچستان درگیر درجات مختلفی از خشکسالی است.

منبع : باشگاه خبرنگاران

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking