۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۰

30000 تن خرما از استان بوشهر صادر می‌شود

30000 تن خرما از استان بوشهر صادر می‌شود
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به پیش بینی 109 هزار تن خرما از نخلستان‌های استان بوشهر گفت: برداشت خرما تا اوائل آبان‌ماه ادامه دارد و برای صادرت 30 هزار تن برنامه‌ریزی شده است.
- اخبار استانها -

خسرو عمرانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با اشاره به برداشت سه نوع محصول از نخیلات استان بوشهر اظهار داشت: خارک، رطب و خرما سه نوع محصولی است که از نخل برداشت می‌شود که آغاز برداشت خارک به عنوان نخستین محصول از خرداد ماه آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه 9 هزار و 500 تن خارک از نخیلات استان بوشهر برداشت می‌شود افزود: در این راستا 46 هزار تن رطب از نخلستان‌های استان بوشهر در سطح 34 هزار هکتار برداشت می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه تاکنون 90 درصد خارک و 85 درصد رطب از نخلستان‌های استان برداشت شده است افزود: در مجموع 164 هزار تن محصول از نخلستان‌های استان بوشهر برداشت می‌شود که 109 هزار تن آن خرما است.

عمرانی با اشاره به آغاز برداشت خرما از نخیلات استان بیان کرد: تاکنون 15 درصد خرمای نخلستان‌های استان بوشهر برداشت شده که این مهم تا اوائل آبان ماه ادامه دارد.

وی، با اشاره به اینکه خرمای استان بوشهر در داخل و کشورهای مختلف دارای بازار است خاطر نشان کرد: سال گذشته 25 هزار تن خرمای استان بوشهر به ارزش 37.5 میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شد که پیش بینی امسال برای صادرات خرمای استان بوشهر، 30 هزار تن است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر از افزایش ظرفیت‌های سردخانه‌های نخلستان‌ها خبر داد و بیان کرد: امسال ظرفیت سردخانه‌ها در درون مزارع کشاورزی استان بوشهر به 30 هزار تن افزایش یافته و این در حالی است برخی طرح‌ها در این عرصه در حال اجراء است.

عمرانی با تاکید بر نقش مهم صنایع فرآوری بر افزایش ارزش افزوده خرما خاطر نشان کرد: اکنون 49 واحد فرآوری خرما با ظرفیت 46 هزار تن در استان بوشهر فعال است.

وی با تاکید بر ادامه طرح نخلستان در راستای مجهز شدن نخلستان‌ها به آبیاری نوین و تحت فشار تصریح کرد: امسال طرح آبیاری تحت فشار در سطح 2400 هکتار نخلستان سعدآباد اجرایی شده که 150 کیلومتر خط انتقال آب درجه 3 و 4 در اراضی نخلستانی سعدآباد اجراء می‌شود و تاکنون 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر اجرای طرح خط انتقال آب در نخلستان‌های سعدآباد را با اعتبار 30 میلیارد تومان دانست و افزود: طرح مطالعاتی اجرای طرح نخلستان در سطح 3150 هکتار اراضی آب‌پخش و کلل به اتمام رسیده و به‌زودی این طرح عملیاتی می‌شود.

بوشهر| طرح نخلستان در 2400 هکتار اراضی نخیلات سعدآباد دشتستان اجرایی شد بوشهر| 10 هزار هکتار نخلستان دشتستان به آبیاری نوین مجهز می‌شود اجرای طرح نخلستان استان بوشهر در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب شد

عمرانی بیان کرد: خط انتقال آب درجه 1و2 در راستای اجرای طرح نخلستان و آبیاری نوین در اراضی نخیلات  استان شرکت آب منطقه‌ای آب استان بوشهر اجراء کرده است.

کلیدواژه ها :آبان سعدآباد
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking