۱۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۵

درشاهرود آموزش قالی بافی به نابینایان برای نخستین بار در ایران

درشاهرود آموزش قالی بافی به نابینایان برای نخستین بار در ایران
شاهرود- ایرنا- رییس مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران شاهرود گفت: این مرکز برای نخستین بار در ایران به نابینایان آموزش قالی بافی داده است.

پروین مقدس روز دوشنبه در گفتگو با ایرنا، با بیان این مطلب افزود: این طرح با کمک جامعه نابینایان شهرستان شاهرود از زمستان 94 آغاز شده و هم اکنون نیز ادامه دارد.
وی یادآور شد: حرفه آموزان نابینا در نتیجه این کلاس ها موفق به بافت تابلو در 65 رنگ با چله ابریشمی شده و سفارش بافت و چله کشی را نیز عهده دار شدند.
مقدس با اشاره به ارتباط نابینایان با مرکز آموزش فنی و حرفه ای و همچنین توانمندی بی نظیر آنان در انجام کارهای مختلف ابراز داشت: در سال جاری دوره های آموزشی دیگری نیز چون مهارت های اولیه زندگی شامل پرورش گل و گیاه، خیاطی و آشپزی برای آنان برگزار می شود.
رییس مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران شاهرود با بیان اینکه چند روزی است آموزش قالی بافی در تنها کمپ ترک اعتیاد بانوان استان در شاهرود نیز آغاز شده، گفت: به دلیل شرایط خاص حاکم بر این مکان، نمی توان اقدام به آموزش تمام رشته ها کرد.
مقدس اضافه کرد: به این دلیل یکی از مربیان بسیار ماهر و باسابقه این مرکز فعلا اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی قالی بافی کرده و برای رشته های دیگری مانند کشاورزی یا تولید قارچ نیز با در نظرگرفتن شرایط موجود در آینده برنامه ریزی می شود.
وی ادامه داد: به این ترتیب کارآموزان می توانند بعد از خروج از مرکز ترک اعتیاد وارد بازار کار شوند اما نخستین هدف از این طرح پر کردن زمان های آزاد آنان برای رهایی از وسوسه مصرف دوباره مواد مخدر است.
مقدس همچنین با اشاره به کسب رتبه نخست مرکز فنی و حرفه ای خواهران شاهرود در ارزیابی عملکرد سالیانه مراکز فنی و حرفه ای استان، گفت: این مرکز به عنوان دستگاه برتر اوقات فراغت در سطح شهرستان نیز شناخته شده است.
وی با بیان اینکه از مجموع 52 آموزشگاه وابسته به این مرکز هم اکنون 35 آموزشگاه دارای آمار آموزشی هستند، تصریح کرد: این مرکز نخستین مرکز اموزش فنی و حرفه ای خواهران استان است که از سال 76 فعالیت خود را آغاز کرده است.
رییس مرکز فنی و حرفه ای خواهران شاهرود اضافه کرد: نخستین آموزشگاه گل سازی، نخستین آموزشگاه شیرینی پزی، نخستین آموزشگاه کامپیوتر استان در شاهرود تأسیس شده و نخستین آموزشگاه آرایش استان نیز پیش از تأسیس مرکز فنی و حرفه ای در شاهرود فعالیت می کرده است.
وی ادامه داد: سال گذشته نیز مدیر یکی از آموزشگاه ها پنجاهمین سال مهارت آموزی خود را جشن گرفت که نشان از قدمت فن و هنر در این شهرستان دارد.
همچنین مسئول آموزش مرکز فنی و حرفه ای خواهران شاهرود نیز با اشاره به وجود پنج کارگاه آموزشی ثابت در این مرکز گفت: رشته های برق، الکترونیک، عکاسی، سرامیک و صنایع چوب به متقاضیان آموزش داده می شود.
فرزانه مقدس با بیان اینکه 85 درصد شرکت کنندگان در کلاس های برق و الکترونیک دانشجویان و یا فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد همان رشته هستند و برای تکمیل آموخته های نظری خود مراجعه میکنند، افزود: به این وسیله با یادگیری استفاده از نرم افزارهای PLC و نرم افزارهای کنترل وارد بازار کار می شوند.
وی سرامیک و صنایع چوب را دو رشته پرطرفدار این مرکز دانست و گفت: حرفه آموزان در این دو رشته می توانند سهم خوبی را در اشتغال خانگی داشته باشند.
مسئول آموزش مرکز فنی و حرفه ای خواهران، عکاسی دیجیتال، آتلیه و پرتره و تدوین گری را زیرمجموعه های رشته عکاسی عنوان کرد و افزود: افرادی که در سال های گذشته این چند مهارت را که مکمل یکدیگر است فراگرفته اند، اکنون در آتلیه ها مشغول به کار هستند.
مقدس در خصوص برنامه های مرکز فنی و حرفه ای در زمینه آموزش به روستاییان نیز یادآور شد: در سال 94 مرکز خواهران شاهرود بیشترین سهم آموزش روستاییان در روستاهای هدف را داشته است.
وی با بیان اینکه 80 درصد این آموزش ها در رشته کشاورزی است، تصریح کرد: در راستای طرح قطب بندی روستایی نیز در سال های اخیر آموزش هایی مانند فرآوری محصولات زراعی- باغی مانند انگور و زردآلو به روستاییان داده شده است.
مقدس یادآورشد: برای نخستین بار کار آموزان موفق شدند برخلاف روش های سنتی محصولات باغی را بدون استفاده از سولفات و نیترات، با لیموی تازه خشک کرده و با همان کیفیت و قیمتی کم تر به بازار عرضه کنند.
وی همچنین با اشاره به تفاهم نامه این مرکز با نهادهایی چون بسیج سازندگی و کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: بر اساس این تفاهم نامه ها با ایجاد اشتغال خانگی در روستاها از مهاجرت آنان نیز جلوگیری می شود.
مسئول آموزش مرکز فنی و حرفه ای خواهران شاهرود با بیان اینکه 50 نفر از زنان سرپرست خانوار در مجموعه روستاهای گلستان آموزش خیاطی دیده و به خودکفایی رسیده اند، افزود: در روستای گرمن نیز 20 نفر پس از یادگیری پرورش ماهیان آکواریومی با کمک تسهیلاتی که از طریق بسیج سازندگی دریافت کردند، مشغول به فعالیت هستند.
مقدس با اشاره به پرورش گیاهان دارویی و زعفران در روستاهای کم آب منطقه، تصریح کرد: در روستای میان آباد با استفاده از بذر زعفرانی که از قائنات خریداری شده بود، محصول در سال نخست گل داده و کام روستاییان را شیرین کرد.
وی ادامه داد: در مناطقی چون تل، رودیان و دیزج نیز با توجه به اینکه خاک شور به محصولات کشاورزی آسیب وارد می کند، رشته هایی مانند مدیریت بهره برداری از خاک های شور و قلیایی و روش های نابودی علف های هرز بدون استفاده از آلاینده های شیمیایی آموزش داده شده است.
وی افزود: مدیریت آبیاری باغات و مزارع نیز از حرفه های نوینی است که به افزایش محصولات کشاورزی و استفاده کم تر از منابع آبی به خصوص در شرایط کنونی کشور کمک می کند.
مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران شاهرود در سال 76 آغاز به کار کرده و هم اکنون 52 اموزشگاه آزاد وابسته به این مرکز مشغول به فعالیت هستند.
7359/6167

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking