۱۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۷

در گفتگو با جوان نخبه خوزستانی :

جوانان ایرانی فعل خواستن را صرف کنند/با پیشنهاد میلیون ها دلار هم کشورم را ترک نمی کنم

جوانان ایرانی فعل خواستن را صرف کنند/با پیشنهاد میلیون ها دلار هم کشورم را ترک نمی کنم
یک موتور خودرو طراحی کردم که از هر حیث استانداردهای جهانی را داشت و حتی در برخی قسمت ها اندکی بهتر از خودورهای ایده آل هم بود،دوسال است در مراحل بروکراسی اداری گیر کرده ، البته گذشته از آن هزینه های ثبت اختراع نیز بالا است و نیاز به یک حامی دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از اهوازنوین:مقصود داوودی جوان نخبه خوزستانی است که باوجود آنکه تنها ۲۰ سال سن دارد به یکی از پژوهشگران برتر عرصه طراحی و تولید خودور، قهرمان المپیاد ملی مهارت کشور و عضو تیم ملی مسابقات جهانی تبدیل شده است و هم اکنون خود را برای مسابقات جهانی که در ابوظبی برگزار می شود آماده می کند به همین بهانه پایگاه خبری اهوازنوین با او مصاحبه ای انجام داد که در ادامه مشروحی از آن را در اختیار مخاطبان قرار داده ایم.

 

IMG14203555

اهوازنوین: در ابتدا خودت رو معرفی کن و کمی از خودت بگو؟

مقصود دادوودی: مقصود داوودی دانشجوی رشته فناوری خودرو هستم و سه ساله که در استان نفر برتر می شوم وچند مقام کشور هم دارم که خوشبختانه امسال با رکورد زنی در بخش های مختلف قهرمان شدم که با دلگرمی های اساتید و ورزشکاران این رشته بسیار به قهرمانی مسابقات جهانی که در ابوظبی برگزار می شود امیدوارم تا پرچم کشور را برافراشته کنم.

اهوازنوین: از کی کارت رو آغاز کردی?

مقصود دادوودی: از پانزده سالگی به کار تعمیر برق خودرو مشغول شدم و بعد از طریق آموزش های فنی و حرفه ای به کار تعمیر تمام قسمت های خودرو مانند تعمیر جلوبندی، جعبه فرمان، وسایل سرمایشی و گرمایشی، ترمز، ایربگ و … مسلط شدم فرقی هم نداره که ماشین ایران خودرو، سایپا، هیوندا، بنز و یا هر چیز دیگه ای باشه.

اهوازنوین: از کلاس های فنی و حرفه ای بگو و اینکه چه نقشی در موفقیتت داشته؟

مقصود دادوودی:دوره های آموزشی تخصص رو نزد بهترین اساتید کشور یاد گرفتم و حتی در کنار ما بعضی از اساتید دانشگاه اومدن که آموزش ببینن درواقع آموزش علمی و عملی رو باهم طی می کنیم.

اهوازنوین: نگاهت به کار در کنار تحصیل و آموزشت چگونه است؟ آیا لازمه که کارکنی؟

مقصود دادوودی: بنظرم همین کار کردن بخشی از آموزش است اما به هرحال هزینه آموزش، رفت و آمد و دانشگاه رو هم باید تأمین کنم چراکه هزینه یک سفر آموزشی دست کم یک میلیون تومان میشه.

اهوازنوین: مگه هزینه آموزش با سازمان فنی و حرفه ای نیست؟

مقصود دادوودی: تا سال پیش بیشتر هزینه ها را سازمان فنی و حرفه ای می داد اما این دوره که قهرمان شدم تنها درصد کمی رو سازمان داد و مابقی از خودم بود که قرار شد سازمان فنی و حرفه ای بده که تا الان پرداخت نشده.

اهوازنوین: شرایط کشورمان در مسابقات جهانی چگونه است و چه مدال هایی داریم؟

مقصود دادوودی: صنعت خودروسازی کشور ما با دنیا فاصله زیادی داره بعضی کشورها هم هستند از همان دوران ابتدایی آموزش مهارتی را شروع میکنند ولی ما فقط تا چندماه پیش از آغاز مسابقات، اردو میگذاریم، با این وجود استعداد های خیلی خوبی داریم. هنوز دراین رشته مدالی نداریم ولی به امید خدا با انگیزه کسب  اولین مدال برای کشورم به مسابقات میرم.

اهوازنوین: این امید و اعتماد به نفست از کجا نشأت می گیره؟

مقصود دادوودی: مگر ما چه چیزی کمتر از کشورهای دیگه داریم؟برای قهرمانی استعداد، تعصب و تلاش مضاعف لازمه که در وجود ایرانی ها هست.

اهوازنوین: برنامه ات برای دوران بعد قهرمانی چیه؟

مقصود دادوودی: تلاش می کنم خودرویی در کشور تولید کنم که با استانداردهای جهانی از لحاظ ایمنی، کارایی و صرفه جویی مطابقت داشته باشه.

اهوازنوین: بنظرت خواستت دست یافتنیه؟

مقصود دادوودی: هیچ کاری غیرممکن نیست تنها باید همت کرد تا فعل خواستن صرف بشه. البته حمایت، جذب نخبگان و هزینه کردن هم لازمه.

اهوازنوین:تا بحال به فکر طراحی خودرو  یا ارتقاء سیستم ایمنی و ترمز یک خودرو بودی؟

مقصود دادوودی: بله یک موتور خودرو را طراحی هم کردم که از هر حیث استانداردهای جهانی را داشت و حتی در برخی قسمت ها اندکی بهتر از خودورهای ایده آل هم بود.

اهوازنوین: آیا اقدام به ثبت آن کرده ای؟

مقصود دادوودی:دوسال است در مراحل بروکراسی اداری گیر کرده ام البته گذشته از آن نیز هزینه های ثبت اختراع نیز بالا است و نیاز به حامی دارد.

اهوازنوین: در این راه مهم که در پیش گرفته ای نهادی از تو حمایت می کند؟

مقصود دادوودی: والا چی بگم! چند هفته پیش مسئول بنیاد نخبگان گفت که از هیچ کمکی دریغ نمی کند. بنظرم هدف همه مسئولان کمک است اما محدودیت هایی وجود دارد.

اهوازنوین: ایده هایی برای طراحی قسمت های دیگر خودرو جزء موتور داری؟

مقصود دادوودی: برای سه بخش دیگر خودرو و همچنین ساخت ماشین برقی ایده هایی دارم که متفاوت با خودروهای موجود در جهان است.

اهوازنوین: با شرایط موجود به فکر خارج شدن از ایران افتاده ای؟

مقصود دادوودی: خیر حتی اگر میلیون ها دلار پیشنهاد بدهند می مانم و برای ساخت طرح هایم در داخل کشور تلاش می کنم.

اهوازنوین: حرف آخر؟

مقصود دادوودی: باید با کمبودها ساخت و برای رسیدن به شرایط بهتر تلاش کرد چراکه با ترک وطن آینده این کشور روشن نخواهد شد. ناله و دست روی دست گذاشن در ذات جوان ایرانی نیست هرکس باید آنچه در توان دارد با جان و دل و بدون منت انجام دهد چندان سخت نیست فقط باید خواست.

تهییه و تنظیم: ابراهیم داودی

منبع : دانا

بازتاب این خبر در رسانه ها

website tracking