۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۳

حافظان ملی و بین‌المللی قرآن در شیراز تجلیل می‌شوند

حافظان ملی و بین‌المللی قرآن در شیراز تجلیل می‌شوند
مدیر موسسه قرآنی بیت‌الاحزان از برگزاری هجدهمین جشنواره ملی جبرئیل امین در شیراز خبر داد و گفت: در این رویداد از 243 نفر از حافظان ملی و بین‌المللی قرآن تجلیل می‌شود.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا شاهسونی صبح امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های جشنواره ملی جبرئیل امین اظهار داشت: این جشنواره هجدهمین دوره تجلیل از حافظان کل قرآن است که 7 شهریور ماه در تالار حافظ شیراز با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، استاندار فارس و امام جمعه شیراز برگزار می‌شود. 

وی با بیان اینکه این جشنواره بزرگترین رویداد ملی حفظ قرآن است، گفت: در این دوره از جشنواره از 243 نفر از حافظان قرآن کریم تجلیل می‌شود که این حافظان از کشورهای ایران، عراق، پاکستان، کشمیر و افغانستان هستند. 

شاهسونی با اشاره به تفکیک آماری این جشنواره بیان کرد: 86 نفر از قرآن آموزان از استان فارس هستند که شهرستان شیراز با 17 نفر رتبه اول، استهبان با 13 نفر، لارستان با 9 نفر، کازرون و داراب با 10 نفر، نی‌ریز با 8 نفر در این جشنواره شرکت دارند. 

مدیر موسسه قرآنی بیت‌الاحزان با اشاره به آمار دیگر استان‌ها عنوان کرد: خوزستان با 37 نفر، کرمان با 20 نفر، خراسان رضوی با 14 نفر، یزد، تهران، بوشهر و قم 10 نفر، اهواز و مشهد 8 نفر و سایر استان‌ها نیز هر کدام نمایندگانی در این دوره از جشنواره دارند. 

وی همچنین درباره حضور حافظان بین‌المللی نیز گفت: حدود 40 نفر از این 243 نفر از کشورهای خارجی هستند که 13 نفر حفظ کل قرآن و مابقی تعدادی از جزءهای قرآن را حفظ کرده‌اند. 

مدیر موسسه قرآنی بیت‌الاحزان با بیان اینکه نیمی از این حافظان بانوان و نیمی دیگر آقایان هستند، افزود: این تعداد حافظ قرآن در مراکز شبانه‌روزی و مراکز روزانه موسسه بیت‌الاحزان در یک سال موفق به حفظ کل قرآن شدند. 

شاهسونی با اشاره به برنامه‌های جنبی این جشنواره بیان کرد: زیارت دسته جمعی از حرم شاهچراغ(ع)، زیارت آرامگاه حافظ و قرائت دسته جمعی قرآن در مقبره این شاعر و ورود نمادین حافظان از دروازه قرآن از جمله این برنامه‌ها است.  

نمایشگاه بیست‌وهشتم قرآن‌کریم در دو استان برگزار می‌شودتفسیر| ارتباط قرآنی ماجرای یوسف(ع) با وقایع پس از غدیرجشنواره ملی «جبرئیل امین» با هدف تجلیل از حافظان قرآن در شیراز برگزار می‌شود

وی با بیان اینکه با احتساب این تعداد حافظان قرآن تربیت شده موسسه بیت الاحزان به 2200 نفر می‌رسد، عنوان کرد:  تجلیل از نخبگان قرآنی که در طول سال‌های اخیر موفق شدند علاوه بر حفظ قرآن موفقیت‌های علمی نیز کسب کنند، از برنامه‌های این دوره از جشنواره جبرئیل امین است. 

مدیر موسسه قرآنی بیت الاحزان با اشاره به سابقه 20 ساله این موسسه اظهار داشت: در حال حاضر این موسسه 180 شعبه روزانه و 12 مرکز شبانه‌روزی قرآنی دارد و مجری طرح ملی رحله نیز است که امسال 27 مرکز موقت شبانه روزی تابستانی برای اجرای طرح قرآنی رحله دایر شد. 

شاهسونی درباره دیگر فعالیت‌های این موسسه نیز گفت: علاوه بر حوزه علمیه استهبان که به صورت قرآن محور است امسال حوزه علمیه گراش نیز به صورت قرآن محور فعالیت خود را شروع کرده است و همچنین قرآن‌آموزانی که از کشورهای دیگر به موسسه آمدند فعالیت قرآنی را در کشورهای خود گسترش دادند. 

به گفته وی راه‌اندازی 3 مرکز قرآنی در عراق، برپایی مدارس غیرانتفاعی قرآنی در پاکستان و برپایی کلاس‌های قرآنی در تگزاس آمریکا ماحصل حضور قرآن‌آموزان از کشورهای مختلف است. 

مدیر موسسه قرآنی بیت‌الاحزان با اشاره به فعالیت‌های بین‌المللی موسسه افزود: برای نخستین بار تقاضا از کشور کویت داشته‌ایم و همچنین از کشورهای روسیه و نیجریه نیز متقاضیانی برای حضور در مراکز موسسه اقدام کرده‌اند که هنوز شرایط پذیرش محقق نشده است. 

شاهسونی با اشاره به سابقه و صبغه استان فارس در مباحث قرآنی بیان کرد: با فعالیت‌های موسسه قرآنی و جذب قرآن‌آموز از دیگر کشورها محوریت فارس در قرآن تثبیت شده و امید است که به عنوان قطب قرآنی کشور شناخته شود. 

وی با بیان اینکه موسسه بیت‌الاحزان علاوه بر حفظ در زمینه برپایی مهد قرآنی و کلاس‌های تفسیر و تدبر قرآن نیز اهتمام دارد، گفت: در مراکز شبانه‌روزی کلاس‌های معرفتی، تفسیر و تدبر قرآن به صورت مستمر برگزار می‌شود و بیشتر هدف موسسه تربیت نیروهای قرآنی و انقلابی است. 

مدیر موسسه قرآنی بیت‌الاحزان با بیان اینکه در بحث قرآن به نیروی کادری و اجرایی نیاز است، افزود: تلاش داریم نیروهایی تربیت کنیم که به عنوان مدیر قرآنی بتوانند نقش ایفا کنند و نیروسازی و کادرسازی وجه تمایز این موسسه با دیگر موسسات حفظ قران است. 

شاهسونی از انعقاد تفاهم نامه با جامعه المصطفی عالمیه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: براساس این تفاهم نامه جامعه المصطفی کسانی که بخواهند در این مرکز تحصیل کنند، یک سال در مراکز موسسه بیت الاحزان قرآن را فرامی‌گیرند و حفظ می‌کنند که این امر شرایط برای گسترش فعالیت‌های قرآنی را دوچندان می‌کند. 

وی همچنین از فعالیت موسسه در زندان شیراز خبر داد که منجر به آزادی زندانیانی از چوبه دار شده بود که به دلیل پاره‌ای ناهماهنگی‌ها در مدیریت جدید زندان، فعالیت قرآنی آن تعطیل شده است. 

منبع : تسنیم
website tracking