۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۷

پس ازسرنگون شدن پهپاد پیشرفته پنتاگون

انصارالله: آسمان یمن جای تفریح نیست /هواپیماهای آمریکایی را سرنگون می‌کنیم

سخنگوی انصارالله یمن در واکنش به سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکا در آسمان استان «ذمار» تاکید کرد که آسمان یمن جای تفریح نیست و ارتش و انقلابیون هواپیماهای متجاوز را سرنگون می‌کنند.
«محمد عبدالسلام»، سخنگوی انصارالله و رئیس هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن، آمریکا را به خاطر سرنگونی پهپاد پیشرفته اش در آسمان یمن ، به سخره گرفت و گفت که این کشور جای تفریح و خوش‌گذرانی نیست. او بیان داشت که اینکه آمریکایی‌ها پیامدهای آنچه را که در یمن انجام می‌دهند، درک نمی‌کنند، یا به دلیل حماقت آنها است و یا به دلیل استکبار آن‌ها. عبدالسلام  با بیان این‌که «یمن در مقطع کنونی، میدان باز برای گردش و تفریح نیست و هر کسی که حاکمیت کشور ما را نقض کند، پاسخ آن‌ را خواهد دید»، تأکید کرد که پرواز هواپیماهای آمریکا در آسمان یمن به معنای «مشارکت عملی» آمریکایی‌ها در حمله یمن و نقض حاکمیت کشور دارای حاکمیت است.
پدافند موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بامداد چهارشنبه توانست یک فروند پهپاد پیشرفته ام کیو9 را بر فراز استان «ذَمار» در غرب یمن سرنگون کند. آمریکا در واکنش به سرنگونی این پهپاد خود در یمن مدعی شد که این پرنده بدون سرنشین در «محدوده مجاز» سرنگون شده است! سرتیپ «یحیی سریع»، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در این ارتباط گفت که این پهپاد متجاوز با موشک زمین به هوای یمن سرنگون شده است. وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفته است که پهپاد سرنگون شده در ارتفاع بسیار بالایی پرواز می‌کرد. ارتش یمن پیش‌تر پهپادهایی از همین نوع را که متعلق به ائتلاف متجاوز سعودی بود، در مناطق مختلف یمن از جمله استان‌های شمالی سرنگون کرده است.
حمله موشکی
به اتاق عملیات مشترک ائتلاف سعودی
از سوی دیگر سخنگوی نیروهای مسلح یمن خبر داد یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن یک فروند موشک بالستیک میان‌بُرد را به اتاق عملیات مشترک دشمن سعودی در منطقه «صامطه» جیزان شلیک کرد که با دقت بالا به هدف خود اصابت کرد. یحیی سریع یمن تاکید کرد در حمله مذکور شمار زیادی از نظامیان و مزدوران سعودی از جمله چند فرمانده آنها کشته یا زخمی شدند. سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت، حمله به اتاق عملیات مشترک متجاوزان پس از یک عملیات اطلاعاتی مربوط به این عملیات در مرز صورت گرفت. توپخانه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن همچنین روز چهارشنبه محل تجمع مزدوران ارتش عربستان در شرق الخوبه و شرق الدود در جیزان را هدف گرفتند که این حمله شماری کشته یا زخمی در صفوف آنها بر جای گذاشت.
علاوه بر این، یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بامداد پنجشنبه پایگاه هوایی «ملک خالد»، واقع در منطقه «خمیس مشیط» را با پهپاد قاصف کی۲ هدف قرار داد.  سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت که در نخستین حمله سامانه‌های ارتباطات نظامی سعودی‌ها هدف قرار گرفت. دومین حمله هم تانک‌ها و ایستگاه‌های سوخت در این پایگاه را هدف قرار داد.
آغاز دوباره جنگ نیابتی
 بین ریاض و ابوظبی
خبر دیگر اینکه، درگیری‌ها بین نیروهای تحت امر امارات با نیروهای دولت منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن، به رغم سفر هیئتی از شورای انتقالی جنوب این کشور به عربستان همچنان ادامه دارد. شبکه الجزیره به نقل از منابع محلی در یمن کرد که نیروهای «النخبه الشبوانیه» وابسته به شورای انتقالی جنوب در منطقه «عتق» واقع در استان «شبوه» (جنوب یمن و شرق استان عدن) با نیروهای منصور هادی شدیدا درگیر شده‌اند. نیروهای «الحزام الامنی» شورای انتقالی جنوب یمن نوزدهم مرداد شهر عدن را بعد از چهار روز درگیری با نیروهای دولت منصور هادی به اشغال خود درآوردند و این نیروها و دولت مذکور را از این شهر
فراری دادند. به رغم مخالفت دولت منصور هادی و درخواست عربستان از شورای انتقالی برای گفت‌وگو، نیروهای این شورا به عملیات نظامی خود در شرق استان عدن ادامه داده و استان «ابین» را به کنترل خود درآورند.
درگیری‌ها در استان شبوه در حالی آغاز می‌شود که هیئت شورای انتقالی جنوب (مورد حمایت امارات) به رهبری «عیدروس الزبیدی» سه‌شنبه این هفته وارد جده شد. سفر این هیئت به درخواست رسمی وزارت خارجه سعودی بود. سخنگوی دولت «منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن هم گفته که فرماندهی نیروهای اماراتی مسئول افزایش تنش در استان «شبوه» بوده و در تلاش برای ورود به شهر «عتق» است.
منبع : کیهان
website tracking