۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۸

پزشک البرزی برای مداوای بیماران، 15 سال درمان و هنر را تلفیق کرد/ فرهاد بیگی: هنر، گره‌گشای تنش‌های روحی خدمات اورژانسی به مردم است

پزشک البرزی برای مداوای بیماران، 15 سال درمان و هنر را تلفیق کرد/ فرهاد بیگی: هنر، گره‌گشای تنش‌های روحی خدمات اورژانسی به مردم است
فرهاد بیگی گفت: داشتن هنر برقراری ارتباط با بیمار و پیگیری درمان و به روز کردن دانش از جمله مسائلی است که باید همواره مد نظر یک پزشک باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک"؛ در کشور ما بیست و سوم اوت مقارن با اول شهریور ماه که همزمان با زادروز تولد ابوعلی سینا است برای روز پزشک در نظر گرفته شده است. ابوعلی سینا از مشهورترین و تاثیرگذارترین فیلسوفان و دانشمندان ایران محسوب می شود و به همین دلیل تصویر این دانشمند روی جلد دفترچه‌ های درمانی نیز نقش بسته است.

در طول این سال‌ ها رشته‌ پزشکی تغییرات زیادی را تجربه کرده است، دیگر خبر از آن روز‌ها نیست که فردی سراسیمه خود را به منزل طبیب می‌ رساند و از او تقاضای کمک می‌ کرد، زمانی که حرفی از کارتخوان و مالیات نبود و هر کس با هر آنچه که از دستش بر می‌ آمد زحمات پزشک را جبران می‌ کرد؛ پزشکان ما از دوران جنگ عبور کرده‌ اند و آموختند که با دست خالی و عشق بیماران را درمان کنند و امروز برای هر عضوی یک رشته تخصصی به وجود آمده است.

فرهاد یحیی بیگی پزشک متخصص البرزی که بیش از 15 سال در بخش اورژانس به بیماران خدمت می کند و در کنار پزشکی به هنر نقاشی و عکاسی نیز می پردازد، معتقد است درمان از پراسترس ترین شغل ها در زمینه تنش های روحی است، بنابراین کسانی که در این زمینه کار می کنند خود نیازمند راهی برای رفع این گونه تنشها هستند و به نظر من گرایش به هنر و خلاقیت های هنری یکی از همین راه ها است.

بیگی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: هنر طیف گسترده ای از فعالیت های این عرصه را شامل می شود و هر فردی به نظر من ذاتا تمایل به زیبایی و خلاقیت دارد، حال با توجه به شرایط یا حرفه ای وارد این مقوله می شود و یا در کنار فعالیتی که می کند دستی بر هنر پیدا می کند.

وی ادامه داد: به شخصه عکاسی و به ویژه طبیعت، تا حدی صنایع دستی و نقاشی های دکوراتیو را دنبال می کنم، خود را هنرمند نمی دانم و صرفا میل به زیبایی و زیبا دیدن مد نظرم است.

این پزشک به رابطه بین هنر و پزشکی اشاره کرد و افزود: بیان ارتباط بین این دو کار مشکلی است اما از دیدگاه من هر شغلی زیبایی های خود را دارد و در زمینه درمان، هنر همان درمان اشخاص و نتیجه کار سلامتی است که حاصل می شود.

وی در پاسخ به این سوال که اگر بین هنر و پزشکی بخواهید یکی را در اولویت قرار دهید کدام را انتخاب می کنید، گفت: به نظر من اولویتی مطرح نیست، پرداختن به درمان و انجام یک فعالیت هنری در عرض هم قرار دارد و نمی توان ارجحیتی نسبت به آن متصور شد.

این پزشک ادامه داد: من بطور حرفه ای هیچ گاه وارد وادی هنر خاصی نشدم و گاه گاهی که فرصتی پیش آمده در زمینه نقاشی های دکوراتیو و همچنین عکاسی فعالیت کردم و شاید فرصتی پیش نیامده که بخواهم آثارم را به نمایش بگذارم .

بیگی افزود: علاقه شخصی هنری بنده بیشتر به عکاسی، به ویژه عکاسی مینیمالیستی است. عکاسی بر پایه سادگی و حضور کمتر عناصر، به بیان دیگر در این نوع عکاسی هر چه موضوع ساده تر و عناصر کمتر باشد مفهوم بهتر ارائه می شود.

وی به ویژگی های یک پزشک خوب اشاره کرد و گفت: به نظر من یک پزشک خوب باید مجموعه ای از خصلتها را همزمان داشته باشد، علاوه بر دانش که لازمه این حرفه است داشتن هنر برقراری ارتباط با بیمار و جلب اطمینان و نیز پیگیری درمان و نیز به روز کردن دانش خود از جمله مسائلی است که باید همواره مد نظر باشد.

این پزشک با بیان اینکه ورود به حیطه درمان مستلزم داشتن روحیه ای آهنین است، تصریح کرد: مسلما هر فردی دارای عاطفه و احساسات است و در هنگام بروز یک مشکل اعم از بیماری یا شرایط عاطفی دیگر متاثر خواهد شد. هر انسانی دارای روحیه تعامل و کمک به همنوع خود است من هم به همین دلیل رشته پزشکی را انتخاب کردم تا بتوانم سهم کوچکی در خدمت رسانی به همنوعان خود را داشت باشم .

بیگی در پایان یکی از مشکلاتی که جامعه پزشکی در واقع با آن روبرو است و دامن گیر جوامع در حال توسعه شده است را تغییر سبک زندگی جامعه و به فراخور آن پیامد های درمانی دانست و گفت: متاسفانه بعد از تصادفات که بیشترین آمار مرگ و میر را در کشورمان شامل می شود بیماری های قلبی، دیابت و فشار خون بالا روز به روز در حال افزایش بوده و در آینده نزدیک مشکلات زیادی اعم سلامتی و به تبع آن اقتصادی را بوجود می آورد. تغییر رویه و سبک زندگی یکی از مهمترین نکاتی است که جامعه پزشکی به مردم گوشزد می کنند، یعنی روی آوردن به ورزش، تغذیه صحیح و سالم زیستن..

در ادامه نمونه هایی از آثار این پزشک هنرمند را مشاهده خواهید کرد؛

کلیدواژه ها :البرز عکاس عکاسی
منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking