۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۵

مسلمانان روهینگیا از ترس خشونت و تجاوز حاضر به بازگشت به میانمار نیستند

مسلمانان روهینگیا از ترس خشونت و تجاوز حاضر به بازگشت به میانمار نیستند
یک روزنامه آلمانی با استناد به گزارش محققان سازمان ملل از وضعیت فاجعه بار اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار خبر داده و نوشت که بسیاری از این اقلیت پناهنده به بنگلادش از ترس خشونت نظامیان میانماری حاضر به بازگشت به کشورشان نیستند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "ان تی وی" آلمان، اقلیت مسلمان روهینگیا دهه ها است که در کشور خود، میانمار بدون داشتن حقوق و در فقر مطلق زندگی می کنند. در سال 2017 خشونت علیه این اقلیت مسلمان در میانمار تشدید شده و صدها هزار نفر از آن ها به کشور همسایه خود بنگلادش فرار کردند.

یک گزارش سازمان ملل تصویر فاجعه باری از شرایط این اقلیت در کشور خود ارائه داه است.

بر این اساس طرح بازگشت حدود 3500 پناهنده این اقلیت مسلمان از بنگلادش به میانمار فعلا شکست خورده است.

"رادهیکا کوماراسوامی"، از محققان سازمان ملل در نیویورک در این باره گفته است که این انسان ها به روستاهای خود بازنمی گردند چرا که در معرض تهدید تجاوز جنسی از طرف نظامیان میانماری قرار دارند.

بر اساس یک گزارش سازمان ملل نظامیان میانمار به صورت معمول و منظم به زنان، دختران و پسران این اقلیت مسلمان تجاوز جنسی می کنند.

پیشنهاد مالزی برای حل بحران مسلمانان روهینگیاسازمان همکاری اسلامی اوضاع غیرانسانی مسلمانان روهینگیا را محکوم کردهشدار سازمان ملل نسبت به وقوع بحران جدید برای مسلمانان روهینگیامشکلات نسل سوخته روهینگیا برای تحصیل در اردوگاه‌های بنگلادش

 "رادهیکا کوماراسوامی"، بر این عقیده است که در این اقدامات مسئله جنایت جنگی و جنایت علیه انسانیت و قتل عام ملی در میان است. وی تاکید کرد که ارتش میانمار باید به خشونت جنسی و ترور و مجازات اقلیت ها در این کشور پایان دهد.

مقامات  در بنگلادش و میانمار طی مذاکراتی تصمیم گرفته اند حدود 3500 اقلیت روهینگیایی را به کشور خود بازگردانند و برای این منظور وسائل نقلیه ای روز پنج شنبه فراهم شده بود. البته هیچ کس با این پیشنهاد موافق نبود. یک سخنگوی این اقلیت مسلمان اعلام کرده است که این پناهندگان از این مسئله اجتناب می کنند که بنگلادش را بدون تضمین های امنیتی ترک کنند. بخصوص آن ها خواستار تعهداتی از طرف دولت میانمار در این باره هستند که حقوق آن ها تضمین می شود.

اقلیت مسلمان روهینگیا دهه هاست که در کشور خود سرکوب شده و تحت تعقیب قرار دارند. در سال 2017 در پی تشدید خشونت ها علیه این اقلیت در میانمار بیش از 740 هزار نفر از آن ها به کشور همسایه خود فرار کردند.

روهینگیایی ها به عنوان اقلیتی در دنیا مطرح هستند که بیشترین مجازات و خشونت علیه آن ها اعمال می شود. بخش های گسترده ای از اکثریت بودایی در میانمار این اقلیت ها را به عنوان مهاجر غیر قانونی می دانند. این درحالی است که بسیاری از روهینگیایی ها نسل هاست که در این کشور زندگی می کنند.

منبع : تسنیم
website tracking