۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۴

تثبیت اشتغال و حمایت از بنگاه‌ها، مهم‌ترین برنامه وزارت کار

معاون وزیرکار مهم‌ترین سیاست این وزارتخانه در سال جاری را تثبیت اشتغال عنوان کرد و گفت: طی توافقی که با سازمان تامین اجتماعی و صندوق بیمه روستاییان صورت گرفته شاغلان طرح اشتغال روستایی را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهیم.

به گزارش ایسنا، عیسی منصوری در یک نشست خبری گفت: سال گذشته ۴۰۰ هزار شغل اعم از رسمی و غیر رسمی ایجاد کردیم و علیرغم آنکه به دلیل شرایط اقتصادی، ‌تورم را بالاتر و رشد اقتصادی را منفی می‌دانستیم و پیش بینی کرده بودیم که با ریزش یک میلیون شغل در کشور مواجه شویم اما خوشبختانه به سلامت عبور کردیم و کشور نیز توانست این شرایط را هضم کند.

وی ادامه داد: امسال چند برنامه را در دستور کار قرار داده‌ایم و در گام اول سناریوی تثبیت و حفظ اشتغال را دنبال می کنیم. پیش بینی ما این است که اگر بخش خصوصی از این فرصت موجود استفاده کند و دولت هم فضا را تسهیل کند رونق تولید و اشتغال را شاهد باشیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار افزود: سال گذشته مرکز آمار ایران عدد اشتغال ایجادی را ۴۶۸ هزار شغل اعلام کرد ولی عدد ما ۴۷۲ هزار شغل بود که از این تعداد ۱۴۳ هزار شغل حاصل اشتغال روستایی بود. از مجموع  ۴۷۲ هزار شغل ایجادی حدود ۱۸۵ هزار نفر فاقد بیمه بودند چون اشتغال غیر رسمی بود. سال گذشته در بخش صنعت ریزش نیروی کار داشتیم و در چنین شرایطی ۴۷۲ هزار شغل ایجاد کردیم.

منصوری گفت: هدفگذاری ما این بود که در چنین فضایی اشتغال خرد و غیر رسمی جواب می‌دهد همچنان که در سال قبل حوزه پوشاک و آی تی جواب داد.

وی از دیگر برنامه‌های وزارت کار را حمایت از بنگاههای اقتصادی عنوان کرد و بدون اشاره به تعداد بنگاههای نیمه فعال و راکد، گفت: عدد قابل توجهی از  بنگاههای ما که مدتهای مدید خاموش مانده و یا نیمه فعال بودند مایل هستند که به چرخه تولید برگردند و بیشتر آنها به دلیل عدم بازپرداخت تسهیلات و بدهی معوق بانکی یا نبود نقدینگی دچار مشکل شده بودند و ما مکانیسم حمایتی را برای آزادسازی این واحدها پیش بینی کردیم که به فضای تولید و کار برگردند.

معاون وزیر کار در عین حال از سرمایه‌گذاری، بهره‌وری و اشتغال به عنوان سه عامل رونق تولید نام برد و گفت: اعتقاد ما این است که در فضای اقتصادی حاضر هرچه وام به بخش خصوصی بدهیم که کارخانه راه اندازی کند به نتیجه نمی‌رسد چون نرخ تشکیل سرمایه در کشور مطلوب نیست و در واقع منفی است اما سرمایه‌گذاری می‌تواند به رونق تولید و اشتغال منجر شود. به همین دلیل روی دو مولفه بهره وری و اشتغال متمرکز شدیم.

منصوری گفت: امروز بخش زیادی از اشتغال با افزایش بهره‌وری یک صنعت ایجاد می شود. مثلا در صنعت پوشاک بخش زیادی از واحدها ظرفیت خالی دارندولی اگر سه شیفت کارکنند با همان ماشین آلات و تجهیزات هم اشتغالزایی شده هم بهره‌وری بالا رفته است. لذا باید به نوعی از اشتغال ورود کنیم که بهره وری و اشتغالزایی را توامان داشته باشد. به همین منظور با اعمال سیاست های مداخله‌ای توسعه‌ای و حمایت در سطوح مقررات زدایی تولید را در بخش پوشاک افزایش دادیم و به ارتقای بهره‌وری و اشتغالزایی کمک کرده‌ایم.

وی در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا درباره آمار اشتغال ایجاد شده در طرح اشتغال روستایی گفت: بر اساس آمار وزارت کار ۱۴۳ هزار شغل در سال گذشته از طریق اجرای طرح اشتغال روستایی در کشور ایجاد شد که البته آمار وزارت کار ۱۱۴ هزار شغل بود و برای سال جاری هم هدفگذاری ما ایجد ۱۵۰ هزار شغل است. البته ۷۰ درصد از کسانی که سال گذشته از این طریق مشغول به کار شدند فاقد بیمه هستند که تلاش ما این است که از طریق توافقی که با سازمان تامین اجتماعی و صندوق بیمه عشایر و روستاییان صورت گرفته آنها را تحت پوشش قرار بدهیم.

به گفته منصوری، برای سال ۹۸ حدود ۲۰۰ هزار نفر ظرفیت پوشش بیمه دارند که توافق کردیم ۱۰۰ هزار نفرشان در بخش اشتغال روستایی حتما مشمول بیمه روستایی یا بیمه تامین اجتماعی شوند.

وی درباره پرداخت بیمه بیکاری گفت: پرداخت مقرری بیمه بیکاری در شرایطی صورت می‌گیرد که فرد غیر ارادی از کار خود بیکار شده باشد و طبعا تا زمانی که بتواند مجددا به چرخه اشتغال برگردد مورد حمایت قرار می‌گیرد و از مزایای بیمه بیکاری برخوردار می شود البته وقتی بیمه بیکاری پرداخت می‌شود قرار نیست که فرضا فرد ۳۶ ماه یا ۶۰ ماه از بیمه بیکاری استفاده کند بلکه مقدمات بازگشت وی به چرخه اشتغال در این مدت فراهم می‌شود.

معاون وزیر کار در پایان به راه‌اندازی مرکز کنترل و فرماندهی واحد سیاستهای اشتغال کشور اشاره کرد و گفت: این مرکز یک داشبورد مدیریتی در حوزه نظارت در برنامه‌های اشتغال کشور است. تا چند سال گذشته چیزی به اسم بودجه اشتغال در قوانین بودجه کشور دیده نمی شد ولی خوشبختانه در بودجه‌های یکی دو سال گذشته تحت عنوان برنامه توسعه و اشتغال این ردیف بودجه پیش بینی شده تا چشم انداز بهتری از برنامه‌ریزی در حوزه اشتغال  را شاهد باشیم.

انتهای پیام

منبع : ایسنا
website tracking