۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۹

1700 روستای خراسان‌جنوبی خالی از سکنه شد

1700 روستای خراسان‌جنوبی خالی از سکنه شد

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، محمدصادق معتمدیان پیش از ظهر امروز در آئین تکریم و معارفه مدیرکل دادگستری خراسان‌جنوبی، اظهار داشت: 9 درصد مساحت کشور در استان خراسان‌جنوبی واقع و 28امین استان کشور از نظر جمعیتی هستیم.

وی با بیان اینکه علی‌رغم اینکه مناطق ناامن در استان داریم و با یکی از کانون‌های ناامنی در منطقه هم مرز هستیم، بیان داشت: با وجود مرز مشترک با کشور افغانستان مرزهای ما از امن‌ترین مرزها در نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

استاندار خراسان‌جنوبی امنیت موجود در مرزهای استان را مثال‌زدنی دانست و تبیین کرد: علاوه بر فعالیت نیروهای نظامی و انتظامی مردم و مرزنشینان استان نقش خوبی را در تأمین امنیت مرزها ایفا کردند.

معتمدیان بابیان اینکه خراسان‌جنوبی با دارا بودن 331 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان یکی از امن‌ترین استان‌های کشور است، افزود: در سال گذشته 40 تن انواع مواد مخدر در استان کشف شد که حدود 95 درصد کشفیات مربوط به نیروهای مرزبانی و نیروی انتظامی بوده است.

وی از کشف و ضبط 18 تن انواع مواد مخدر از ابتدای امسال تاکنون در استان خبر داد و افزود: کشف و ضبط مواد مخدر در استان نسبت به مدت مشابه سال قبل 30 درصد افزایش داشته است.

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه کمتر از سه درصد کشفیات موادمخدر استان از مرزهای مشترک با افغانستان است، افزود: عمده کشفیات موادمخدر خراسان‌جنوبی از استان‌های جنوب کشور برای ترانزیت به شمال و شمال غربی کشور بوده است.

معتمدیان از تشکیل بیش از 5 هزار پرونده موادمخدر توسط ضابطین قضایی استان در سال گذشته خبر داد و افزود: در سال 96 شعبه ویژه رسیدگی به پرونده‌های مواد مخدر در دادگاه تجدید نظر استان تشکیل شده است که شاهد روان‌سازی و رسیدگی به پرونده‌های مواد مخدر هستیم.

وی با اعلام اینکه با توجه به اشراف نیروهای مسلح و امنیتی در استان کمترین میزان قاچاق کالا را در استان داریم، مطرح کرد: با تدوام خشکسالی‌ها و بسته شدن بازارچه های مرزی استان، یک هزار و 700 روستای خراسان‌جنوبی خالی از سکنه شده است که این خود تهدیدی برای استان به حساب می‌آید.

استاندار خراسان‌جنوبی از صادرات بیش از 30 میلیون لیتر سوخت طی ماه‌های گذشته خبر داد و گفت: در اسفندماه سال گذشته معادل هفت سال درآمد برای مرزنشینان استان رقم خورد و زیرساخت مناسب فراهم شد که در بحث تأمین امنیت استان نقش بسزایی دارد.

معتمدیان اعلام کرد: با اخذ مجوز پیگیر هستیم که بخشی از درآمدهای فروش سوخت به اشتغال روستاییان و تکمیل زیرساخت‌ها برای مرزنشینان و روستاییان هزینه شود.

وی تبیین کرد: طی تفاهم‌نامه‌ای که با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) منعقد شده طی بازه زمانی دو ساله بیش از 12 هزار شغل با محوریت روستاها و مناطق مرزی خراسان‌جنوبی ایجاد می‌شود.

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه دولت تاکنون 400 میلیارد تومان اعتبار به خراسان‌جنوبی تزریق کرده، خاطرنشان کرد: امیدواریم به زودی شاهد افتتاح فاز نخست کارخانه فولاد قاین باشیم که با افتتاح این مجموعه برای یک هزار نفر اشتغال ایجاد خواهد شد.

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking